Blesk (2011)

Vcelku průměrná detektivka s uspokojivým koncem. Standardně typecastovaný Statham (jako by Willisovi ukradl roli podnapilého Hallenbecka z Posledního skauta) zde tentokrát mlátí znatelně méně než obvykle. Pochvalu zaslouží všichni herci a zejména Gillen (Little Finger z GoT), kterého už od Her o Trůny považuji vzhledem i talentem za dvojče Garyho Oldmana. To, že je Considineův komisař gay, nijak neškodilo příběhu (jak se někdy stává, když je film ostentativně inkluzivní) a naopak to posloužilo k celkem zábavné chemii mezi ním a Stathamem.

Boj o Hedvábnou stezku (2015)

Tak akce samozřejmě v pořádku, Chanovy choreografie si drží kvalitu. Ale multikulti "spojme kmeny dohromady včetně rebelujících Římanů" je teda přeslazené dokonce snad i víc než americký Den nezávislosti - v něm se aspoň nezpívalo. :-) Moc bych se nedivil, kdyby to úvodní "inspirováno skutečnými událostmi" vlastně znamenalo "mno, máme v příběhu Hedvábnou stezku a ta určitě existovala". :-D Kromě toho, od dob Gladiátora si typického římského vojevůdce představuju jako namakaného Russela Crowa, takže Cusack ani Brody mi jako Římani tady vůbec neseděli.

Loki (2021) (seriál)

Zahrávat si s paralelními realitami je vždycky ošidné, ale tentokrát se s tím seriál vypořádal důstojně. Rozhodně jde o nejlepší marvelovský seriál, co jsem zatím viděl - WandaVision byl v prvních třech dílech příliš bizarní a Falcon & Winter Soldier byl tuctový akční seriál, který bohužel na můj vkus zahrál rasovou kartu zbytečně intenzivně. Hiddleston a Di Martino jsou výborní, Owen Wilson ještě lepší a nejvíc asi vychválím finální guest star z posledního dílu sezóny. Seriál si také může pogratulovat k pravidelnému plnění Bechdelova testu (dvě pojmenované ženy se baví o něčem jiném než o nějakém muži). :-)

Sebevražedný oddíl (2021)

Celkem zábavný počin, trochu parodující komiksové filmy. Filliona jako T. D. K. ani Stalloneho hlas jako Sharka jsem nepoznal. :-) A samozřejmě nezapomeňte počkat na potitulkovou scénu. ;-)

Nebezpečná rychlost (1994)

Zlatá devadesátá léta - Reeves, Bullock, Hopper a hlavně skladatel Mancina, kterého už bezpečně poznám a patří spolu s Rabinem k mým oblíbeným autorům, zvlášť ve zmíněném období. Také tehdy ještě nebylo zvykem mámit diváka vizuálními efekty, takže si museli tvůrci vystačit hlavně s efekty praktickými, což dává devadesátkám svůj osobitý styl. A jako bonus "blbý a blbější" Jeff Daniels v seriózní roli. Jinak pokud si chcete dát nášup, místo druhého dílu doporučuji raději novou Linku č. 657.

Vesmír mezi námi (2017)

Menší rozpočet nebyl nijak zvlášť znát, Oldman nezklamal a nezklamala ani kvalitní mladá romantická dvojice.

Mstitel (1989)

Klasické osmdesátkové VHSkové béčko z dob, kdy ještě komiksoví hrdinové nebyli mainstream. Příjemným překvapením byl výkon bossova syna, protože dětští herci mají obvykle tendenci filmy srážet dolů.

Hellboy: Královna krve (2019)

Mno, dvě a půl hvězdy, na jedno podívání se to dá. Speciální efekty na dnešní poměry místy už trochu slabší, ale o to větší gore. Deadpool najednou ve srovnání vypadá jako rodinný film. :-) Milla Jovovich je jednou z mých oblíbených akčních hereček, ale tohle asi nebude role, kterou si u ní zapamatuju.

Need for Speed (2014)

Náhodou docela fajnová poctivá práce. Oceňuji, že to filmaři nepřeháněli s frenetickým třesáním kamerou pro navození dramatičnosti a honičky tak byly vždy přehledné a člověk věděl, co se děje. To, že mi finální závod hodně připomínal intro do NFS 2, je jen extra bonus, protože na tom díle jsem herně vyrůstal. Kromě toho hlavní představitel zaslouží pochvalu za kvalitní emotivní podání. Volba Forda Mustanga Shelby do hlavní automobilové role už je poněkud klišé (60 sekund, Závod s časem), ale tak když to auto holt dobře vypadá, tak nad tím přivřu oko. V konečném důsledku mě trochu překvapuje zdější nižší hodnocení, protože se mi to nezdá horší než třeba první Rychle a zběsile. Jen je škoda, že soundrtrack filmu je takový generický a neinspiroval se hudbou z řekněme prvních čtyři dílů herní série NFS, protože ty mají tak kvalitní soundtrack, že se dá poslouchat i samostatně.

Poslední zúčtování (2018)

"To není kopaná, ale fotbal!" - předpokládám, že v originální formě vtípku jde o soccer vs football. Tomu zdejšímu nižšímu hodnocení moc nerozumím. Samozřejmě, že Die Hard je Die Hard a McClane je velmi specifická kultovní postava, ale tohle je imho poctivě odvedená práce, klidně bych na to kouknul znovu. Děkuji scénáři, že postava potrhlého parťáka se nedržela hlavní postavy jako klíště a dostala méně prostoru než bývá u takových filmů zvykem. Brosnanovu roli by zvládl i neznámý ksicht, tak snad si producenti spočítali, že jeho de facto cameo přineslo do kasy víc než odtamtud pro něj museli vybrat. A stejně jako ostatní musím vyzdvihnout zmíněný fórek "allahu akbar" - odvážné, ale vtipné.