Laponská odysea (2010)

Finská komedie ve stylu Road-Trip. Škoda jen, že tvůrci použili až příliš jednoduchou a pro mě až nepochopitelně banální zápletku - a tou je koupě digiboxu. Jinak bych tento snímek hodnotil rozhodně pozitivně, nejen že jsem se několikrát s chutí zasmál, ale také jsem si vychutnal jedinečnou finskou atmosféru (ano, ve filmu je skoro pořád tma). A protože v současné době žiji právě ve Finsku, moje hodnocení je 75% :)

Všemocný (2011)

Příjemná oddechovka. Zajímavý scénář, slušně zahrané, mělo to spád a dobře se na to koukalo (tj. vizuální stránka dobrá). Jinak závěr jsem očekával úplně jiný, takže tvůrci mě překvapili... 80%

Kajínek (2010)

Očekával bych spíše více nezávislý pohled, takto jsem měl pocit, jako by se film snažil glorifikovat Kajínka. Není sporu o tom, že jsou v případu jisté pochybnosti, ale přesto bych se držel trochu zpátky. Ale budiž, snímek rovněž odkryl nějaké méně známé skutečnosti (o jejichž věrohodnosti však nevím nic, takže je nehodnotím). Místy má film slušný spád a hodnotím kladně snahu českých filmařů o natočení akčního filmu, avšak ryze akčních scén zde mnoho nebylo, a tak místo nich tvůrci používají naprosto nesmyslně roztřesenou kameru v jinak klidných dialozích, kde se to absolutně nehodí a k čemuž v danou chvíli nesedí ani hudba, celé to pak vypadá jako levný seriál z produkce Novy. Snaha o autentičnost je patrná ze záběrů z doby vraždy (tedy 1993), avšak doba Kajínkova útěku (2000) je zasazena do současnosti: automobily, SPZ i mobilní telefony jsou totiž mnohem novější (řekněme dnešní), přesto se autoři snaží divákovi vnutit skutečnost, že se jedná o rok 2000 tím, že pustí úryvek z MS v hokeji (památná věta Roberta Záruby: "Vítej zlatý hattricku" - ta však pochází z roku 2001). Možná to nejsou velké chyby, ale zkrátka jsou to momenty, kterých jsem si na první pohled všiml. Asi jsem příliš náročný divák, ale Kajínek je pro mě zkrátka málo. 50%

Vše pro dobro světa a Nošovic (2010)

Kvalitní dokument, který je na první pohled hlavně o konfliktu "zelí vs. auta". Vynucené odkupy pozemků jsou hlavních tématem první poloviny snímku, mou pozornost však upoutala zejména ta část, věnující se provozu samotné automobilky. Již na první pohled bylo vidět, že plně mechanizovaná výroba se kromě sofistikovaných robotů týká zejména lidí. Věčně usměvavý Korejci jako by se snažili zakrýt celkově mizernou náladu v továrně, rozhovor s manželským párem pracujícím v automobilce by se dal parafrázovat slovy "je to špatné, ale co nám zbývá"... Další zajímavou postavou je jistě také mladík, který dostává výpověď, klasicky dohodou a se vzkazem: "Vítej v kapitalismu". Tomu celému kontrastuje skupina veselých Slovenek na místním poli se zelím. Škoda jen, že nám nebylo nabídnuto více ze života lidí z továrny, avšak jak bylo řečeno, jen pár lidí z Nošovic tam skutečně pracuje. Pak se však nabízí otázka, zda bylo skutečně nutné stavět tento obrovský komplex právě na tomto místě?

Proroctví (2009)

Očekávání bylo mnohem výše. Otec žije sám se synem, nemohou se vyrovnat se ztrátou matky, otec to řeší alkoholem... takové začátky filmů snad píší scénáristé už nějak automaticky. Pojďme dál... ano už to začíná být o něco zajímavější, Nicolas Cage se vrací do filmu Lovci pokladů a řeší záhadu na první pohled nic neříkající posloupnosti čísel, děj pokračuje dál, na scénu přichází typická představitelka iracionální až hysterické ženy (Rose Byrne), která za svou "hloupost" zaplatí životem, John (Nicolas Cage) pokračuje tedy sám, poradí si s "hádankou" v podobně chybějící souřadnice místa... A přichází konec, ne počkat, přichází konec, ale ne, tak ještě jeden... skutečně už toho bylo moc, navíc podobné záběry z jiných katastrofických filmů už každý viděl několikrát. Možná mám jen špatný vkus, ale skutečně považuji Knowing za velmi obyčejný Sci-Fi snímek, který nepřináší nic nového. 50%

Ztraceni (2004) (seriál)

První série: výborný nápad, spousta otevřených záhad, spousta akce a napětí. Druhá série: nové záhady, občas nový herec, stále celkem zajímavé. Třetí série: těžko už si vzpomínám, o čem vlastně byla první série. Čtvrtá série: flashbacky, flashforwardy, Jacob a jeho chatrč... Pátá série: blíží se finále, je na čase přidat několik záhad, aby bylo v poslední sérii co vysvětlovat. Šestá série: John Locke je nejspíš blázen, stejně jako všichni ti, kteří se vydrželi dívat, scénář k vysvětlení záhad z předchozích sérií napsal zřejmě scénárista - brigádník, takže velké finále bylo nakonec jen malou náplastí na pokažený seriál. Je mi líto, že jsem to musel takto napsat, ale fakt s každou další sérií klesala úroveň seriálu, tvůrci se do příběhu zbytečně zamotávali. Potenciál seriálu byl daleko výše. P.S.: Popisy jednotlivých sérií jsem skutečně psal jen ilustrativně, protože není v mých silách vzpomenout si na všechny detaily, a že jich za těch šest let bylo!

Kazatel zla (2010)

Povedený finský thriller, ve kterém se kromě hlavní dějové linie objevuje také vedlejší děj, týkající se hlavního hrdiny a jeho rodinných problémů, které byly způsobeny nedávných úmrtím jeho dcery. Zpočátku je pozornost věnována právě na vedlejší děj, postupně však přibývá vražd a děj se posouvá do přítomnosti. Tradičně skandinávská atmosféra, hudba také zvolena pro Finsko dost typicky metalová. Nerad bych prozrazoval celý děj, k tomuto účelu doporučuji komentář uživatele Orvokki. Film je celkově kvalitně natočen, některé záběry jsou skutečně lahůdkou, avšak občas mi některé záběry připomínaly německý seriál Kobra 11 (stejně jako uživateli kajda.l). Celkové hodnocení: 80%

Výměna (2008)

Clint Eastwood si dovede zvolit často opravdu silné téma, což se na 100% prokázalo ve filmu Výměna. Výborná dobová atmosféra, skvělé herecké výkony Angeliny Jolie a Michaela Kellyho a skutečnost, že je snímek založen na skutečné události, z něj činí pro mě osobně jeden z nejlepších filmových zážitků poslední doby. Celých 140 minut se příběh postupně vyvíjí a zvolna graduje. 90%

Moon (2009)

Příjemné Sci-Fi "na nedělní odpoledne". Když jsem viděl seznam herců ve filmu (asi 6 jmen), trochu jsem nevěděl, co čekat. Navíc po pár minutách filmu jsem zjistil, že Kevin Spacey pouze propůjčil svůj hlas počítači (ale tohle je rozhodně pozitivum) a zbytek jen pouze One man show pro Sama Rockwella, který svou roli však zvládl výborně. Po pomalejším rozjezdu se postupně začínají odkrývat všechna tajemství, díky kterým je film napínavý až do konce. 80%

Správci osudu (2011)

Škoda. Film rozhodně nesplnil moje očekávání. Dlouhé pasáže jsem se vyloženě nudil. Určitě by se to dalo natočit mnohem zajímavěji. I když podle celkového zdejšího hodnocení (75%) to vypadá slibně, u mě pouze 55%.