• Thriller

Ospalá díra (1999)

Tim Burton každým filmom vytvára osobitý vesmír, pod ktorý sa ani netreba podpísať, aby sme poznali meno jeho demiurga. Mnohé sekvencie Ospalej diery si rovno pýtajú zlatý rám: presne taký, aký si zaslúžia obrazy nizozemských majstrov stredoveku, či mystikou šmrncnutých romantikov formátu Caspara Davida Friedricha. Ale forma rada zvykne prebiť obsah a v tomto filme je často bez hlavy nielen protagonista, ale aj príbeh. Nemôžem si však pomôcť, Tim je mojim "protekčným" žiakom a tak pri záverečnom hodnotení vždy podľahnem a vylepším mu hodnotenie aspoň o jeden stupeň. Takže tri a pol, hoci pri väčšej snahe to mohlo byť pokojne aj absolutórium...

Márnice (2005)

Tobe už dávno nie je tým čo býval a svoju reputáciu priam hazardérsky rozmieňa v nenáročných "pulpových" príbehoch, ktorým sa nehnusí ani to najhnusnejšie klišé. Priehľadný scenár v prvej polovici zachraňuje aspoň hustou atmosférou, aby to vo finále dorazil chvíľami nechcene komickými "zvratmi" a vizuálnymi efektami, aké by aj pred dvadsiatimi rokmi pôsobili úsmevne. Veľmi, veľmi slabé tri hviezdičky.

May (2002)

Aj hodnotenie väčšiny užívateľov naznačuje, že toto je film pre "minoritnú" skupinu divákov. Pre tú, ktorej neprekážajú "čudní" hrdinovia a "čudné" príbehy.V rukách neobratného režiséra sa May mohla pošmyknúť do kategórie trápnej úchylárne, ale Lucky McCee preukázal dostatok citu a vkusu, vďaka ktorému možno aj v kuse mŕtveho mäsa uzrieť istú zvrhlú krásu. A Angela Battis, príťažlivá asi ako Frankensteinova nevesta, tá sa narodila práve pretúto rolu.

Genesis (1998)

Príbeh sochára a jeho objektu je paralelou aktu stvorenia. Pointu síce tušíme od začiatku, ale všetko je to nakrútené s takou filmárskou bravúrou až sa tají dych. Takto dokážu človeka ovaliť napr. Bachove fugy, alebo Boschove obrazy.

Halloween III (1982)

Ale no tak...keby sa to nevolalo Halloween III a keby väčšina užívateľov nemala pocit, že im niekto sprznil ich "značku", asi by hodnotenie nedopadlo až takto. Jasnačka, je to čajové béčko a tá čiernoočka hrá akoby bola pod taktovkou samotného Eda Wooda... Ale za prvú polhodinu si to zaslúži aspoň tie dve hviezdičky.

Krutost podvědomí (2000)

Film z rodu "úchylární", ktoré nechcú šokovať samoúčelnosťami či vyvrhnutými vnútornosťami omotanými okolo detskej kolobežky. Ide skôr o poctivú filmársku sondu do hlbín frustrovanej duše. A o skúmanie starej pravdy, podľa ktorej je láska (a sexualita) odvrátenou tvárou smrti.

Lulu na mostě (1998)

Paul Auster je jeden z najoriginálnejších amerických spisovateľov posledných rokov - ale žiaľ, mizerný režisér. Takže Lulu síce drží nad vodou skvelá, "lynchovská" story, ale dosť ju potápajú režisérske neobratnosti (napr. aj práca s hercami) vďaka ktorým sa občas aj taký týpek ako Harvey Keitel zjavne cítil na pľace nesvoj. Aj tak nemôžem dať menej ako štyri hviezdičky. V dnešnej dobe absencie silných príbehov totiž Lulu žiari ako diamant.

Upír aneb Podivné dobrodružství Davida Graye (1932)

Rád by som upozornil kolegov užívateľov, ktorí vo svojich komentároch s láskou "papagájujú" nesprávny údaj z Morienovej anotácie (podľa ktorej Dreyerov film vychádza z Carmilly Scheridana Le Fanu) aby si radšej svoje tvrdenia overili - a trebárs si aj prečítali novelu Carmilla (nájdete ju v poviedkovej zbierke tohto autora pod názvom Zelený děs, alebo napríklad v horrorových antológiách Rej upírů či Půlnoční povídky). Zistia, že tento film nemá s lesbickou upírkou Carmillou naprosto nič spoločného - iba ak to, že upír v tomto filme taktiež nenosí frak ale sukňu. A kolegovi Morienovi ešte odkazujem, že stvoriteľ Draculu sa volá Stoker a nijako inak.