Temný rytíř povstal (2012)

Asi o něco horší než dvojka. Hora udělátek, neuvěřitelné zvraty, místy jsem se nudil. Jinými místy to ale byla pěkná podívaná a jednoho tak jen mrzí, že tuto průměrnou věc natočil režisér, který je pro mnohé něco jako polobůh...

Ctihodný občan (2009)

Na začátku je ukázán systém, a ten systém je vylíčen jako špatný. Hrdina proti němu všemi prostředky bojuje, ale systém nad ním vyhraje a navíc získá punc dobrého systému. To nám dá pěkné klišé. Člověk tak nějak doufá, že jednou ten hrdina systém zničí, ale to by nebyl americký film. A i genialitu hrdiny pokazili tak primitivní věcí, jako je tunel. Škoda, mohla to být slušná obžaloba systému, takto to je jen další z kriminálek, kterých je televize plná každý den.

Dolores Claiborneová (1995)

Takové zvláštní... Zprvu mi dělalo potíže vyrovnat se s rámcem, do kterého to zasadili, myslím, že mohli zůstat u originální formy. Celkově to nebylo špatné, jenže kniha, podle které film je, není o vztahu matky a dcery, ale vztahu Dolores a Very, na kterou ve filmu málem zapomněli. Film je tak něčím úplně jiným, což mě mrzí jednak proto, že jsem hledal adaptaci knihy, jednak proto, že příběh v knize byl lepší. Škoda.

Havran (2012)

Moc jsem od toho nečekal, proto nejsem zklamán. Taková slátanina, nicméně pozorovatelná. Chvílemi zmatené, ale co už, logicky vystavěné zápletky v tom stejně nikdo nehledá. S kapkou alkoholu to dovede ukrátit čas.

Útěk z MS-1 (2012)

Slabší tři. Mě mrzí, že z takového potenciálu vzešla jen lehce akční, lehce ironická, těžce klišovitá komedie. Na druhou stranu vězeňských dramat a vězeňských akcí je již tolik, že toto by nemohlo přijít s ničím novým. A tak je zde vězení a vzpoura pouhým - chce se říct nevýznamným - pozadím. Tango mezi hlavními postavami je poněkud předvídatelné a jak to dopadne, to každý ví. Přesto se to dá vydržet a člověk se u toho může pobavit a ukrátit dlouhou chvíli.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

První série byla docela super, byť je pravda, že v té polovině, když už skoro byli pryč a pak se vše pokazilo, jsem měl chvíli pocit nastavované kaše. Druhá série ukázala, že seriál stál především na prostředí věznice - když byli venku, tak se to rozplizlo a seriál ztrácel. Třetí série byla taková divná - sice zase vězení, ale divné. Bylo zajímavé, to ano, ale měl jsem potíže uvěřit všem těm eskapádám, co tam dělali. Čtvrtá série pak už není nic zvláštního a dokoukal jsem to spíše ze zvyku. Dokud se drželi toho vězení, bylo to ok. Následné hry s tajemným spiknutím atp. tomu dávaly trochu šmrnc lacinosti (což ale u seriálu bývá a ukončit po první sérii to nemůžou). A na konci jsem se zamyslel, jestli to hrdinovi za to stálo, to dobrodružství, když se otočí a uvidí, kolik životů zničil jen proto, aby zachránil bratra, který byl nevinný doopravdy jen náhodou.

Avengers (2012)

Co naplat, že je to úžasná podívaná, když ta velkou část filmu slouží jen pro zakrytí faktu, že se tam vlastně nic neděje. Děj je skutečně slabinou tohoto snímku. Hrdiny vlastně známe ze samostatných filmů, kromě Hawkeye a Black Widow, ti na mě ale stejně žádný dojem neudělali. Někdy jsem měl potíže chápat motivaci hrdinů, to se ale stává. Závěrečná scéna se ovšem povedla. Byl to pěkný spektákl, po odchodu z kina jsem ale měl potíže vzpomenout si, o čem to vlastně bylo...

Spartakus (2010) (seriál)

První série nabízí chatrný příběh ověnčený pohlednými herci, přehršlí bojů, potoky krve a nesčetnými intrikami. To z něj dělá skvělou odpočinkovou záležitost, která nemá patřičně větší hloubku, ale zábavu nabízí, tedy pokud se vám potoky krve líbí. Druhá série je paskvil. Tím, že otroci prchnou z ludu, dochází k rozmělnění dříve hutné atmosféry a dochází k obnažení toho, že děj fakticky téměř není. Divák se proto snadno nudí a zostřeněji vnímá veškerá negativa: otřesné herecké výkony (zde se mnohem méně řežou a více "hrají"), dialogy, které se nedají poslouchat ("Bratře" za každou větou, kterou by ani Spartakus, ani žádný z jeho kumpánů nikdy nedal dohromady) a celkově protivná atmosféra. Je možné, že tyto nešvary byly i v první sérii, jenže v té se mnohem víc bili, na což se dobře koukalo. Navíc tam byl Spartacus proti všem a zlostné pohledy se hrají mnohem lépe, než pohledy ?přátelské, zamilované, slabomyslné?. Druhá série tedy je potácení se sem a tam, odnikud nikam, zkrátka nudou. První série za pět, druhá odpad, takže zatím tři.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Hollywoodský spektákl. Pěkně se na to dívá, herci hrají dobře a efektů tam je, že je jeden nestíhá počítat. Jenže o tom Sherlock Homes není. Pro takovou podívanou mohli zvolit adekvátní příběh a nekazit tak něco, co přitom lze udělat znovu, moderně a zajímavě, přitom s úctou k předloze. Toto je jen a jen plytká šou, což je škoda.

Battle Royale (2000)

Tedy, je to natočeno přímo otřesně. Pytel postav, kdy všichni vypadají stejně, soustředění se na smrt každého jednoho, díky čemuž se linka hlavních hrdinů ztrácí v čemsi... Myšlenka samotná je zajímavá a líbí se mi, zde je ovšem vystavěna na tak chatrných základech, že jí prostě nemohu věřit. Představa, že by toto mohla být vzdělávací reforma, je absurdní, protože to, co snad chtěli řešit, takto nikdy vyřešit nemohou a příběh sám je toho důkazem - nebyl to první ročník hry a přesto se "morálka" nijak nezlepšila. Závěr, který se snaží operovat s jakýmsi vyšším dobrem, láskou, která zvítězí a všeobecně mravním ponaučením, působí v kontextu toho, po čem následuje, doopravdy směšný. Chválím naopak hudební režii, hudba byla vybrána skvostně. A ještě jedna věc - dnes si o tom vyprávíme příběhy, zítra jsme v tom.