Láska na inzerát (2005)

Film jsem sledoval z vyložené nudy v autobuse a musím konstatovat: ne, ne, ne. Přesně z tohoto důvodu jsem fanouškem hollywoodských akčních blockbusterů, které obvykle předvedou něco, co jsme ještě neviděli. Na Lásku na inzerát je naprosto zbytečné se dívat - danou zápletku vidíte třikrát denně v reálném životě, na to nepotřebujete chodit do kina. Představíte si, že by třeba ve večerních zprávách informovali o tom, že jeden z občanů šel nakupovat? Ze stejného důvodu si nedovedu představit, že by někdo dobrovolně sledoval toto.

Papež Jan Pavel II. (2005) (TV film)

Tři hvězdičky je v podstatě kladné hodnocení. Samozřejmě, že film nemůže nabídnout žádnou úchvatnou akci či dechberoucí dějové zvraty - jde přece o životopisnou produkci. S tímto "omezením" se však film vypořádává velmi dobře, zvlášť výběrem herecké elity - Voight, Lee, Cromwell, nakonec i Cary Elwes odehrává kvalitně. Svým efektem se to blíží Občanu Havlovi - opravdu jen efektem, dojmem z přiblížení se k hlavní postavě; ničím jiným.

Collateral (2004)

Tom Cruise opět v roli sebevědomého sebestředného týpka, tentokrát vraha. Jamie Foxx naopak v roli ustrašeného uzavřeného taxikáře. Zajímavé propletení osudů těchto dvou postav. Na druhou stranu však nic úžasně světoborného, je to "jen dobré" na tři a půl hvězdy. Konverzační hloubka mezi oběma hrdiny však měla své kvality připomínající Mannův starší film Nelítostný souboj.

Podfu(c)k (2000)

Svým způsobem parodie na ponurost filmů z podsvětí. Extrémně vyprofilované figurky zaplétající se do děje a cikáni jako hrdinové. Brad Pitt v typické roli machýrka a Vinnie Jones v typické roli řezníka.

JCVD (2008)

Pěkná otevřená zpověď. Není to sice hotová Eastwoodovina, ale jde tím směrem. JCVD dokázal, že umí i hrát.

Jeho fotr, to je lotr! (2004)

Opět eskapáda trapných situací, které mohou přichystat snad jen rodiče. :-P Tentokrát se k herecké etudě De Nira a Stillera přidal Dustin Hoffman s Barbrou Streisandovou, čímž se málem ústřední pár dostal do pozadí. Toto je jeden z mála případů, kdy pokračování není bídně horší než originál.

Leon (1994)

Děj je relativně nudný, ale kvůli němu se na ten film člověk nedívá. Naopak je radost sledovat ten koncert herců - Jean Reno jako ušlápnutý zabiják, objevená Natalie Portman podává dospělácký výkon a vše završuje mistr záporáků Gary Oldman. V tom okamžiku vám začíná být pomalu jedno, o čem ten film bude, hlavně když herci nepřestanou ukazovat, jak se má opravdu hrát.

Gran Torino (2008)

Zvláštní. Jako fanoušek akce nemám moc v oblibě ony "sociální" filmy řešící každodenní problémy obyčejných lidí, ale tento film je jedna z těch mála výjimek - lehký nevtíravý humor kombinovaný s vážnějšími tématy, které však (díkybohu) nejsou ještě třikrát explicitně vysloveny, kdyby to náhodou divák nepochopil. Vykreslení současné mladé generace je bohužel velmi přesné, takže jsem s hlavní postavou silně soucítil (a to jsem ještě student). Je-li toto závěr Eastwoodovy kariéry, pak využití jeho mručení a úšklebků a závěrečná "přestřelka" je dokonalý způsob zakončení.

Neúplatní (1987)

Costner ve své roli typického klaďáska, De Niro ve své roli nekompromisního machýrka, ale nejlepší je stejně Conneryho švihák, který má jasnou představu o tom, jak to ve světě chodí. Je to taková odlehčenější verze Amerického gangstera. A konečně jsem se také dozvěděl, odkud že je ta scéna s kočárkem na schodech ve třetí Bláznivé střele. :-D

10 000 př. n. l. (2008)

Je to sice šílený mix všech možných kultur - divák by raději o realističnosti neměl moc přemýšlet - ale je to... hezké. Film evidentně stojí zejména na vizuální stránce. Pravda, děj neoplývá žádnou hlubokou myšlénkou, ale na druhou stranu vizuální aspekt filmu způsobí, že si jej budu pamatovat - a to je pro mě známka kvality.