Já, legenda (2007)

Mezi herci, kteří mohli utáhnout valnou část filmu o samotě, jistě Will Smith patří, o jeho hereckých kvalitách nepochybuji. Nápad filmu má skvělý potenciál, který byl vyplněn přeci jen lépe než třeba u Cageova Proroctví, avšak hůře než třeba u Stalo se. Zásadní námitka má totiž jméno "zombies" - tak zkýčovitět celý film je vskutku trestuhodné. Proč se nám místo nich nemohlo dostat více jedinečných psychologických scén typu 'figuríny v obchodě'?

Hudson Hawk (1991)

Divně divný film, ze kterého už si nepamatuji skoro nic, kromě toho, že byl divný - to mluví za vše.

Kill Bill (2003)

Kromě skvělého hereckého výkonu krásné Umy Thurmanové už mně osobně film nabídl jen prapodivně natočený příběh - ale to je prostě Tarantino. Byl bych spokojenější, kdyby tam bylo méně krve a více propracovaná hlavní postava než jen "je odhodlaná všechny zabít". Film je sice zajímavý, ale je zajímavý tím, jak je Tarantinovsky divný, a to pro mě není mnoho.

Lví král 3: Hakuna Matata (2004)

S třetím dílem se vrátila i kvalita dílu prvního, dokonce jsem se bavil více než u jedničky. Větší komediální ražení muselo samozřejmě někde ubrat, a sice u příběhu, který pochopitelně nemůže být tak silný jako u předchůdců. Budu se zase opakovat: nebýt "muzikálních" čísel, měla by každá část trilogie ode mě ještě o hvězdičku navíc, ale holt je to Disney. A když už mluvíme o disneyovkách: ten závěr byla fikaná propaganda. :-) P.S.: Pokud někdo obviňuje Kozí příběh z kopírování Shrekova osla, nechť se podívá na Pumbu. :-P

Lví král 2: Simbův příběh (1998)

Nebudu polemizovat s ostatními, opravdu je to horší film než jednička. na druhou stranu v sobě ale navzdory zaměření na dětské publikum opět skrývá "dospěláčtější" témata - jak je to s "dědičností" zla nebo jak to dopadne, když se rodiče perou a jejich děti milují. Opět silný příběh rozšiřující svět lvího království o další generaci. Mimochodem pokud byste chtěli vidět, jak se dá tématika lásky mezi dvojicí ze znepřátelených stran solidně zanedbat, zhlédněte na vlastní nebezpečí Alfu a Omegu.

Lví král (1994)

Jako malý jsem četl knížku s ilustracemi z filmu. Po mnoha letech jsem se rozhodl vyzkoušet i film, přestože už dávno nejsem v těch správných dětských letech. A co jsem našel? Na to, že jde o film pro děti, skrývá i relativní hloubku výtečného příběhu a skvěle vyprofilované postavy - co víc si přát. Jedno přeci jen: obešel bych se bez "muzikálových" čísel, což bude film stát tu poslední hvězdičku k dokonalosti. Ne že by mi to úplně vadilo, ale pokud bych na filmu něco změnil, bylo by to ono.

Americká krása (1999)

Úžasný výkon Kevina Spaceyho, potažmo Annette Bening, a... to je vlastně pro mě vše. Jinak se jedná o prostý mix několika víceméně zajímavých příběhů, tvořících zároveň jeden velký. Ano, film nabízí pár překvapení, ale v konečném důsledku to není nic oslňujícího. Chvílemi to dokonce připomínalo Válku Roseových. Za mě tedy lepší tři hvězdičky.

Valkýra (2008)

Souhlas s Isherwoodem: lépe to natočit nešlo, víc z toho vymáčknout nemohli. Není to žádný mega-akční trhák, takže film musel vsadit na herecké výkony - a že to obsazení rolí bylo nadmíru povedené, o tom nepochybuji. Všechny ty pocitové nuance - nejistota, strach, nepopsatelný respekt z führera, nenávist - to vše jsem si ve filmu užíval. Také mě příjemně překvapilo, že Tom Cruise neudělal ze své postavy "primadonu" filmu svým typickým herectvím, ale svůj výstup zmírnil a nechal prostor i ostatním hercům, kteří toho beze zbytku využívali.

Hvězdná pěchota 3: Skrytý nepřítel (2008)

Na rozdíl od dvojky si až tak moc nelibuje v odporných záběrech. Navíc - co si budeme nalhávat - bez Johna Rica by to prostě nebylo ono. ;-) Prostředí je mnohem variabilnější, herci o třídu výše... rozhodně lepší než dvojka.

Hvězdná pěchota 2: Hrdinové Federace (2004)

Královsky jsem se bavil jen asi prvních dvacet minut: "Fight or die, soldier!" - "Grab my hand!" - "It seems we've got a company." - "You're disgrace to the uniform." - "We're all gonna die!" Každé další starověké klišé vykouzlilo úsměv na můj obličej, o vztyčení vlajky ála Iwo Jima ani nemluvě. :-D Pak ale začalo všechno slizovatět, upadávaly kousky těla a pavoučci lezli do těl hrdinných bojovníků. To už nemělo se zábavou mnoho společného a spíš jsem odvracel zrak (nedoporučuji pouštět k jídlu :-P). Ani Kelly Carlson v celé své přirozené kráse nepřidá hvězdičku navíc.