Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Na Jackovi Reacherovi mi nevadilo, že Cruise tam seká borca, ktorým nie je. Aj klišovité (a miestami skutočne trápne vyznievajúce) hlášky som prežil, pričom som sa v druhej polovici filmu miestami až neskutočne bavil. Čo ma však dostalo do kolien bola až bolestne tupá zápletka, ktorá celú prvú polovicu filmu odzbrojila od čohokoľvek, čo by diváka mohlo zaujať. Toto proste nie je detektívka, kde je samotný priebeh vyšetrovanie zaujímavý. V skratke - hodina Cruisovho obiehania ničím nezaujímavých kulís sa zvrtne v nadmieru slušný old school akčňák. 70%

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Učinená lobotómia. Ak som sa na minulých dieloch dokázal smiať, prípadne aj uchechtnúť na nejakom tom vtipe či hlode, tu je proste všetko zle. Tu sa nedá prežívať nič, lebo každý dialóg (na čele s tým prvým) bolí, neskutočne sa vlečie a nikam nevedie. Tí ľudia sa hádam rozprávali len preto, aby nebolo celý film ticho. No a k epickému finále len toľko, že bitku 60tich keramických panákov nepovažujem za bitvu, zvlášť keď mi v podstate vôbec nezáleží na tom, kto ju prežije. Ak mi sľúbite, že to už nikdy, ale NIKDY nebude mať ďalšie pokračovanie, tú jednu hviezdu tam nechám.

Atlas mraků (2012)

Najviac ma štve, že aj keby som nad tým sedel hodinu, nevedel by som, ako Cloud Atlas a jeho pôsobenie na mňa popísať. Ale to, čo so mnou dokázal spraviť, bolo jednoducho úžasné.

Maska (1994)

JIm Carrey patrí k hercom, na ktorých som vyrastal a Maska určite medzi moje top 3, ktoré kedy natočil. Je to šialené, je to miestami over the top, ale je z toho cítiť taký nadhľad a vybláznenie sa všetkých zúčastnených, že ma aj po tých rokoch stále dostane do kolien.

Diktátor (2012)

Mám rád Cohena a jeho víziu nekorentného humoru. Dictator ale podľa mňa šiel na parodovanie až príliš zoširoka, pokúšal sa nastaviť príliš veľké zrkadlo a tak nakoniec je len sériou viac či menej podarených gagov bez nejakého posolstva či systému. Zábavná blbina, ale bez nejakého toho presahu na ktorý som u Cohena zvyknutý. 70%

Temný rytíř povstal (2012)

Nie som si istý, či sa mi niekedy podarí zosumarizovať moje pocity z TDKR. Poviem len toľko, že Nolanovo svedomité budovanie mýtu (miesto akčného hrdinu) sa dotiahlo do dokonalosti filmom, v ktorom je z celej trilógie asi najmenej Batmana. Sústreďuje sa na uceľovanie dejových línií, zakončovanie a vysvetľovanie motivácií a budovanie obrazu mesta Batmanom navždy pozmeneného. Batman už nie je na toto nutný, je to práve Bruce Wayne, kto sa stal ústredným charakterom a film sa tak stáva skôr osobným súbojom Bana s Brucom, než s Batmanom. Batman je symbol, mýtus, zatiaľ čo Bruce Wayne je človek, ktorý sa raz a navždy musí vysporiadať sám so sebou. A tak sa v závere všetko uzavrie, svet je spasený a začína odznova. A Batman, rovnako ako Christopher Nolan, sa stáva legendou.

Bourneův odkaz (2012)

Nevravím, že by som nenašiel ani jednu výtku, no každopádne som rád, že nový Bourne dopadol takto. Herecky je to bez chyby a aj keď je zápletka možno až príliš "vedátorská", Aaron Cross je postava z mäsa a kostí a naviac ABSOLÚTNE nevykráda Bourna. Je viac človekom a jeho motivácia ho ženie úplne iným smerom, čím sa Gilroyovi podarilo naservírovať (predošlé diely) nevykrádajúci film, ktorý si ale stále drží Bourneovský "štýl" a pocit nepremožiteľnosti ústrednej postavy. Áno, chýbalo mi to! 70%

Amazing Spider-Man (2012)

Ak tento flák niečo zvládol, tak to bolo potrebnú kinetiku Spider-Manovských súbojov. Tí z nás, ktorí na seriáli od Marvelu vyrástli, vedia, že tento chlapík neustále skáče, robí premety a vôbec je celý ako z gumy (uznajte, behanie po jašterovi a obaľovanie ho pavučinou je bohovské!). Čo už scenár nezvládol je zmysluplne akčné skopičiny a milostné tokanie prepojiť. Takto dostávame "nejakú akciu", následne nádhernú Emmu Stone (samozrejme bleskovo zamilovanú) obaľovanú nesmelým výrastkom, medzi týmto celým nič, čo by bolo aspoň zaujímavé, tobôž že by to nieslo príbeh. Línia so stratenými rodičmi sľubuje strašné hĺbky, ale zatiaľ bola viac-menej samoúčelná...no a človeka, ktorý napchal do úst všetkým (!!) postavám tie gýčovité preslovy by som dal zavrieť!

Až vyjde měsíc (2012)

Nie som zarytý Andersonovec a hoci som Život pod vodou žral viac, toto je jeden z najpríjemnejších filmov, aké som kedy videl. Potrebujem ešte raz.

Sněhurka a lovec (2012)

Zázrak sa nekoná...navyše keď tam nabehol Myazakiho Duch Lesa, tuším som to celé zatratil. Napriek tomu ale stále funkčnejší a pozerateľnejší film než väčšina fantasy "špičky" dnes. Atmosféru má, herecky je tiež skvelý, ale nejak mi chýba snaha kohokoľvek o napísanie pútavejšej story. No a podivný milostný trojuholník, ten som proste len nepochopil.