Utržený ze řetězu (2005)

reziser videoveho kuriera, producent besson, ktory ma za sebou onakvejsie popcornove zlataniny a jet li, ktoreho neazijske filmy velku dvoru nebudia. a NAPRIEK tomu hajp velmi kvalitneho a atmosferickeho filmu. ako to je? tak ako vravi hajp. je to najlepsi neazisjky film jet lia, bohuzial, originalita tohto filmu, pomalost a atmosfera su prilis gycove a dej prilis jednoduchy, aby to li nedokazal v buducnosti vylepsit. :) bohuzial, aj napriek skvelej britskosti poluicnych gaunerov, prachy uz boli zbalene a guy ritchie uz vypadol.

Buď v klidu (2005)

nemusime si klamat - travolta nevie hrat. jeho krkolomny vyraz sa osvedcil iba vo filmoch reziserov, ktori tuto jeho herecku crtu pochopili a dokazali spracovat pre svoje ucely. z holandska sa navrativsi vincent vega, ci uprdeny anjel michael su povedla chilliho palmera z get shorty a z be cool najlepsie travoltove postavy vobec. a aj ked filmu be cool chyba smrc pulp fiction stale je to jeden z tych lepsich filmov, kde travolta hra. na be cool a potiazmo aj na get shorty je vidno, kam este slovensky ci cesky divak nedorastol. pomaly plynuci dej, v ktorom nikdy nevieme co pride po dalsej krkolomnej zakrute naprogramovanej predlohou elmora leonarda nie je to, co slovenska natura oblubuje. zvlastne, ved podobne sa vlecucich kriminaliek aspon vo francuzku v 70. rokov vzniklo habakuk. ak sa k tomu prirata silna potrebu vyznania sa v insiderskych dialogoch, mame film, ktory u nas nebude a ani nemoze fungovat. co je skoda. po rychlej smrti vincenta vegu si totiz travolta s umou thurman nestihli vela dopovedat. plus drsniak the rock v ulohe tepleho bodyguarda, hip hopovi posukovia, a nejaky ten aikido uder travoltu, akokeby sa na stare kolena rozhodol suplovat do haja ubjehajucu karieru stevena segala a nadhlad na filmovy a hudobny priemysel za to viac nez stoja. iste, v ziadnom pripade tu nehrozi rozkyvanie divakovej branice skor pochechtavanie sa az do konca. a to vari nestaci?

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Hitchhiker's Guide to the Galaxy budi trocha rozpacity dojem. Film nie je zly, ako neanglican tazko posudim nakolko doveryhodna zostala filmu zachovana britskost knihy, zda sa ze dost, ale ako znaly literarnej a rozhlasovej predlohy, tak aj televizneho spracovania varvim: raz darmo, Stopar je urceny predinternetovemu veku nepostradetelnych informacii z cestovatelskych priruciek pre tinedzerskych stoparov a pri aktualnom spracovani na to treba pamatat inac vznikne mis mas, ktoreho fragmety deja nebudu sediet spolu tak dobre ako tie v knihe.

Něco jako láska (2005)

A Lot Like Love chyba trocha stavy, ale inac je to prijemna, INA ako je v US bezne, romanticka komedia, ktora viac potesi milovnikov 4 svadieb a pohrebu ako 50 prvych rande. takyJack And Jill vo filmovej podobe. Zmurkajuco skuliaca Amanda Peet je stale rovnako prijemna a vsimli ste si, ako sa Ashton Kutcher, Kelso Z tych rokov 70tych, stale viac a viac podoba na Woodyho Harrelsona?

Chuť čaje (2004)

Co si budeme nahovarat, bezneho ceskeho ci slovenskeho fanusika zbehleho v azijskej kinematografii viac oslovi pokracovanie Azumi ako tato pomala civilna komedia. Je az neskutocne, ako Katsu Hito Ishii, doteraz reziser hlavne mierne nepodarenej tarantinovskej ciernej gansterky Shark Skin Man and Peach Hip Girl, dokazal z fragmentov vsednodenosti zlepit silny, zabavny a originalne cudny, no stale uplne normalny a bezny film. Taste of tea je to najlepsie, co som tohto roku videl.

Šimocuma monogatari (2004)

Skvele jednoducha no neskutocne zabavna komedia. Chut Caju a Shimotsumansky Pribeh su tak velmi podobne a tak velmi odlisne filmy, ako sa len da pomysliet. Shimotsuma monogatari je vizualne aj dejovo jemne popkulturny a eklekticky - Taste of tea naproti tomu civilny a jemny. Podobne su v neobycacajom zobrazeni beznej obycajnosti, ktoru zobrazuju skz pokrivenu optiku nie nepodobnej filmom Ch. Kaufmana. Shimotsuma monogatari, to je japonska Amelia zo stvrte Shimotsuma. :) Urcite patira oba filmy medzi tie najdolezitejsie japonske filmy, ktore si tento rok treba pozriet.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Kazdy votrelec ma svoj vlastny styl. Aj tento, ktoreho robil ´ten´ francuz. Lenze, vsetci ostatni votrelci mali aj cosi viac. Tento uz nie.

Smrtonosná past 2 (1990)

2009. stara laska nehrdzavie, ani ked ide odruhy diel. film, v ktorom kopa nelogickosti nevadi, pretoze iproblemy tu neprokonava blockbusterova kariarurna postava ale skutocny chlap z masa a kosti. bruce wilis ma proste sarm na rozdavanie