Terminator Salvation (2009)

„The storm is comming.“ „I know.“ Po dalších dvou pokračování bouře skutečně nastala. A počtvrté se už konečně stáváme svědky toho jak se Skynet z počítačového systému určeného k obraně změnil v organizovaný, 24/7 online šrot s naprostou antipatií pro lidský organismus. Determinace a destrukce jsou v plném proudu a lidstvo se snaží zformovat v odboj, zkrátka nenechat si to nadále líbit. John Connor je prozatím pouhým pěšákem a T-700 posledním výdobytkem moderní technologie. Pokud jste fanoušky předchozích dílů, je vám jasné co John musí stihnout, pokud ne tak si Terminator: Salvation užijete stejně, protože jej můžete snadno idetinfikovat jako military sci-fi řež – nutno podotknout, že velmi kvalitní. Sami fanoušci by měli být ukonejšeni deseti sekundama T-800 a povědomýma hláškami s dostatečným množstvím kovově výbušné akce. Největší slabinou filmu je bohužel scénář. Možná je to právě tím, že na něm nepracoval jeden nýbrž čtyři pisálci. Servíruje se tak spousta syrové akce, ale intermezza jsou házena pouze tak, aby vyplnila čas mezi bitkami. Nemluvě o několika oslích můstcích, které napoprvé přejdete, ale v autobuse při cestě zpátky vás praští do čela. To co nezkazil scénář se pak dokonalo ve střižně kde musela zmizet jistě valná část materiálu, který se nemohl použít kvůli vysněnému ratingu PG13. Takže jsme svědky toho jak jedna postava stojí sama uprostřed místnosti a v dalším střihu je o pár desítek metrů dál, kde se za zběsilého krupobití snaží ubránit bandě násilníků. Scénáristé přinesly nápady, ale ty povětšinou zmizely v bitevní vřavě. Hudební složka mi také zrovna dvakrát nepotěšila – Randy Edelman je jedním z mých oblíbených skladatelů, ale nepoužít ústřední hudební motiv … to se neodpouští. Ve výsledku je Terminator:Salvation military akčňákem se skvělým Samem Worthingtonem, mdlým Christianem Balem, spoustou šrotu v postoapokalyptickém kabátku. Skvělé efekty, perfektní zvuk a napětí. Na cokoliv jiného by to stačilo – kdyby se nejednalo o pokračování Terminátora. Přesto se nechávám strhnout nostalgií a pochopením. Příště to snad vyjde. 7/10

Andělé a démoni (2009)

Starý papež zemřel a Vatikán se chystá na další důležitou událost církevních dějin – volbě nového duchovního vůdce. Statisíce lidí se sejde na náměstí svatého Petra a netrpělivě sleduje komín ze kterého čas od času zadoutná kouř – to je totiž jediný prostředek jak dávají „voliči“ znát své počínání. Ale kdeže, nebudeme sledovat volbu papeže – to je pouze křoví pro knihu jenž předcházela „Šifře Mistra Leonarda“ od britského autora Dana Browna (aneb: není potřeba vymýšlet si sequel když máte k dispozici brakovější prequel). No uznejte, volba nového papeže by nebyla pro třísetstránkový román a natož pro stříbrné plátno moc atraktivní. Ale pokud přidáte dávné spiknutí, vraždy, seskok z helikoptéry a pár lidských pochodní přičemž oblbnete diváka/čtenáře několika značně zvulgarizovanými historicko-architektonickými výrazy. Ano, tohle už by mohlo zabrat... Slibný pomalejší rozjezd vystříá zběsilý úprk a je všechno v háji. Krásné i když méně rozmanité lokace než jsme viděli v Šifře, dramatické záběry na zástupy rudě oděných kardinálů a naprostá absence onoho napínavého prvku. Hanks je jako Langdon snesitelnější zato zápletka nikoliv. WTF counter: 25

Temná hra (1998)

Zajímavé, mrazivě chladné - místy až moc.

Star Trek (2009)

Trekkies konečně přestávají být k smíchu. Ač mi připadá poněkud vtíravé přidávat se k jejich náboženství po jediném filmu (který se značně odchyluje od "klasiky"), začínám dost vážně uvažovat. Abrams mě konečně přesvědčil, že je mu TV obrazovka opravdu malá a to velké plátno si prostě zaslouží.

Big Lebowski (1998)

Coenovic nejzábavnější hříčka, Bridges v "nejdudovější " roli, Goodman konečně bez tatínkvoských bačkor a jeden pomočený tepich - co potřebujete vědět víc?

Synecdoche, New York (2008)

Film tak divný, že rozebírat to, bebo se ho pokoušet pochopit by byla ještě větší podivnost. Velká škoda místy nesrozomunitelného děje v němž bohužel zanikají ta nejzajímavější a nejdojemnější témata.

Kurz negativního myšlení (2006)

Severská tragikomedie o sebelítosti, vozíčkářích a vině odehrávajícíc se v jednom domě přes jednu noc. Zajímavé, místy velmi chytlavé leč poněkud chladné - což ostatně k severu patří.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

X-Men Origins Wolverine = X3 (třičtvrtě filmu to snášíte na konci řvete vzteky a bolestí při akčním finále kdy nám sice naservírují výbuchy a řev, ale logika a je ta tam) přičemž děj by se chtěl podobat (opravdu velmi špatně) X2 a vizuál z X1. Stromy jsou z Twilight. Sabertooth, Deadpoool zanikají ve směsi režisérské neobratnosti a Jackmanovo charisma mizí v návalu scénáristické tuposti. Ach jo, já se na to přitom tak těšila. Kdyby mi bylo o pět let méně byla bych však nadšená... Hodně akce, spousta řevu...

Normal (2009)

Vynechám různé -ismy (ve škole mi to nikdy nebavilo) a Normal zhodnotím jako (ne)normální divák. Jdete po dlouhé době do kina na český film, protože vás zaujme na naše končiny nečekaně cool zpracování, držíte palce, aby to alespoň tentokrát vyšlo a vy jste neodcházeli z kina patřičně rozlícení, že český film je už asi definitivně ztracen mezi ... no řekněmě končinami kde je nyní. A hle! Ševčík to dokázal! Natočil divácky atraktivní film se znepokojujícím přesahem, zajímavými herci a opravdu velmi dorbým vizuálním zpracováním alá sin city (uznávám, že na tomhle ujíždím víc než by bylo zdrávo - což vysvětluje i ty dvě hvězdičky pro Max Payna). Ale to největší pozitivum je, že Ševčík nenatočil za každou cenu pro každého vhodný blockbuster, natočil film citující z největších ikon tohoto žánru - od noir po psychologickou detektivku až po komiksovou stylizaci některých scén. Normal jistě není film pro každého - a spousta lidí se nepřetrhne aby si na něj do kina zašla. Je to škoda, protože něco tak zajímavého se u nás už dlouho (jestli vůbec kdy) nenatočilo - a jak tak koukám na návštěvnost a nějaké recenze asi zase dlouho nenatočí...

May (2002)

Tak tohle jsem rozhodně nečekala - další případ toho, jak obaly někdy naprsto nevhodným způsobem presentují obsah. May není slaboduchá vyvražďovačka ale k upodivu psychologická hříčka o plaché, trošku podivné dívce, která se chce vyrovnat se samotou. Svým způsobem bych May přirovnala k vynikající Carrie (bez telekinetických schopností). Sympatická Angela Battis vás do děje umně vtáhne a několik zajímavých vizuálních hříček i patřičně krvavé závěrečné vyústění mají svůj smysl. Jediné k čemu mám výhrady je hutnost děje - bude vám připadat, že je film poněkud délší než by mu slušelo (a to má 95 minut!) a tak z vás opadne počáteční obezřetnost - vlastně se nedá říct, zda-li je to špatně. 85%