Atentát na cara (1991)

"Skôr, než sa zore objavia, otroci cára zavraždia." Pozoruhodný mysteriózno-psychologický film zo sovietsko-britskej produkcie. Filmu kraľuje predovšetkým fenomenálny Malcolm McDowell v úlohe duševne chorého pacienta trpiaceho utkvelou predstavou, že zavraždil cára Alexandra II., a neskôr aj jeho vnuka Mikuláša II. i s rodinou. Mrazivá, hustá atmosféra, sugestívne herecké výkony a v neposlednom rade i zamyslenie nad tým, aké kruté môžu byť ľudské osudy a hlboké pády aj tých najmocnejších z mocných.

Avengers: Infinity War (2018)

Predstavte si týpka, ktorý má takú obrovskú moc, že dokáže vyhladzovať celé planéty. Očividne mu to ale ide pomaly a tak zároveň po celom univerze zháňa pár kamienkov nekonečna do svojej superrukavice, aby ten životom premnožený vesmír vyčistil šmahom jednej ruky a konečne si v pokoji užil východ slnka. V ceste mu však stojí partia superhrdinov zo Zeme a priľahlých končín vesmíru, ktorí zhodou okolností pár z tých kamienkov tiež vlastnia. Následne vypukne epická vojna, kde sa to naprieč vesmírom reže hlava-nehlava a jedna akcia prebíja druhú. Do toho je napálených množstvo viac i menej vydarených vtipov a na superhrdinský film aj celkom fungujúcich emócií. Avengers: Nekonečná vojna je od samého začiatku až do úplného konca maximálne našliapaný blockbuster, ktorý si užijete tým viac, čím lepšie sa v marvelovskom univerze orientujete. A nielen v ňom. Mňa napríklad celkom pobavil ten odkaz na Votrelcov a fanúšikovia Star Wars Epizódy I. si pri finálnej bitke vo Wakande nepochybne povzdychnú, že to ide aj oveľa lepšie a dravšie. Ach áno, a pokračovanie nabudúce. 10/10

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Na staršiu verziu z 95-ho si spomínam len matne. Viem, že tam hral Robin Williams, mesto sa premenilo na divoké ZOO a že to bola celkom zábava. Aj táto nová verzia je nakoniec pomerne veľká a možno ešte väčšia zábava, za čo môže dobrý výber hercov, ktorí si svoje netradičné úlohy evidentne užívajú, svižný dej a vtipne prepálená akcia. Jumanji nie je nič viac a nič menej ako slušná porcia dobrodružnej zábavy, ktorá neohúri, ale ani nesklame. Vybubnovaných 7/10

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Koľko to má Spielberg rokov? Vyše 70? To bola panečku jazda! Spielberg je (stále) KING! A to nie som herný fanúšik, ale zato som fanúšik popkultúry a čistého žánrového umenia a v tomto filme sa jedného i druhého len tak sype, asi tak, ako mincí zo zasiahnutých hráčov v onom virtuálnom svete plnom odkazov na literárne, filmové i herné klasiky. Predovšetkým však ten príbeh funguje aj úplne samostatne, ale čím viac narážok divák zachytí, tým je jeho úsmev širší.

Teror - Vabank (2018) (epizoda)

"This place wants us dead." Cpt. Francis Crozier (Captain of the HMS Terror and second in command of the expedition) Málilo sa vám tento rok zimy a ešte by ste si ju chceli poriadne užiť v teple a pohodlí domova? Tak skúste nový seriál podľa rovnomennej knihy Dana Simmonsa a podľa skutočnej udalosti, ktorá neprestáva fascinovať ani po 170 rokoch, a to aj vďaka nedávnym objavom oboch lodí stratenej Franklinovej expedície. Po prvej časti môžem naozaj len odporúčať. Dokonale mrazivá atmosféra, skvelí herci, perfektné reálie, ktorým zatiaľ nemám čo vytknúť, a od začiatku na maximum našponované napätie, ktoré nevyplýva len z reality zamrznutého sveta naokolo, ale aj medziľudských vzťahov, pnutia a rozporov medzi vyššie i nižšie postavenými členmi expedície. Zatiaľ výborne sú do toho nastrihané aj flashbacky ešte z Anglicka a v súbežnej scéne uvoľňovania zaseknutého ľadu z lodnej vrtule a pitvy som takmer ani nedýchal.

Anihilace (2018)

Komando ženských vedkýň kontra mimozemská sféra na Zemi, kde klasická fráza omnia mutantur, nihil interit platí do slova a desiva. Románovú predlohu som nečítal, tak neviem porovnávať, ale vraj je ešte zvláštnejšia ako jej filmová podoba. Zvláštny bol rozhodne záver filmu, v rámci žánru ho však finálna bodka definitívne zaradila k ťažkým béčkam. Samotný námet tiež nie je v sci-fi nijako objavný, vizuálne spracovanie zaujme, ale čakal som viac, pomalé až uspávajúce tempo len občas pretrhne dravá akčná scéna. Tempu filmu neprospievajú ani príliš časté a zbytočne dlhé flashbacky hlavnej hrdinky v podaní Natalie Portman. Neurážajúce sci-fi na jedno pozretie a možno pozdvihnuté obočie.

Coco (2017)

Keď na tento film pôjdete do kina, určite si zoberte vreckovky. Budete ich potrebovať. Coco je nielen ďalšia špičková pixarovka, technicky perfektná a vizuálne úchvatná, v tomto prípade farebne doslova oslepujúca, ale vyniká aj prekvapujúco dobrou zápletkou a predovšetkým veľmi silným príbehom. Už ani nepamätám, kedy som bol v kine taký dojatý.

Baahubali 2: The Conclusion (2017)

Dvojdielny indický veľkofilm Baahubali je niečo, z čoho vám spadne sánka buď od úžasu alebo od smiechu. Závisí od naladenia a schopnosti akceptovať trochu iný štýl filmárčiny, než na aký sme my západniari bežne zvyknutí. V každom prípade to je niečo, čo rozhodne stojí za pozornosť, pretože niečo tak monumentálne epické, nádherne farebné, úchvatne rozospievané a roztancované, s totálne prepálenými, ale famóznymi bitevnými scénami i hereckými výkonmi zrejme nikde inde neuvidíte. A čo je na tom fascinujúce, všetko dohromady to aj funguje, neporovnateľne viac než podobné nové čínske historické filmy, ktoré sú síce takisto vizuálne úchvatné, ale ťažko propagandistické a príbehovo tupé. Teda, niežeby aj tu bol nejaký originálny príbeh. Máme tu strateného a znovunájdeného princa, krutého kráľa, krásnu princeznú a klasický príbeh o láske a zrade a neľútostnú hru o tróny. Netradičné je iba to podanie, ale dá sa na to rýchle zvyknúť a odmenou môže byť úchvacujúci filmový zážitok.

Blade Runner 2049 (2017)

Pôvodný Scottov Blade Runner natočený podľa zvlášť divnej poviedky P. Dicka patrí k základným a kultovým dielam filmovej sci-fi. Keď som ho pozeral naposledy, schuti som si pritom pospal. Jeho pokračovanie s podtitulom 2049 od zaujímavého kanadského režiséra D. Villeneuva (napr. Arrival) naň výborne nadväzuje. Nielen v mimoriadne pochmúrnej atmosfére, logickej a zmysluplnej dejovej nadväznosti, množstve detailov a odkazov, ktoré ocenia predovšetkým fanúšikovia starého filmu, ale aj v úmornosti, hlavne čo sa dĺžky samotného filmu týka (skoro 3 hodiny). Ak teda nemáte vzťah k sci-fi a kultový status Blade Runnera je vám ukradnutý, tak jeho pokračovanie môžete pokojne ignorovať. V opačnom prípade si môžete pri ňom aspoň pohodlne schrupnúť.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Ako tak sledujem tie reakcie, len máloktorá filmová sága dokáže vzbudiť toľko emócií, či už pozitívnych alebo negatívnych. U mňa po tomto filme jednoznačne prevažujú tie prvé. Výborne som sa celý čas bavil, bolo to akurát napínavé i vtipné. Hviezdne vojny ako majú byť, od úvodnej bitky až po tú záverečnú. Poriadne epické, miestami osobné, vizuálne tak vymakané, že všetky blocbustery naokolo sa pozerajú z úctivej vzdialenosti. Je pravda, že tento film trochu prevracia pôvodnú Lucasovu mytológiu, ale podľa mňa to nie je na škodu. Skôr naopak. Ságe sa tak dostáva čerstvý vietor a to je len dobre. Niečo vždy končí a niečo začína a táto epizóda je možno presne ten zlom, ktorým mala byť tá predchádzajúca Abramsova, ale pri všetkých svojich kvalitách nebola. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a čo tentokrát predvedie Abrams v IX.-ke, som na to fakt zvedavý.