• Krátkometrážní

Sucker Punch (2011)

Pre mňa osobne jedno z veľkých prekvapení tohto roka. Od samotného začiatku vo videoklipovom šate, cez epické akčné scény s dych berúcimi spomaľovačkami a s vymakaným soundtrackom až po trojdimenzionálny príbeh v hlavných úlohách so sexi bojovníčkami, som to jednoducho hltal. Videl som klasickú a aj extended verziu, v ktorej je naviac jedno slušné muzikálové číslo a pár ďalších drobností. Ešte by som odporučil si prečítať tento článok, je to celkom zaujímavé čítanie: Why Sucker Punch is Smarter than You Think. "You have all the weapons you need. Now Fight!!!"

Černobílý svět (2011)

Už keď hneď na začiatku hrala pieseň Jackson od Johnnyho Casha a June Carterovej, tušil som, že to bude výborný film :) A moje očakávania sa napĺňali každou ďalšou scénou. Bol to výnimočný príbeh s mnohými zaujímavými charaktermi, ktorý napriek svojej stopáži nenudil ani sekundu. Skôr naopak, ponúkol pohľad na vec z oboch strán naozaj pútavým a často veľmi dojemným spôsobom. Pri iných filmoch mi väčšinou veľké množstvo postáv vadí, ale v tomto prípade s presne danými charaktermi, príbeh odsýpal ako tie najlepšie švajčiarske presýpacie hodiny :) a vôbec to nepôsobilo chaoticky. Ťažko je aj vybrať jednu hlavnú postavu, pretože tu sa núka na výber hneď niekoľko možností. Zatiaľ je to pre mňa dráma roka ale dúfam, že sa objaví ešte niečo podobne dobré, pretože to by znamenalo ďalší skvelý filmový zážitok.

Kung Fu Panda 2 (2011)

Jedna z mála animovaných rozprávok, ktorá je naozaj len pre deti. Pri iných si aj dospelý človek nájde niečo, čo ho zaujme ale pri Kung Fu Pande som našiel iba plytký príbeh s minimom vtipných situácii, aj keď v peknom grafickom kabáte. A režisér rozhodne nie je zlievač, pretože inak by tam nezlievali železo s hliníkom a bronzom spoločne :D

Noc oživlých mrtvol (1968)

Míľnik hororového žánru? Prekvapivý? Šokujúci? Strašidelný? No popravde som tam nič z toho nenašiel. Našiel som tam iba trochu vtipu a podpriemerných hereckých výkonov (najmä u hlavnej ženskej postavy). Stále som čakal, kedy ma tento horor niečím ohromí či prekvapí ale čakal som márne. Aspoň ten koniec bol zaujímavý aj keď som ho trochu predpokladal. (40%)

Kamarád taky rád (2011)

"You're really gonna carry my bag? You're that girl?" – "No. I'm gonna change your life. I'm that girl."

Začátky (2010)

Jednu za štvornohého Arthura, jednu za dvojnohú Mélaniu Laurent a jednu za úsmevný koniec.

Zvuk hluku (2010)

Malo to naozaj netradičný námet ale to bolo asi tak všetko. Prvé hudobné vystúpenie ešte ako tak ušlo ale tie ďalšie ma už ničím nezaujali. Ku koncu som sa už poriadne nudil ale s vypätím všetkých síl som to dopozeral. Ani príbeh samotný ma veľmi nezaujal, nevtiahol do deja, takže pre mňa sa SoN zaradil medzi podpriemerné filmy.

Půlnoc v Paříži (2011)

Woody Allen je jednoducho geniálny. A to až tak, že pri pozeraní filmu som úplne zabudol na to, že pozerám jeho film a stále som rozmýšľal koho mi ten Owen Wilson svojím vystupovaním pripomína. Tak som bol do toho filmu zapozeraný, že mi svitlo asi až niekde v 3/4 filmu :) Owen bol presne ako Woody, proste taký tajtrlík. A aj keď som všetky historické postavy nepoznal, tak od úvodného predstavovania mesta miest, až po úplný záver som si film doslova užíval. Prispel k tomu aj jeden z najlepších inštrumentálnych soundtrackov. Jedným slovom nádhera!

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Takéto filmy sa možno zdajú lepšie, keď ich vidíte na druhý-tretí krát, pretože to bolo tak zamotané, že po jedinom zhliadnutí filmu naozaj nechápem všetky súvislosti. Ale... ale neviem či ma vôbec niečo prinúti si tento chaos pozrieť ešte raz, aby som tomu naozaj pochopil. Istá podobnosť (kamera, farby) s vynikajúcou Améliou tu síce bola ale príbeh samotný už taký výnimočný nebol. Možno keby to bolo o niečo kratšie a priamočiarejšie, tak by to aj za ten druhý pokus stálo ale obávam sa, že tento film už nikdy (z vlastnej vôle) neuvidím a rýchlo na neho zabudnem.

Brendan a tajemství Kellsu (2009)

V dnešnom svete 3D ide o zaujímavé grafické spracovanie pútavého príbehu s vynikajúcou hudbou. Pieseň, ktorú spieva Aisling pri vyslobodzovaní Brendana je naozaj úžasná a mal som pri tej scéne zimomriavky :)