• Krátkometrážní

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Hořkosladký film o lásce, odvaze začít znovu a naučit se odpouštět jak druhým, tak sobě. Jima Carreyho jsem nikdy moc nemusela, obávala jsem se jeho bláznivých mimik, a proto mne překvapilo, jak dokázal tuto postavu zahrát s takovou vážností a křehkou zranitelností. Film bez jediné chybičky, krásná skládanka a ať už si Kate Winslet barví vlasy na modro, zeleno nebo na červeno, ať má úchylku v bramborových panáčcích nebo ne, i kdybych si nechala vymazat paměť, na tento film se prostě jen tak zapomenout nedá.

Tristan a Isolda (2006)

Dříve, než Shakespeare napsal svou první řádku. Dříve, než Romeo s Julií zažehli onen osudový plamen lásky, byli-Tristan a Isolda. První z prvních, navěky prolnuti v jeden kmen, v jednu žílu země. "Ta, jež tě nosila, tě zrodila. Mnou zapečetila srdce tvé a já na tvé paži zpečetím, že láska je silná jako smrt."

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Velice dlouho bych dokázala polemizovat s kritiky na téma konceptu Skryté hrozby. De facto bylo nevyhnutelné, aby byl lidem předložen počátek rodové linie Skywalkerů od úplného začátku. Implicitní početí Anakina diváky zarazilo, pokud mohu ale směle vyjádřit svůj názor, nepovažuji jeho zrození za náhodu: v pozadí mohl být skrytý úmysl Sithů, či reinkarnace Dartha Plagueise (jelikož jak k nám promlouvají dějiny samotné, Plagueis měl zvláštní nadání pro manipulování s midi-chloriany). Proroctví o tom, který nastolí rovnováhu Síly může být tedy pochopeno mnoha způsoby, ale v zásadě se shodují. George Lucas to vzal hezky popořádku bez jakéhokoliv náznaku parvuloismu a trapnosti. V mých očích se nejedná o selhání, nýbrž o nové pojetí Hvězdných válek, kdy není důležité, kdo je ve středu dění, ač se jedná o dítě z písečných plání, větrem ošleháno. Odpoutání se od milované matky, Obi-Wanova proměna v muže a převzetí nové životní úlohy-mistra, otce. Vyrovnání se se ztrátami, přijetí odpovědnosti, učení pokory, o tom je první díl. Na druhou stranu vystrkuje růžky, ne Darth Maul, který je jen pouhou Sidiousovou loutkou, ale strach vyvoleného. "Strach je cesta k temné straně. Strach vede k hněvu. Hněv k nenávisti. Nenávist vede k utrpení." to jsou Yodova slova a má bohužel pravdu. Hrozící nebezpečný Anakinův výcvik, potažmo přímo destruktivní pro celý řád je přesto započat. "Nelze tomu zabránit, tak jako nelze sluncím zapadat"

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

"A long time ago in a galaxy far far away..." Tento titulek mne provází už přes dvacet let. Onehdy jsem navázala tak unikátní citový vztah, který léčí neduhy, nadnese denní unylost a spasí můj vesmír. Opravdu netuším, co se odehrávalo na plné otáčky v Lucasově hlavě tehdy, když měl tu "nešťastnou" autonehodu. Snad jej něco osvítilo, ale bylo to asi tuze náramné. George zcela odkojil ideu do puntíku sofistikovaného světa. Neustále vznikají další a další materiály z nichž se dozvídáme o historii národů, jazyce, rasách, technice, důležitých představitelích Temné i Světlé strany. Rozpoutal v nás Novou Naději, On je strojvedoucím nezastavitelného vlaku. Ví, jak příběhy začínají i končí a já se nechám letmě vézt.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Smrt Dartha Vadera, svoboda Anakina Skywalkera a rovnováha síly byla konečně nastolena...alespoň na nějaký čas. Nejslabší z trilogie starých dobrých dílů, Ewoky nemohu vystát, ale směle zavírám jedno oko.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

A Jedi Shall Not Know Anger. Nor Hatred. Nor Love. Anakin nám vyrostl a prožívá svou první lásku i svou první pubertu. Hormony se bouří, pro lásku se souží, čachry machry s mečíkem si mává, rajtuje na krávě, válí se v trávě, chytrej jak poleno, ignorující kodex i svého učitele. Jednoduše sebejistej hezounek, rašící beďar, co potřebuje urychleně vymáčknout. Jistě, kdo nezažil na vlastní kůži frackovitost tohodle puberťáka, je nutné vyjevit i toto těžké životní období. Nic tomu však neubírá na kráse, romantika člověka letmě ovine novými milostnými tóny Johna Williamse i idilická zátoka zelené planety Naboo. Nahlédneme do zákoutí Corusantských ulic, Kaminských vodních příbytků, Geonosinských sléváren a zpět na otrokářský Tatooine. Plasmové výbuchy, světelné meče a armáda klonů poprvé v akci. To si nenechte ujít.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Krásné završení epického fenoménu a zárověň počátek budoucí 20-ti leté nadvlády Impéria. Chyběla mi větší rozervanost, občas byly dialogy dosti kostrbaté, ale člověk si po letech u SW už zvykne. Grandiózní přechod k Nové naději! Za bouřlivého potlesku umírá demokracie, světy se hroutí pod Palpatinovou rudou čepelí a řád Jedi je nadobro zničen nešťastnou zradou. Z přátel se stávají nepřátelé, mladý Skywalker padl v plamenech Mustafaru, ale láska přežívá-zrodil se život- NOVÁ NADĚJE Galaxie!!! Zrodil se tak i Darth Vader, poslední Pán ze Sith, černý přízrak, nemilosrdný vykonavatel císařovy vůle a zhouba přeživších Jediů. "Darth Vader, RISE!"

Matrix (1999)

Netradiční sci-fi kult, který poukazuje na přetechnizovanou dobu, je napěchován filosofií, vírou, pořádnou akcí, latexem, dnes už relativně profláklým bullet timem a mnoha otázkami. Nezbývá než nasadit Matrixky M-499G a následovat bílýho králíka! Finally....check a red pill or a blue pill my dears?