Hospoda - Bezdomovec (1996) (epizoda)

Hrozné je, když člověk ví, že Vondruška hrál sám sebe. Dirigent v Národním, ale jinak bezďák, co vymetal ve Strašnicích hospody stejným stylem jako jeho postava v tomto seriálu. Pár dobrých hlášek a Kachna nakonec, ale jinak slabota.

Hospoda - Učedník (1996) (epizoda)

Takový nic moc díl bez Duška - Nárožného, kde ani Navrátil nemá moc co hrát. Díl je zajímavý snad jen průpovídkami Zatloukala - Kanyzy, a pak tím, že se obě servírky poprvé octnou v jednu chvíli na place (a trochu i "Kachním" stylem čepování piva, to byl pěkný humus :-)).

Tajemství Ocelového města (1978)

To by člověk nevěřil, jak stačí jeden Apolinář, a co vše se na místě dá vykouzlit za thriller až horor. Filmu nechybí tajemství a záhady, prohozené osobnosti, ale kupodivu ani humor, napětí, jen snad ta Fortuna je až moc happy země, kde se všichni mají rádi a stále tancují, přišlo mi to takové nereálné. Ale Martin Růžek se s rolí lidumila naštěstí vyrovnal se ctí a dokázal ho vykreslit jako člověka, ne oslavnou sochu. Hanzlíkova dvojrole je podle mne taky dobře vymyšlená a zahraná, Vinklář možná mohl trochu méně tlačit na pilu, postava novináře mi tu přijde poněkud nedořešená, i když idea, jak novináři píší o tom, co vidí, ale ne o tom, jak věci skutečně jsou, je zajímavá. Film má navíc tu zvláštní, hutnou, rážovskou atmosféru, kterou já rád.

Čarodějovy hodiny (2018)

Velká škoda, že to nechali režírovat takové filmové nemehlo, u kterého každý musel vidět, jak je neschopný, hned po Cabin Fever. Námět je totiž zajímavý, Jack Black překvapivě snesitelný, Cate Blanchett okouzlující a Kyle MacLachlan (!) správně děsivý. Příběh také není pitomý a až na pár kousků fekálního humoru, který mi fakt neseděl ("sračky" křovinového lva, humus z dýní a čůrání, když se Jack Black stane děckem) je to dokonce i milé. Pravda, mohli do hlavní role kluka vybrat zajímavěji vypadajícího chlapce, ne takového pidlookého houžvičku s křivou hubou, ale co už. Triky mi taky seděly, křeslo jsem si nakonec rovněž docela oblíbil, ale celé je to strašně nudně vedené, zbytečné scény zbytečně dlouhé, zajímavé scény nesmyslně krátké. Překvapivě mne bavily i některé vtípky a bonmoty, jež si mezi sebou vyměňovali jednotliví čarodějové. Ale jak říkám, celek je špatně poskládaný, špatně načasovaný, a u té holčičky jsem taky čekal, že bude mít větší roli.

Hospoda - Šťastné a veselé (1996) (epizoda)

Trochu tomu chybí pointa, ale jinak je to vlastně poetický a rozjímavý díl. Proč ne? Z malé legrácky o Vánocích v parném letním dni vyroste docela příjemný happening, jen chudáka Babulu to skolí. Mimochodem mne překvapilo, jak Kanyza komentuje půvabné tvary servírky Mařenky, neboť v díle Asketa zas v úvodu kouká Novák druhé servírce do výstřihu - dneska by se něco podobného už asi do seriálu dostat nesmělo a tvůrce by žalovaly jisté spolky za sexismus.

Hospoda - Reklama (1996) (epizoda)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů, kde jsou Wimmer i Šíp naprosto dokonalí a Matásek na závěr převede profíka. Jen jsem nějak nepochopil to nastavování kaše Protialkoholním obzorem. "Chmelomok, božský lok" si pamatuju už léta letoucí.

Hospoda - Asketa (1996) (epizoda)

Vrtalo mi celou dobu hlavou, proč ten asketa vůbec do té hospody šel (na záchod, já vím, ale i tak) a hlavně proč tam potom zůstával, když viděl, že si z něho dělají srandu. Celou dobu tam jen seděl a koukal. A nakonec zas chybí dořečení, a to, jak dopadlo to pivo ochucené vodkou, co s tím se stalo? Nejlepší je u tohoto dílu sledovat Kanyzovy hlášky, a to i ty mimo obraz a jako mimochodem.

Hospoda - Obránci (1996) (epizoda)

Takový nedořečený díl, kdy se vlastně nedozvíme, jak to se skutečnými vyděrači dopadlo. Navíc Zindulka zde hodně tlačí na pilu, i když jinak jako guma je dokonalý. A jeho proslov je zbytečně dlouhý. Jediná dobrá scéna je, když přijdou měšťáci a s anglickým klidem glosují situaci a spoutané kolegy.

Hospoda - Růžička (1996) (epizoda)

Ta zápletka je myslím až moc přitažená za vlasy a navíc určitým způsobem kopíruje nedávný díl Koncert. Nepravděpodobné je Babulovo jednání (včetně jeho romantického dopisu), fakt, že si hospodský splete růžičku kytku s růžičkou přívěškem (ten by asi jako znamení nenapadlo dát ani idiota), a nakonec i ty uřvané scény rádoby esoteričky. Ale ty aspoň chápu, tvůrci chtěli poukázat na kontrast proklamovaných duchovních kladů s častou buranskou realitou. Nakonec díl zachraňuje roztomilá Simona Postlerová.

Mrtvá jáma (1989)

Na začátek 90. let ten film působí strašně staře, jako by vznikl o deset patnáct let dřív. Strašně mne štvala ta amatérská režie, ty střihy přes osu, teatrální pohledy herců do kamery, špatně střižená akce... prostě mne to nebavilo. A Cheryl Lawson (v době natáčení 33letá) tam sice běhá v sexy prádelku a tričičku a režisér si najde důvod i ukázat její kozy, ale popravdě ty široké boky a tlustá stehna a neustále zatahované břicho na mne zas ak nepůsobily.Samotné prostředí léčebny ale potenciál mělo a pár záběrů je skutečně dobrých a i děsivých, ale fakt jen pár.