Legenda o sovích strážcích (2010)

Vizuální stránka opět skvělá, v tom Zack Snyder rozhodně nezklamal. V kině a ve 3D to musela být určitě moc hezká podívaná a ani potom tolik nevadilo, že děj je samé klišé a celkem předvídatelný. No tak si Zack vyzkoušel animák pro děti, přejme mu to. Ale teď už by se měl pořádně a naplno věnovat Xerxovi, aby z toho bylo přesně to, co všichni čekáme... film ještě lepší než 300 :-)

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Správně ulítlé a opravdu zábavné. Výborné postavy, skvělý soundtrack... prostě film na 5 hvězdiček a bez řečí:)

Pacifik (2010) (seriál)

Nelze než srovnávat s Band of Brothers. Tahle minisérie je ale jiná. Má pomalejší rozjezd a je těžší si k postavám vytvořit bližší vztah hned od začátku. Druhá polovina série to však vynahrazuje. Děj výrazněji sleduje jen osudy tří vojáků, o to patrnější ale je, jak je válka změnila. Největší rozdíl v porovnání s Band of Brothers je podle mě v atmosféře a celkovém vyznění série. Po shlédnutí BoB má člověk sice smíšené, ale přece jen ve výsledku pozitivní pocity - hlavní hrdinové osvobodili Evropu od nacismu, a i když je to často stálo život, položili ho za správnou věc. Z The Pacific jsem měl o dost depresivnější dojem - skupina lidí bojuje v hrozných podmínkách s fanatickým nepřítelem o kus nehostinné země uprostřed oceánu, na místě, o němž v životě neslyšeli, a zažívají a dělají věci, které si do té doby nedovedli ani představit. A když válka skončí, vrátí se domů, vlastně bez pocitu vítězství a poznamenaní na zbytek života. Člověk si nemůže nevzpomenout na známý citát, že ve válce nejsou vítězové.

Jak vycvičit draka (2010)

Rozhodně zatím nejlepší animák tohoto roku a vůbec bych se nedivil, kdyby to tak i zůstalo. Studio DreamWorks zase ukázalo, že prostě umí a po dlouhé době tak díky němu vznikl opravu dobrý film o dracích. Navíc, kdo by tak roztomilého mazlíka nechtěl mít doma? : )

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Myslím, že to bylo důstojné rozloučení s tímhle sympatickým zlobrem. Asi vyjádřím názor nejrozšířenější, když napíšu, že tenhle díl nedosahoval kvality a zábavnosti jedničky a dvojky, ale zase o slušný kus předčil nepovedenou trojku. Já osobně jsem uvítal retrospektivní styl závěrečných titulků, které člověku umožnily trochu zavzpomínat na všechny staré známé. Pro mě 4 hvězdičky, ta čtvrtá je shrekovský bonus:)

Souboj Titánů (2010)

Filmy tohoto typu (akční velkofilm akorát do kina na dvě hodiny zábavy a příjemného odreagování) se mi většinou líbí. Člověk je musí hodnotit s vědomím, že mají za cíl diváky pobavit a vydělat peníze, nic víc. Ale tohle bylo příliš. Asi těch nelogičností a blbostí bylo až moc, od rybáře-poloboha s vrozeným talentem pro hrdinské činy, přes jediovský božský meč, po džiny v Řecku. Zábavné to bylo jen trošičku, napínavé jen o fous víc. Filmu dost ublížila i mizerně krátká stopáž, děj díky ní působil zkratkovitě. Dávám tři hvězdy, ta třetí je za efekty. Jo a kdyby to měl Perseus v hlavě v pořádku, tak se vykašle na Argos, výpravu i Háda, popadne rozkošnou Io a už o něm nikdo nikdy neuslyší.

Fantastický pan Lišák (2009)

Miluju stop motion animaci. A tenhle film má kromě ní i výbornou hudbu, nemálo neotřelých nápadů a originální příběh, který od prvních okamžiků dokáže zaujmout a pobavit. Obzvláště postava Ashe, Foxova syna, se kterým mlátí puberta, je kouzelná. Pro mě jeden z nejlepších celovečerních animáků, co jsem za poslední (dost dlouhou) dobu viděl. Jen je škoda, že v nominacích na Oscara nebyl víc vidět.

Astro Boy (2009)

Nenáročný, odpočinkový a celkem milý animovaný film. Nijak zvlášť originální nápad, ale děj příjemně ubíhá a věřím, že kdo viděl ve 3D, nemusel litovat návštěvy kina. Na druhou stranu, tenhle snímek dlouho člověku v paměti nezůstane. Takže na tři hvězdičky to vypadalo od začátku do konce. (Posledních 15-20 vteřin filmu budu brát jen jako nešťastný úlet režiséra, jinak by to bylo na hvězdičky dvě.)

Soumrak bohů (1969)

Soumrak bohů je film, který nutí diváka přemýšlet, čeho všeho je člověk schopný ve snaze získat či udržet si moc, bohatství, postavení. Že někdy se z nenápadných a z podstaty ne zlých lidí stávají krutí a nevypočitatelní manipulátoři, kteří se rozhodli využít svou šanci, protože jim to nabídla výjimečná situace a prostředí. Tím je ve filmu Německo v letech 1933 a 1934, tedy období, kdy nacisté difinitivně zničili zbytky demokracie a začali rychle upevňovat svou diktaturu. Několik členů rodiny von Essenbeck se rozhodlo podepsat smlouvu s tímto ďáblem. Ale jak to ve výjimečných podmínkách diktatur bývá, spojenci se často ze dne na den mění v nepřátele, obzvlášť stojí-li někomu v cestě k moci.

Horalka (1960)

To, čím mě tenhle film jednoznačně dostal, je režisérem skvěle zvládnuté tempo děje. Dvě třetiny času je to pomalu plynoucí příběh o strastech obyčejných lidí za války. Strastech, které se však lze společně přečkat. A pak stačí jediná scéna, aby film dostal mnohem drsnější a dramatičtější atmosféru... Když k tomu připočtu okouzlující Sophii Loren a mladého Jean-Paula Belmonda, 5 hvězdiček je jasných.