Čas zabíjet (1996)

Projev na konci byl dokonalý. Jinak se jedná o solidní film z prostředí soudní síně na pozadí rasových nepokojů, natočeno vcelku dobře, byl jsem spokojen :)

Natočto! (1999) (pořad)

Hm... Měl jsem vždycky ten pocit, že je to tak nějak vtipnější, než Neváhej a toč! - možná kvůli těm anekdotám, kterým jsem se jako malý smál. Každopádně mě vždy u té soutěže napadaly dvě věci: 1. Kdo by šel soutěžit sem, když v Neváhej a toč! vyhraje jazykový kurz v zahraničí a tady jen kameru? A 2.: Kdybych tam soutěžil já, vzal bych si do publika jednu z mých babiček, ta když se směje... :) A proč hodnotím tak nízko, i když se to tenkrát zdálo vtipnější? Nemám rád Rychlého a pak, zdá se to být je kopií. A malá výhra.

Tak neváhej a toč! (1995) (pořad)

Mám pocit, že zvláště někteří jsou k tomuto pořadu až příliš přísní. V dobách, kdy to běželo, jsem byl malé dítko a ptákovinám, které vesměs zahrnovaly pády a nebo domácí zvířata, jsem se smál. Samozřejmě že časem to začalo být úmorné a i u nás doma došlo na moment, kdy se televize najednou nezapnula. A ano, směšný byl i Eduard Hrubeš a ten klip se smějícími se lidmi. A hovořit o tom humoru, že je trapný, je liché - protože drtivá většina humoru obsahuje buď neštěstí jiných, nebo sex, nebo fekálie či politiku. I ve společnosti se přátelé nejspíše zasmějí při vzpomínkách na to, co se jim přihodilo za nehodu. A pak, v rámci toho, co humor nabízí, si tento pořad vedl docela dobře.

Obhájce (2011)

Příjemný, inteligentní film z mě blízkého prostředí. Určitě to používá různá žánrová klišé a scénář si místy ulehčoval práci, dle mého názoru se mohli zaměřit více na psychologii hlavní postavy, která místy působila poněkud ploše. Jinak se ale jedná o dobrou zábavu na večer, herci byli obstojní a otázka práva přesvědčivá.

Jana Eyrová (2011)

Moc pěkné zpracování, natočené s citem, ona atmosféra pozdního anglického romantismu, s realistickým přesahem, tak typická pro Brontëovy sestry, je zde cítit každým okamžikem, čemuž přispívá kromě sépiově laděného obrazu i dobře zvolená hudba. Herecké výkony zde musím pochválit, zejména dvojce Mia Wasikowska - Michale Fassbender je vynikající, zapomenout nemohu ale ani na ve vedlejší roli obsazenou Judi Dench. Film funguje ve své romantické stránce, stejně jako ve stránce dramatické i v možná nezvykle až hororově laděných částech. Fukunaga odvedl kvalitní práci a vytknout se tak dá snad jen scénář, který sice není špatný, ale místy nevyrovnaný a bez špetky invence, což bychom u tolikátého zpracování oblíbeného námětu možná čekali.

Náš vůdce (2008)

V Německu mají obzvláštní tendence obracet se ke své nepěkné minulosti a zároveň uvažovat o různých experimentech (z filmu zmíním Das Experiment). Filosoficko-sociologické traktáty sem nepatří, proto jen shrnu jednou větou - myšlenka je to úchvatná. Film, jinak perfektní, si zaslouží následující výtku - podobně jako onen učitel se snaží být edukativní a postavou Tima ukazuje, jak autoritativní režim dává prostor jedincům s komplexy, které se snaží léčit právě uvnitř nového společenství, a jak se tito jedinci stávají nebezpečím pro společnost jako celek. Historie tomuto pohledu dává za pravdu, přesto je dle mého názoru škoda, že se z toho dělá fakt, díky kterému lepší společnost nemůže fungovat. Proto také jedna hvězda dolů.

Dilema (2011)

Pokud dnešní komedie vypadá takto, tak je to smutné. Laciné vtípky, povětšinou nesympatičtí herci a navíc příběh, se kterým slušný člověk nemůže souhlasit, natož se nad ním bavit. Pláči pro lidstvo. Jinak co mi ještě vadí, a co je nešvarem více filmů dnešní doby, je fakt, že do filmu pronikají čím dál tím více zájmy zelené lobby i jiných "zájmových" skupin. Zde je to propagace eletromobilů, jinde je to elektronická cigareta, a podobně. Film, potažmo umění, vždy byl obrazem společnosti, prostředkem, jak ke společnosti promluvit a jistě - i reklamou určitým produktům. Dnešní propagace oněch majoritních tendencí a toho, co "je správné", však do umění nepatří a patřit nemá. A to jsem koukám odbočil, takže krátké hodnocení filmu - odpad to není, jednou vidět snad, a potom nikdy víc.

Otázky Václava Moravce (2004) (pořad)

Pan Moravec sice působí jako inteligentní člověk (a zřejmě jím i je), nicméně toto je zase jen o tom, že novinář určuje, jaká politická témata se ve společnosti diskutují. Většina národa nemá k politice jiný zdroj než jsou média, která tak určují, jaká politická témata jsou na pořadu dne. Diskuzní pořad, do kterého jsou zváni politici by měl být oním okénkem, kdy političtí soupeři debatují o tématech, která oni považují za závažná a hodná diskuze. Bohužel jím není, i zde jsou jim témata určována. Dosah tohoto vlivu je u tohoto pořadu o to horší, že je považován za kvalitu, standard, na který se lze spolehnout pokud jde o politickou informovanost, čímž ovlivňuje politickou situaci mnohem více než jiné, případně než zbytek médií. Tento pořad (ale nejen ten) je to, proč někteří hovoří o mediokracii. Novinář má informovat a moderátor moderovat, ne vytvářet diskuzi.

Historie.cs (2008) (pořad)

Pěkný pořad o naší historii. Některé díly mi zejména pomohly při zkoušce z právních dějin, takže bod navíc.

Insomnie (2002)

Kvalitní možná, originální nikoliv, protože to je remake méně známého, zato však zdařilejšího norského snímku stejného názvu. Oproti norskému snímku je toto američtější - což je pochopitelné. Z norské Insomnie si to kromě námětu vzalo především logické a faktické kotrmelce, a navrch ještě několik přidalo. Charaktery mi připadaly ne moc zdařile prokreslené, hlavní postava coby správnej polda s kostlivcem ve skříni se na "temnou stranu" přidal křečovitě, v kombinaci s motivem, který mu zde tak šikovně vymysleli celá zápletka působí uměle. Zahráno je to na výbornou, o tom žádná, ale ani špetka invence, násilné podstrčení filosoficko-etického dilematu a morální doslov v přílišně patetickém konci, zkrátka kolem a kolem výsledek je smutný. A jistě je možné, že kdybych viděl tento snímek první a norskou předlohu až poté, nebo vůbec, hodnotil bych lépe, ale už se tak stalo, že jsem viděl norský film první. A myslím si, že Nolan má na víc, než bezduše vytvářet "remaky". (Tyto tendence v Americe, vzít dobrý, ale ne moc známý film z jiné země a udělat z něj remake v naději, že s lepším rozpočtem a hvězdnými jmény to bude úžasný snímek a paráda, mě obecně příliš neberou. Vždyť i v Americe jsou schopni vytvořit originální, a přitom dobrý film.)