• Krátkometrážní

Manhattan (1979)

Nepřestávám se utvrzovat v tom, že jak mi Allen sedí jako vypravěč, o to víc mi nesedí jako herec. Tady se to na mém hodnocení opět dost podepsalo. Je to zase ten klasický inteligentní Woody se specifickým humorem, který vypráví o hledání lásky, zvláštních vztazích, o New Yorku... Herecky je to zajímavé (hlavně Diane Keaton), prostředí je nádherné a musím říct, že černobílá tomuto filmu opravdu sluší, ale že by mě to jako celek nějak dostalo, to ne. Annie Hall mě minula velkým obloukem, k tomuhle mám o dost blíže, ale mezi mé oblíbené filmy nebude patřit zřejmě ani Manhattan.

Špion, který mě miloval (1977)

Určitě jedna z těch povedenějších bondovek, u které oceňuji především nápaditost, ale také Rogera Moorea, který mi zde nadmíru sedl. Vlastně mi zde sedlo takřka všechno - Barbara Bach, Jaws, Stromberg, prostředí i příběh. Do plného hodnocení mi tam ale přece jen něco chybělo.

Jezero smrti (2008)

,,They're just children." No jo, ale i dvánactiletý (?) děti jsou schopný krutých činů. Hlavně když je vede jeden ultra spratek, na kterého by byl tatínek možná ještě pyšný... Popravdě moc nevím jak hodnotit, ani k čemu tohle přirovnávat. Přišlo mi, že to bylo zkrátka moc. Tak moc, že jsem to nebaštil. Řekl bych, že film částečně doplácí na přílišnou snahu diváka šokovat. A to natolik, aby si nestačil všimnou různých blbostí, kterých je ve filmu plno. Problém je, že to nefunguje. Natočené je to dobře, napínavě a (místy!) i věrohodně, ale celkově (hlavně kvůli konci) to nějak nezapůsobilo. Spíš mám pocit, že by tento film zasloužil vytvoření nové kategorie - nelogické thrillery pro otrlé.

Vetřelec (1979)

Další z top filmů, do kterého se mi vůbec nechtělo. A zbytečně. Tohle je totiž oceňované právem. Alien dokáže držet napětí jako málokterý film a atmosféra na lodi Nostromo je místy dechberoucí. Sigourney Weaver ztvárnila jednu z nejdůležitějších a nejúchvatnějších ženských rolí ve filmu a ani po více než 30 letech její výkon ani tento film jako takový takřka nezestárly. Není to snímek, ke kterému bych se opakovaně vracel, ale vysoké hodnocení si zaslouží. I když ode mě to 5* nebude. ,,I got you, you son of a bitch."

Čtyři pokoje (1995)

,,Hell of a night, huh Ted?" No, zas tak moc ne, ale budiž... Přiznám se, že mi dojmy z tohoto filmu tak trochu zachránila právě čsfd. Nebýt toho, že jsem si před projekcí pročetl zdejší komentáře, asi bych po prvním příběhu bez zaváhání vypínal. Po těch úvodních dvaceti minutách utrpení jsem měl totiž vážně namále. Nakonec jsem si ale řekl, že vydržím všechny čtyři historky. Ta druhá přinesla opět spíše zklamání (i když byla oproti předcházející o dost snesitelnější). A pak přišel vrchol. Na scéně se objevil Banderas se "svými" děcky a posunuli tenhle film mimo vody odpadu. Věřil jsem (a částečně i doufal), že přijde to nejlepší na konec a třeba i pochopím zdejší vysoké hodnocení. Tarantino ale Rodrigueze ani zdaleka nepřekoval. Upřímně jsem zklamán - čekal jsem větší propojení příběhů a rozhodně lepší výkon Rotha, který tady byl vyloženě napřeshubu. Zase jednou krok vedle.

Žít a nechat zemřít (1973)

Vezmu to hezky popořadě. A zastavím se hned u titulní písně - Live and Let Die jsem znal poměrně dávno před zhlédnutím tohoto filmu a asi i kvůli tomu mi k bondovce moc nesedí, jinak je ta skladba výborná. Od hudby ale zpátky k filmu. Úvodní část (New York) mě výborně naladila, jakmile se ale příběh přesunul do divočiny, začal jsem se nudit. Kromě výborné Solitaire a 007 (Moore mi sedl výborně) mě všechny postavy spíš lezly na nervy a ono tajemné voodoo jakbysmet. Hlavně v závěru jsem tak měl s filmem problém, který mohl vyřešit jenom samotný konec. Ten se naštěstí povedl. Celkově spíše průměrná bondovka.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Nic převratného, nic nového, ale pokud hledáte film na vypnutí, tohle není špatná volba. Mně osobně po delší době opravdu potěšilo 3D (normálně ho nemusím), protože tady je využito tam, kde využito být má, navíc působí tak nějak nenuceně. Jinak film sází na osvědčená jména (Johnson, Willis) a na solidní dávku hlášek. Podruhé vidět asi netřeba, ale rozhodně peněz za kino nelituju.

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Mám pocit vymytého mozku. Asi v tom byl do jisté míry úmysl, ale rozhodně to není to, co jsem od tohoto filmu chtěl. Má očekávání zajímavého dokumentu z poutavého prostředí se definitivně rozplynuly přibližně v půlce, kdy mi došlo, že MBW už zde nikoho ke slovu nepustí. Na konci tak kromě otázky "co to sakra bylo?" nezůstalo takřka nic. Zdejší ohlasy i nominace filmu na Oscara mi tak zůstaly záhadou - holt tahle hra na tajemství není pro všechny.

Temné stíny (2012)

Normálně se Burtonově tvorbě spíše vyhýbám, ale když jsem narazil na Dark Shadows řekl jsem si, že to zkusím. A nakonec jsem za to rád. Příběh jako takový sice příliš zajímavý není, ale díky výborně napsaným (a výborně zahraným) postavám jsem si film užil. Škoda ke konci trochu upadajícího tempa, plus to možná chtělo o něco víc vtipu (ač jsem se místy docela bavil). Takhle nakonec za slušné 3*.

Mama (2013)

Jak zde již mnozí avizovali, Mama výrazně ztrácí na tom, že se od poloviny filmu hlavní strašák objevuje v každé druhé scéně. Jinak ale musím uznat, že mě to celkem bavilo. Ano, různých klišé to pobralo až až, ale zaujal mě jak příběh, tak i herecké obsazení (hlavně Jessica Chastain). Ve výsledku to působí sice obyčejně, ale rozhodně ne špatně.