• Pohádka
  • Rodinný

Vrah skrývá tvář (1966)

Geniální vzhledem k tomu, že se vše odehrává v zapadákově v okruhu 5 km. Tudíž je všem jasné, že vrah je někdo z místních, příliš možností tu není- malá víska, pár lidí.... Přesto scénáristé dokázali v takovém prostředí vyvodit úžasný příběh, plný stísňující atmosféry, která se stupňuje a vrcholí rekonstrukcí přepadení Radky u křížku. Tenkrát holt scénáristé uměli. Co se hereckých výkonů týče, pěji ódy. Bravurnímu Hrušínskému výborně sekunduje Brzobohatý a ostatní nepříliš známé tváře to herecky zvládly na jedničku (od babičky Michala po samotnou Radku), navíc tím, že nebyli tito herci notoricky známí, dodali filmu skvělý nádech skutečnosti.

Vrásky z lásky (2012)

Jsem ráda, že tento film vznikl. Chvílemi jsem pociťovala tíseň a smutek, který ale ve vteřině vystřídal lehký úsměv.... Ve finále film ukázal jakési mezigenerační pochopení a porozumění.Ve filmu lze najít určité poslání a to já mám moc ráda. Režisér Strach má obrovský cit pro výběr herců, má dar dostat z nich akurátní výkony. Dokázal nám připomenout to, co tušíme- že ta Bohdalka je pořád kus dobré herečky - a trochu ji vytáhl z těch pohádkových parolí. Tady se opět vrátila její silná parketa, kdy hrála ženskou, která umí zaválet a v podobných rolích ji mám právě nejraději. Jak je mi v pohádkách protivná, tady jsem jí hltala, držela palce, sdílela její nadšení i bolest. Parádní práce. Vidět tento film rozhodně stojí za to. Díky pane Strachu , že jste se opět pustil do společenského problému stárnoucích lidí ( jako v Brainstormu). Jsou lidé, kteří rozumí vašim vzkazům z podobných filmů a kdo tomu říká klišé....asi jste se dotkl pravého místa. Tohle šumavské road -movie bylo příjemnou podívanou s božskou Szidi na závěr.

Český Honza (2007) (TV film)

Ne, tohle se nepovedlo. Možná kdyby Honzu hrál kdokoli jiný a tu princeznu nebo služku nebo co to bylo taky. Ukázka toho, jak špatný výběr herců může jinak možná průměrnou pohádku zničit.Když už se vynaloží prachy na pěkné interiéry i exteriéry, kostýmy, nemělo by se to pokazit tak důležitou věcí jakou je výběr herců :-(.Mám pocit, že v minulosti vzniklo také pár zbytečných pohádek, ale co se děje dnes je tristní.

Mrazík (1964)

Po roce 1989 Mrazíka několik let nedávali. Tenkrát jsme ještě neměli video a Mrazíka jsme několik let neviděli. Pamatuju si, jak jsem byla šťastná, když ho po letech opět televize nabídla, všechno šlo stranou a já si těch 80 minut užívala jako malý dítě. Samozřejmě dabing je přímo geniální, ale i samotná zápletka, humorné scény, všechny postavy jsou kouzelné - žádná není nadbytečná, hudba a kus nostalgie...to vše si zaslouží pět hvězd. Vůbec mi nevadí, že ho každý rok dávají, dívat se pokaždé nemusím a vysílají to hlavně pro děti, kterým se pohádka taky líbí. A nikdo nemůže za to, že už jsme pardálové, kteří to viděli téměř 30x. Nechápu, jak někdo dává nižší hodnocení jen proto, že to viděl mnohokrát.

Slavnosti sněženek (1983)

Co jiného mohlo vzniknout ze spojení tolika božských umělců a tvůrců.. Máte ohromné štěstí, že jedu kolem!

Vlčí jáma (1957)

Velmi zajímavé psychodrama. Vynikající výkon mladé Jany Brejchové, strhující Šejbalová zahrála asi nejodpornější ženskou postavu v českém filmu. Překvapivě okouzlující Miroslav Doležal hraje citlivého muže, který by pomotal hlavu kdejaké ženě. Zajímavé , jak pouhá hra na klavír dokáže vzbudit takové emoce a bez jediného slova jsou mezi postavami vyjádřeny niterné city a prožitky.

Sněžný drak (2013) (TV film)

Vlastně už ted vím, že to vidět podruhé nechci. Scénář je bídný, a jakmile je scénář zpackaný takovým způsobem, nenapraví to ani herci ani efekty. Princezna příliš odvážná ( nebo hloupá a naivní?), princ příliš zbabělý ( nebo vyčuraný a prospěchářšký?) , všechny důležité momenty ovlivnuje podivná čarodějnice od kouzelné koule. Nakonec se zbabělec promění v draka a dostane princeznu. Kde je poučení? Kde je napravení zbabělce? Sakra kdo schvaluje takové pitomé scénáře? Nevím proč jsem si při této pohádce vzpomněla na Prince a Večernici a uvědomila si, jak je tato pohádka bídná. Nerada to píšu, ale tak to zkrátka vnímám. Pohádka ve mně nezanechala nic, ani zážitek, ani pobavení... Snad jen tu písničku... Jedna hvězda za hudbu, jedna za draky.

Byl jednou jeden král... (1954)

Nejlepší král , nejlepší královská dcera , nejlepší rádce, nejlepší babička, nejlepší kuchař, nejlepší..... pohádka.

Amadeus (1984)

1 * film nemá jediné slabé či slepé místo, každá vteřina je bud plná emocí, krásné hudby nebo krásných obrazů 2 * herecký výkon Toma Hulce a dabérský výkon Vetchého jsou dvě geniální nitky spletené v jednu dokonalou symbiozu 3 * velmi přitažlivý příběh, scénárista využil maximum ze střípků známé zajímavé osobnosti 4* geniální hudba, geniální obrazy , můžu na to koukat opakovaně znova a znova 5* Chodové a náš chodský hrábětový kousek tímto způsobem oběhl svět Proto mých pět hvězd, moje poklona a můj dík za tento film.

Kořeny (1977) (seriál)

Proč tohle nereprízují? Proč vysílají nesčetně trapných a nicnepřinášejících nekonečných seriálů a hodnotnou věc ne? Nevěřím, že by to lidé nechtěli vidět. Bohužel si tento seriál pamatuju z dětství spíš útržkovitě, ale byl velmi silný a hlavně děti a mládež podobné věci nutně potřebují vidět, slyšet...k formování vlastních hodnot a názorů na svět a společnost. Škoda.