Nic než pravdu (1999)

Veritas vos liberabis. Pravda oslobodzuje. A preto chcel aj taký bezcitný človek ako Mengele vykričať tú svoju pravdu do sveta, aby sa pred smrťou oslobodil. Nepodarilo sa mu o svojej pravde nikoho presvedčiť, ani svojho obhájcu. Napriek tomu nastolil množstvo zaujímavých otázok o eutanázií, ktorá vďaka pokročilej medicíne bude čoraz viac na pretrase, o hraniciach ľudského posudzovania viny-neviny. Napadla mi tiež kacírska myšlienka - keby bol lepší vedec a lekár než bol a dosiahol by výrazne lepšie výsledky svojich výskumov, bol by tiež tak zatracovaný alebo by sa mu to možno odpustilo? Zaujímavý film.

Klub rváčů (1999)

No, Fincher, Fincher, mne sa vždy zdalo, že z nábytku IKEA sa človek môže raz zbláznieť. :-) Vážne - ono je to asi pravda, že pokiaľ neurobíte so svojími xeroxými stereotypnými dňami života nič, jedného dňa sám postavíte sám proti sebe a začnete v zúfalstve deštruovať. A bude už jedno čo alebo koho. Fantastický scénar, dokonalé spracovanie.

25. hodina (2002)

Jednoznačne skvelý monológ pred zrkadlom! Neprekážalo mi, že hlavnou postavou, ktorá sa snaží získať si priazeň diváka, je drogový díler. Podobne trebárs v prípade Obchodníka so smrťou som sledovala príbeh všeobecne považovanej negatívnej postavy a nesnažila som sa ju súdiť, odsudzovať, ale pochopiť zvrátenosť ľudskej spoločnosti. Je jedno, či predávate drogy alebo zbrane, vždy tu bude dopyt.... Skôr mi vadilo pomalé tempo filmu, cítila som v ňom snahu o zapôsobenie na diváka, hudba Terence Blancharda bola evidentnou snahou o čo najlepší umelecký dojem. Možno je to len môj dojem. Možno je to celkom inak. Všetko môže byť inak. Ako vždy.

Crash (1996)

Vzrušenie, keď je človek blízko smrti, nihil sub sole, pán Cronenberg. Deštrukcie pri nehodách, sex s igelitom na ksichte, dokonca aj pán Modlivka to má takto rád, kým mu neodhryzne samička hlavu. Námet ma nijako nezaujal, možno si tento kontroverzný film vychutnajú viac fanúšikovia takýchto snímkov. Film je však dobre urobený a Holly Hunter hrá výborne.

Štvanci (1979)

Skvelý film, ktorý udrží v napätí od prvej po poslednú minútu. Miestami som však zaváhala, či ma Thompson považuje za naivku - profi esesák, ktorý šuká belošku mysliac si, že je cigánka? Prestreľka na hraniciach, kedy si pár intelektuálov poradí s hromadou ozbrojencov? Esesák, ktorý sa vyhrabe sám spod lavíny? Tak toto hádam nie. Škoda, lebo film je zrovna tak dejovo a myšlienkovo nádherný ako Pyreneje.

Carlitova cesta (1993)

Skoncovat so svojou temnou minulostou? Tak ako sa to nedari slovenskemu Tonovi v Pokoji duse, takisto zufalo je na tom portorikansky Carlito. Pretože minulost - je vždy našou súčasťou. Žiaľ. "Keď prekročíš určitú hranicu, tak už nie je návratu," zaznie vo filme. Asi je to naozaj tak. Výborný gangsterský film a výkon Al Pacina je neodškriepiteľne excelentný.

V Bruggách (2008)

Výkony hercov sú brilantné, Colin Farrell hviezdi a Ralph Fiennes ma ako drsný šéf stopercentne presvedčil, námet je zaujímavý, má to myšlienkový náboj v otázke cti, morálky a postoja jedinca k nej a to môžem vždy, ale ... Je to celé príliš rozvláčne, dejová línia uspáva, no a chlapi, ktorí sú rozstrieľaní ako sito a ešte dokážu plaziť sa ďalej ako ruský hrdina, nechávajúc za sebou litre krvi, aby zachranili kolegu, prípadne sypať zo seba ešte zaujímavé vety pred smrťou, aby to bolo duchaplne, tak to nie, vážení. Ani ako čierna komédia to nepobaví. Škoda, lebo Bruggy, kua, tie stáli za to. :-)

Vražda na úrovni (1979)

Sherlock Holmes a doktor Watson stvárnení tak, že knižná predloha zbledne závisťou. Výborne rozpracovaný dej, napätie, trpké rozzluzlenie o tom, že najväčšie netvory na svete sú vlastne len obyčajní ľudia .....

Esmeralda (1997) (seriál) odpad!

Návštevy u mojej známej, pri ktorých musím nutne zjesť krémové zákusky (tie nenávidím) a pozerať Esmeraldu (detto), no môže byť niečo horšie? Môže! Už len zlomený opätok na nových lodičkách Prada.

Gran Torino (2008)

Sú filmy, ktorých kvalita je nepopierateľná. Sú filmy, od ktorých vzhľadom na backround čakáte maximum. A potom to aj hodnotíte z tohto uhlu pohľadu. Možno keby to nebol Clint Eastwood a film, o ktorom som už vopred počula príliš veľa chválospevu, tak som nadšená, pretože záver bol famózny. Jednoduchý a jasný ako život sám. Lenže vadilo mi tam prílišné moralizovanie, ktoré aj napriek vulgarizmom a bručaniu Eastwooda bolo stále len moralizovanie. Takže v tej chvíli padla jedna hviezdička z plejády hviezd. Napriek tomu tvrdím stále - tomuto sa hovorí kvalita.