Temný rytíř (2008)

BRAVO. Neviem čo viac dodať. Som len prekvapený, že sa tento film stretol s takou odozvou, pretože to nie je klasický akčňák s komiksovou predlohou a jednoduchým dejom. Zo začiatku je ťažšie zorientovať sa a scény sa ozaj menia veľmi často a rýchlo. Stopáž je tiež nadpriemerná a klasického diváka môže ku koncu znervózňovať neustále vrcholenie. Ja ale veľmi oceňujem celkové ladenie filmu, ktoré je dosť chladné, podtrhnuté skvelou hudbou a pri druhom zhliadnutí ma ešte väčšmi nadchol Joker, ktorý je neustále nad vecou a aj keby ho Batman priviazal o atómovú bombu, smial by sa mu do tváre. 10/10

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Pozorne som si prečítal záporné komentáre a musím povedať, že niektorí ľudia už fakt nemajú akú chybu nájsť, tak si vymýšľajú také kraviny, až to bolí. Dať Terminatorovi jednu hviezdičku, to snáď ani nie je možné. Mne sa nevidia ani 4 hviezdičky, ale dajme tomu. Menej určite nie. Terminator 2 je dokonalým akčným sci-fi filmom z 90. rokov, ktorý má atmosféru, skvelú hudbu, dobrých hercov, Arnoldovi rola sedí, štipku tvrďáckosti zo strany Arnolda :-) (scéna v bare na začiatku), dokonalú réžiu, efekty a dokonca aj vyššie posolstvo proti neustálemu pokroku a samozničujúcim sklonom ľudstva. Nič tomu nechýba, nikdy nechýbalo a dokonca ani nikdy chýbať nebude. Ani po takmer dvoch desaťročiach sa efekty nezdajú byť staré, ani dialógy trápne (ako u mnohých filmov) a je len škoda, že sa takéto filmy dnes už netočia. Najlepšie sci-fi histórie kinematografie, ktoré prekonáva výbornú jednotku a ďalšie diely už len ryžujú peniaze na úspechu prvých dvoch dielov. 10/10

Sedm (1995)

Prvý raz, keď som videl tento film, som mal asi 15 rokov. Bolo to dosť neskoro v noci a všetci už spali. Sedel som ako prikovaný k stoličke ohurovaný scénou za scénou. Akcia striedaná s komornými scénami z prostredia knižnice alebo z prostredia vrážd. Ponurá atmosféra počas celého filmu, napätie v každom kúsku tela a záver, ktorý je jeden z najsilnejších, aký som kedy videl. U mňa tento mrazenie navoďujúci triler jednoznačne vedie v rebríčku mojich naj filmov a preto 10/10.

Forrest Gump (1994)

Dokonalý film. Prierez toľkých udalostí, odkaz na toľko vecí v Amerike prostredníctvom života jedného človeka, ktorý neovplýval vysokým IQ. Neviem si pomôcť, Forrest Gump na mňa vždy pôsobil veľmi depresívne. Teda hlavne ku koncu, posledný dojem, čo vo mne zanecháva je vždy depresívny, aj keď hlboký. Je to tým, že vlastne s hlavným hrdinom prejdeme celý jeho život, všetky straty, aj veľa šťastia, ale tých strát je veľa a človek pocíti pomynuteľnosť bytia. Toho, ako sme tu krátko. Napriek tomuto môjmu subjektívnemu pocitu je to jeden z najlepších filmov histórie filmografie, ak nie najlepší a zaslúži si právo byť v rebríčku na csfd na popredných miestach. 10/10