• Fantasy

Noe (2014)

Aronofskyho vize našeho světa před Potopou a cyklického samoničení lidstva se mi hodně líbila, stejně jako kočičácká Emma Watson, ale tím to asi hasne. Bibličtí transformeři mě tedy moc neuchvátili, Crowův zealotský Noe mi taky nepřišel jako uvěřitelná postava, atmosféra filmu mě vůbec neoslovila. Upřímně si ani nejsem moc jistý, co nám tímhle snímkem Aronofsky chtěl vlastně sdělit, zajímalo by mě, jestli to ví aspoň on.

Whiplash (2014)

Solidní hudebně motivační rasovina, kde to mezi oběma hlavními postavami jiskří tolik, že vám z toho pomalu hoří obrazovka. Simmons i Teller předvedli pekelně dobrou práci (i když za to by mi pan Fletcher asi nepoděkoval). Film vás celou dobu napíná a vy jen čekáte, kam až je hlavní postava díky svým ambicím schopna zajít. Nejsem žádný expert, co se hudby týče, a ohledně jazzu už vůbec ne, ale film si mě udržel od začátku do konce.

Kód Enigmy (2014)

Jo, Cumberbatch tyhle asociální geniální mozky hrát umí. Sice jsem měl ze začátku problém si postavu zařadit, protože jsem v něm stále viděl Sherlocka, ale postupně se Alan Turing více vybarvil a stala se z něj opět zcela unikátní postava. Jinak mě film hodně bavil, herecké obsazení naprostá paráda od hlavních po vedlejší postavy, konečně se do popředí dostává síla a moc informací, navíc Turinga jako osobnost obdivuji už dlouho, takže mi to celé naprosto sedlo. Dokonce i Keira, kterou moc rád nemám, mě svou rolí okouzlila. Sečteno a podtrženo parádní film s partou geeků z druhé světové války v hlavní roli.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Předně děkuji kolegovi dee-keyovi, který má očekávání z filmu snížil na minimum, tím pádem mě film už ani zklamat nemohl. Naopak mě spíše mile překvapil. Nicméně se jedná o další známku toho, že značka "Ridley Scott" už není, co bývala, a to je škoda. Musím ocenit úvodní bitvu, ta mi přišla celkem povedená, efekty ve filmu, hlavně pověstných 10 ran bylo fajn. Svěží je i Scottův přístup k dané látce, který se spíše než biblické mýtičnosti blíží více reálnému pojetí. Nicméně film sráží slabý soundtrack (což byla asi krize letošních filmů), a něco tomu prostě chybělo, co by film vyzvedlo z vod průměrnosti. Film, který neurazí, bavil mě, ale potřebu, podívat se na něj znovu, asi mít nikdy nebudu.

Transformers: Zánik (2014)

Musím říct, že jsem byl mile překvapen. Nevěřil jsem, že Bay po své cyklické Autoboti vs Decepticoni trilogii má tomuto světu ještě co nabídnout, a světě div se, on má. Film by se podle mě sice dal sesekat tak o půl hodinu, přeci jen ten příběh není zas tak úchvatný, aby u něj člověk seděl skoro tři hodiny v podstatě s minimem kýžených soubojů obřích robotů, ale dá se to. Mrzí mě soundtrack, který je tentokrát o dost slabší, než jaký měli poslední Transformeři, ale jinak to byl celkem příjemný blockbuster, který si stále drží nějakou svou úroveň. Upřímně moc nechápu, jak Želvy Ninji můžou mít lepší hodnocení, než tohle.

Želvy Ninja (2014)

Ve světě, kde neexistují fyzikální zákony ani logika, se parta obstojně animovaných želv v čele s nejnechutnější krysou světa postaví organizaci, jejíž šéfové moc koukali na Amazing Spider-Mana a rozhodli se zduplikovat zloduchův finální plán. Hele nic proti, ale krom pár vtipných momentů a celkem dobrých soubojů byl tohle fakt crap. Nic, co by tu nebylo asi tak stotisíckrát před tím, a nevím, co bylo ve filmu umělejší, jestli Želvy Ninja dělané počítačem, nebo Megan Fox. Zase bych vrátil tuto frančízu na další dekádu do šuplíku a zkusil to jindy, až tato ostuda opadne.

Rohy (2013)

Až překvapivě zábavný a napínavý film. Člověk by si myslel, že celou zápletku odhadne už z traileru a prvních pár minut, a ono ne. Hill si pěkně pohrál se svou vymyšlenou mytologií a nekompromisně trestá všechny postavy příběhu, při čemž nám dokazuje, že všude kolem nás je to jen samý kripl. Film umí hrát na atmosféru, překvapí a člověk se i zasměje, vkusný soundtrack (i když už trochu ohraný) je pak už jen příjemnou třešničkou na dortu. Osobně mám problém jen se závěrem filmu, kde Hillův záporák je opět pohotový, nemilosrdný a ještě má kliku, a kladné postavy jsou celkem neschopné. Shlédnutí ale člověk určitě litovat nebude.

Agresivní virus (2014) (seriál)

I když měl seriál ze začátku nakročeno naprosto výborně a vypadalo to na originální, hororovou podívanou, která konečně napraví reputaci potepleným upírům za poslední roky, nedokázala první série udržet napínavé tempo. Kvůli těm pár hluchým dílům, které kazí dojem, a které zabírají prostor věcem, co diváka opravdu zajímají, to za mě na plný počet bohužel nebude. Atmosfericky se ale ze současných seriálů tomuto vyrovná máloco, a rozhodně se jedná o jeden z nejlepších seriálů na motivu komiksu/knihy vůbec.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Rozhodně lepší jak jednička, a jedna z dosud nejlepších Marvelovek. Capu se podařilo konečně přenést z komiksu na filmová plátna takového, jaký má být. Punc temnějšího politicko-špionážního thrilleru se vyplatil, a až na pár nelogických věcí jsem byl s filmem spokojen i při druhém shlédnutí. Nejdůležitější ale je, že teď už určitě nikdo nepochybuje, jakej řízek Capa je :-).

300: Vzestup říše (2014)

Pokračování třístovky je asi o trochu slabší než díl první, ale i tak zabaví a předvede přesně to, co má - parádní souboje, hektolitry krve, ňadra Evy Green a testosteronovou bromance v té nejryzejší podobě. Musím ušákovi Millerovi pochválit, jak pěkně propletl události z doby před první 300, během ní a po ní. Všechno do sebe pěkně zapadlo a dávalo smysl, to je dnes v Hollywoodu pomalu vzácnost. Nicméně takový boom, jako při prvním dílu, se nekonal, soundtrack byl také slabší, a vůbec filmu chyběly momenty, kdy člověku běhá husina po těle. Příběhově je druhý díl zručnější, ale atmosfericky bohužel slabší.