poster

Ctihodný občan

 • USA

  Law Abiding Citizen

 • SK název

  Ctihodný občan

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 303)

 • Gemini
  ***

  Fanynky "pro přátele Jerryho" Butlera se konečně dočkaly, z jejich objektu touhy se stal regulérní bůh. Co bůh, kříženec Chucka Norrise se Zlatanem Ibrahimovičem. Má tuny peněz, je expert na zabíjení na dálku, a v jednom člověku zastane práci celé hordy profesionálních vrahounů:) Jo a měl by taky vzbuzovat soucit, protože utrpěl hroznou ztrátu a systém s ním vyjebal. Jamie Foxx je proti němu jen klasickým šablonovitým politikařícím Asistentem Distrikta Etornyho (abych držel českou "překladatelskou" tradici), který trousí prázdné kydy slyšené za posledních padesát let asi tak padesáttisíckrát. Mix "gonna get those bitches a svoji spravedlivou pomstu na systému" a jisté mysterióznosti umírá na vykrvácení z děr ve scénáři, který se bohužel jaksi rozlomil vejpůl a nic nedotáhl do toho správného konce. Do poloviny filmu se nám totiž rýsuje slušné kontroverzní - byť krapet moc na efekt a za každou cenu na krev - kriminální drámo, ale pak se to zvrhne v regulérní fantastiku. G. Butler s J. Foxxem holt nejsou S. L. Jackson s K. Spaceym, a F. Gary Gray holt není dost silná režisérská osobnost, aby dokázal šílenství Kurta Wimmera vykompenzovat, a aby z toho byl pořádný thriller. Škoda, kdyby z toho byla další Ultraviolet, a Butler měl fialové háro, byla by to aspoň sranda, a konečně bychom se dočkali té krve, kterou ze svého pseudokomiksu Wimmer laboratorně odpreparoval:P 60% a víc ani ň.(6.9.2011)

 • Radyo
  ****

  Příjemné překvapení, inteligentní a dramatická podívaná s (pro mě) neokoukaným sympaťákem Geraldem Butlerem v jedné z hlavních rolí. K úplné dokonalosti tomu chyběla jen malinko větší nepředvídatelnost - asi 3-4x jsem věděl přesně, co se vzápětí stane, a to jsem ten film viděl prvně, no faaaakt, přísahám. :-) Ale jinak fakt cool film. ;-)(4.9.2011)

 • Isherwood
  *

  Fúze klasických ‚revenge movies‘ s moderními hi-tech hračkami slibovala hory doly, aby nakonec zaostala i za slibem samotným. Může za to Grayovo rutinérství, které v akční poloze nepřekračuje rozsah traileru, a Wimmerova myšlenková kastrace, snažící se spájet motivy pomsty (na kom a proč má být vlastně vykonána?), obžaloby soudního systému i rodinného dramatu, tak neobratně a zoufale, až podezřívám střihače ze sabotáže, jejímž výsledkem je půlhodina filmového materiálu zmizelá v nenávratnu. Ten film nemá gradaci, logický spád a o napětí škoda mluvit. Jen pár bouchacích aut, zachmuřeného Butlera (plus), slizkého Foxxe (poslední plus) a status nejprofláklejší šance roku.(9.12.2009)

 • Malarkey
  ****

  Slušný drama. Proč by ne. Sice jsem od toho čekal trošičku něco jinýho a nakonec to, co jsem chtěl, dostal během čtvrt hodiny. I tak to ale nevadí. Samotný průběh byl taky dost zajímavý, jen si budu stát za tím, že Gerard Butler není natolik dobrý herec, aby dokázal hrát vyšinutýho psychopata a že tady ho hrát měl. Pár scén mu to muselo dát za pravdu. Přitom ho ale mám stejně rád. Sice ze sebe nevytáhnul maximum, neměl ty oči vraha ani nenasadil děsuplný výraz. Stejně mě to bavilo a vydržel jsem v klidu až do konce.(31.12.2009)

 • Cervenak
  ****

  Svižné, hravé, s premyslene dávkovanými informáciami. Prinajmenšom pre prvú cca hodinu to platí. Potom sa to začne rozpadávať a rozuzlenie nie je ani tak nelogické, ako skôr brutálne pritiahnuté za vlasy. Ale aj tak som sa bavil výborne - hlavne vďaka Butlerovi, ktorý Foxxa prevalcoval na celej čiare. 7/10 a moja slabosť pre nekompromisne krvavé scény to zaokrúhli hore.(10.12.2009)

 • J*A*S*M
  ***

  Ctihodný občan měl velmi vysoký potenciál, zprvu se mi dokonce i zdálo, že se mu jej daří skvěle využít. Bohužel se ale brzo ukáže, že je to pouze slušně odsýpající thriller, který se snaží tvářit chytře (a do určité míry se mu to daří), ale skutečnost je jiná. Scenárista se očividně vzdal snahy spoustu věcí jakkoli osvětlit, spokojil se s principem deus ex machina... A prohlášení, že v inteligentním snímku nemusí být inteligentnímu divákovi vše polopaticky vysvětleno, neboť by si to měl být schopen vyložit sám, neobstojí. Solidní zábava, ale raději nad ní moc nešpekulovat.(5.12.2009)

 • larelay
  ****

  Ale ano, pacilo. Nemozem sa stazovat. Cely film mal svizne tempo, zaver sice trochu pokulhaval, ale za to, ze som sa ani raz nepozrela na hodinky, za to, ze mam rada Gerarda a aj Jamieho a za to, ze som Ctihodnemu obcanovi drzala palce, nech to tam vsetko zrovna so zemou, tak preto si film zasluzi 4 hviezdy :)(5.12.2009)

 • Marigold
  ***

  Představte si opilého fanouška, který sleduje fotbalový mač a co chvíli zapomene, komu vlastně fandí. Tak mi alespoň připadalo myšlenkové podhoubí Grayova filmu, které se snaží tvářit strašně závažně, ale v důsledku končí v náručí osvědčených pravd a klišé. Nažehlených punkáč, co pije coca-colu a při tom sní o absolutní anarchii. Pokud si ale odmyslím od opravdu paskviloidního pohrávání si s motivem zkaženosti systému, jde o docela ucházející thriller. Butler ani Fox nepředvádějí víc, než od nich je člověk zvyklý, Gray drží otěženě uspokojivě a Ctihodný občan se veze spíše na vlně pozitivních dojmů. Jen kdyby se občas netvářil jako chytrolín a přitom nejednal jako vylepaný opičák...(13.11.2009)

 • T2
  *****

  Rozpočet $50miliónovTržby USA $73,357,727Tržby Celosvetovo $131,159,781Tržby za predaj Blu-ray v USA $10,647,339 //počet predaných kusov 601,144Tržby za predaj DVD v USA $22,514,279 //počet predaných kusov 1,896,789Gerard Butler strieda lepšie úlohy z horšími, tento krát mal šťastie a úloha čistiteľa "zlého" zákona mu krásne sadla, prvé 3/4 filmu sú fakt delikatesné v poslednej štvrtine to trošku upadne ale aj tak celkovo ide o nezvykle vydarenú snímku, kde nie je núdza o napätie, akciu, dobré smrteľné nápady, dejové zvraty,... /95%/(16.9.2010)

 • Radek99
  ***

  Tak brutálně scenáristicky překombinovaný film, to aby si divák ukroutil hlavu z toho neustálého divení se. Thriller o prohnilosti a zakonzervovanosti amerického (nejenom právního) systému, který stojí na zemi jen jednou (a to ještě tou kulhající) nohou. Je to vlastně takový klasický snímek o pomstě, a to rozhodně za každou cenu. Tomuhle filmu by se ale hodilo spíš než označení thriller přiřazení do ranku sci-fi, tak moc je místy přitažený za vlasy a tak moc jsou dovednosti jednoho z hlavních hrdinů neuvěřitelné. Škoda, že namísto supermana nejednal alespoň občas trochu více jako obyčejný člověk... Paradoxní je, že ve výsledku je tohle patrně vážně míněné drama se závažným společenským problémem v podtextu nejvíce blízké a podobné čistě mainstreamovému seriálu Útěk z vězení, který chce jen a pouze nenáročně bavit...(18.7.2010)

 • DaViD´82
  **

  Na vědomí všem ctihodným občanům se dává, že Foxx je zde sympatický asi jako libovolný tuzemský politik a Butler se ani nenamáhal svou postavu obdařit charismatem potřebným k tomu, aby z něj šel náležitý respekt. A jako by to nestačilo, tak se při psaní tohoto odvaru z prvního Saw tvůrci špatně podívali do výkladového slovníku a spojení "šokojící zvrat" zaměnili s "kravina na n-tou".(23.1.2010)

 • AngelAngie
  ***

  Duo Foxx / Butler funguje skvěle a já mohu jen tleskat! Nápaditý a originální scénář, který sice určitým způsobem čerpá z již zajetých klišé, ale stejně nabízí něco zcela nového - typického klaďase a otce od rodiny ve velmi záporné roli, super. Nedivím se, že se Butler podílel i na produkci, tohle mu sedlo. Skvělá kamera, střih, herci... škoda toho, že čím víc se film blížil konci, tím hloupější a obyčejnější byl.(5.2.2010)

 • Superpero
  **

  Totálně přitažené za vlasy a bez kousku soudnosti. Gerard Butler se asi umí teleportovat, nikdo ho nikdy nekontroluje a jedinné co chce je postel. A místo, aby si to vyřídil s Jamie Foxxem tak nesmyslně zabíjí lidi, který s tím neměli absolutně nic společného. Potěší akorát značná brutalita.(22.4.2010)

 • Dever
  *****

  Soundtrack Brian Tyler: 1. Designs ,2. Predestined ,3. Mechanical Mind ,4. Origins ,5. Methodology ,6. Rationalization ,7. Shadow Of A Doubt ,8. The Catalyst ,9. Breaking And Entering ,10. A Fresh Start ,11. Solitary ,12. The Execution ,13. They Can't Feel Anything ,14. Ultimatum ,15. Stalked ,16. Unconfession ,17. Guardian Angel ,18. Law Abiding Citizen,(9.5.2011)

 • KarelR
  ***

  Za hodně slušné tempo musím těch 5 nakonec zaokrouhlit nahoru, ale vážně mě celou dobu bolelo, jak je Ctihodný občan hloupý a až na pár překvápek i lehce předvídatelný. (btw. nic pro fandy Michaela Gambona, ve filmu nehraje :)(5.11.2009)

 • Fr
  ***

  S osudem nemůžeš bojovat !!.... Vražda. Soud. Právní systém je chorý a zkorumpovaný. Zlo poráží dobro. Je čas na vzpouru! Je zatraceně dobře, že při kácení lesa létají třísky! Souhlasím, že spravedlnost by měla být tvrdá a měla by bolet. Taktéž G. Butler je pro mě (na rozdíl od Foxe) chlapem, který utáhne film. Škoda, že se u toho nesmí zbytečně přemýšlet - proč a jak a jestli vůbec. Znáte to. Přitom nosná myšlenka není špatná a nutí mně zamyslet se nad Clydeho činy, které jako by vycházeli z celkové politiky USA. A kdyby neodflákli finále, mohli jsme se bavit o dokonale zábavném filmu. Škoda, protože já se ¾ bavil. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(7.12.2009)

 • B!shop
  *****

  Nad ocekavani paradni thriller, kterej se vyviji uplne jinak, nez jsem cekal. Zacatek jeste pripomina stou variaci na klasickej film o pomste, Butler ma fajn rodinku, prilitnou prasata a rozmasirujou mu ji, neni spokojenej s vyrokem soudu a rozhodne se pro pomstu. Jenze tohle vsechno se odehraje behem 10 minut. Pak film dost nesmyslne skoci o 10 let, pricemz vse je naprosto stejny, jako pred deseti lety a postavy nezestarli vzhledove ani o den. Jenze pak to zacne. Butler nejdriv udela svoji pomstu a to tak, ze radne brutalnim zpusobem a pak se zacne mstit ve velkym, nikdo netusi, co se to vlastne deje, umiraj nevinny lidi, obcas dost krvave. Z cloveka, co mel bejt hlavni hrdina filmu, kterymu ste meli drzet palce, se stane vrazdici psychopat, proste jizda. Bohuzel si tim tvurci taky trochu podkopavaj nohy, nejdriv sem fandil Butlerovi a pral mu jeho pomstu, pak ale zacne radit tak, ze uz mu ani moc fandit nejde a v ten moment se proste stane, ze tady neni komu fandit. Navic druha vec, co filmu podkopava nohy, jsou urcity nelogicnosti, neni vysvetleny, proc si vrahove vybrali jeho rodinku, mame tady zahadnou postavu, bez jejiz pomoci by si pravnici ani neskrtli, nektery hi-tech vychytavky spis pripominaj sci-fi, Butler se ne a ne pomstit Foxxovi a zabiji misto toho kolikrat naprosto neznamy lidi. No jenze Gary Gray prekvapil a vse to natocil radne drsne, svizne a napinave, takze jsem byl celou dobu napnutej, i kdyz se dalo vicemene tusit, jak to dopadne a kdyz k tomu pripoctu paradni herecky vykony v cele s Butlerem a ne uplne klasickej pribeh, vychazi mi paradni petihvezdickovej thriller.(5.12.2009)

 • Chupacabre
  *****

  Ho ho ... tak tohle bylo opravdu SUPER. Přesně takhle by to mělo všude a vždy fungovat ... OKO ZA OKO a ÚDY ZA ÚDY ...(20.6.2010)

 • Boss321
  ****

  Vskutku originální film.(20.1.2012)

 • Lateef
  ***

  Jigsaw v porovnání s Clydem působí, co se příprav týče, jako uschlý sáček vylouhovaného čaje. Když si uvědomím, co všechno tenhle řízek zvládnul, je mi jasné, že má v občance psané místo narození: planeta Krypton. Tohle už je skoro absurdní. Na druhou stranu přiznávám, že v koutku duše žeru, jak jsou tyhle ústřední postavy (Clyde nebo právě Jigsaw ze Saw) vždycky o kus napřed před ostatními. Jinak si nestěžuji, herci dost dobří, s řadou brutalit se dostavilo skoro i nevolno, napětí a jeden megaúlek, závěr není ani moc vygradován a navíc jej lze odhadnout o několik minut dřív, než se stane skutečností. Gary Grey neurazil, ale ani nenadchnul. 70% 50 miliónů dolarů(rozpočet)/120 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/10 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(5.9.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66