• Krátkometrážní

Tenká červená linie (1998)

Terrence Malick a jeho meditativní válečná báseň o smyslu života. Tohle ovšem příznivci tupého vojína Ryana (a podobných patosů) nikdy nepochopí a nenechají si říct, proto tu neustále píší cosi o tří hodinové nudě. Nerozumím jim. Malick je nepochopený genius, který tento titul potvrdil u nadčasového Stromu života.

Funny Games (1997)

Jelikož jsem viděl první remake, tak tím pádem mě rakouský originál nemohl už nějak silně ohromit. Dá se říct, že remake je do puntíku stejný jak originál a přesto má o 10% méně. Zvláštní. Akorád za lepší hlavní dvojici psychopatických mladíků považuju Michaela Pitta a Brada Corbeta z remaku. Škoda jen, že Haneke nevybral atraktivnější herečku do hlavní ženské role, protože tato bylo více než ošklivá. Ačkoliv je film výborný, dávám přednost remaku, ke kterému už mám delší dobu vztah a je mi "sympatičtější".

Hra (1997)

Nemůžu si pomoct, ale přišlo mi, jako kdyby se scénář dopisoval v průběhu natáčení filmu. Tolik nelogických scén a jakoby ani herci nevěděli, co se po nich chtělo.

Jackie Brown (1997)

Nejdospělejší a nejnetarantinovský Tarantino. A vadí to někomu? Pravému fanouškovi Quentina Tarantina rozhodně ne! Srovnávat Jackie Brown s Pulp Fiction dokáží jen dementi a celkově je to mimo mísu, protože druhý Pulp Fiction to ani být neměl. __ Přechytralý scénář, mazácká kamera, vyspělá režie, živé postavy, sexy Pam, Fonda a De Niro s bongem a svěží soundtrack. Jackie Brown hlavně ani není film na jednu projekci, protože děj je komplikovaný a vyžaduje pozornost....a pozornost tu dělá hodně, která navíc "milovníkům filmu" z csfd neskutečně chybí. (Doceněno napodruhé.)

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Strašně přeceňovaný film. Očekával jsem šílenou road movie míchanou s Tarantinovým stylem, místo toho se akorát dostavil nudný dementní film, který díky tak blbému scénáři připomíná špatnou parodii. Humor stál skoro za hovno, akce příšerná (jak z nějakého špatného německého seriálu), hlavní postavy nezajímavé a wtf? gangsteři a policajti. Zajímavý byl leda tak závěr a soundtrack.

Oscar Wilde (1997)

Miluju Oscara Wildea a jeho knihy popřípadě divadelní hry. Tento jeho biografický snímek mne ohromil. Na druhou stranu mě, ale celkem zamrzelo, že zde dali minimum z jeho spisovatelského života a zaměřili se na jeho milostný vztah "Oscar a Bosie". (a předtím na pár "jeho" chlapců) Stephen Fry exceloval ->podoba Wildea tu byla, dokonce jsem to věřil i Jude Lawovi, který se tak vžil do role homosexuálního Bosieho, až to trochu děsilo.

Šťastni spolu (1997)

Kar-wai Wong miluje Godarda. V Happy Together to nejde nepoznat. Zvlášť díky pohybům kamery a ostrých střihů, které jsou profesionální. U In the Mood for Love jsem psal, že Wong je skutečný vizuální mág, který se obejde bez zelených pláten a dokáže z typických barev města vykouzlit něco nevšedního, magicky pohlcujícího. Zde je vizuální stránka snad nejlepší ze všech jeho filmů (pokud nepočítám 2046). Zpomalené záběry, lampy, kouře, sluneční paprsky, odrážející světla aut, barevné oblečení, závěsy, vodopád, ale dokonce i krev. Homosexuální téma, které není nijak extra homosexuální (pokud opomenu dvě scény, kterých by se bála i Zkrocená hora či Single man), obsahuje pocity, které občasně mívám i já. Hlavní herecká dvojice je na jedničku s hvězdičkou, zvlášť Tony Leung Chiu Wai (Wongův dvorní herec) jako Lai , kterého považuji za jednoho z nejcharismatičtějších a nejlepších herců, které jsem měl tu čest ve filmech potkat, nejenom v těch asijských. Soundtrack, jak je u filmů Kar -wai Wonga zvykem, je chytlavý a špičkově podkresluje atmosféru filmu. Nízkému hodnocení nerozumím, ale věřím, že popcornový hateři dávali odpad z principu homosexuálního tématu, což už ale hraničí se silným nevkusem. __ Po druhé projekci jsem si jist, že se jedná o jeden z nejlepších snímků, které jsem viděl. Doporučuji v Bluray.

Život je krásný (1997)

Benigni si dělá srandu i v koncentráku a to mi místy přišlo až neskutečně přehnaný. (nejlepší bylo to tlumočení) A také škoda toho kýče v první třičtvrtě hodině...4/10

Crash (1996)

Miluji filmy, které jsou už od počátku rozděleny do dvou táborů. Miluji bizarní filmy. Miluji filmy Davida Cronenberga. Crash je stoprocentně atmosférická kontroverze, která se nebojí totální bizarnosti, sexu, autonehod, sexu po autonehodách, psychologické komplikovanosti, minimálnímu počtu dialogů a atmosféry tak mrazivé, že budete mít po celou dobu husí kůži a chuť na víno. Herecké obsazení, v čele s charismatickým Jamesem Spaderem nemohlo být vybráno lépe a Howard Shore klasicky výborný a opět se trefil do Cronenbergovy nálady filmu. Vzrušující snímek.

Mars útočí! (1996)

Burton odkazuje na stará scifi béčka a do toho míchá kapánek humoru. Ale mě to vůbec nevzalo a nudilo.