Marley a já (2008)

Moc příjemný film o jednom nezvedeném psisku, které by člověk občas nejradši zabil, ale přesto ho mají všichni doopravdy rádi:-) Ne, že by zrovna překypoval vtipem, je to spíš takový milý a k závěru dost dojemný příběh. Ocenil jsem, že se všechno netočilo jen kolem labradora Marleyho a hlavní postavy také měly svůj vývoj. Nevím, jestli je to přímo rodinný film, nekončí právě happyendem. Na druhou stranu, je to film o životě se psem - se všemi klady i zápory, radostmi, starostmi i bolestemi, které to přináší. A protože je pravdivý a nesnaží se podbízivě nabídnout závěr o tom, jak všichni žili šťastně a spokojeně až nevím do kdy, vysloužil si ode mě čtvrtou hvězdičku.

Jan Roháč z Dubé (1947)

Tak tohle je vážně jízda:-) Samozřejmě se nabízí srovnání s Vávrovou trilogií, ale do té doby se kinematografie přece jen o něco posunula (co do technické kvality), takže nemá asi cenu kritizovat ty úžasné a dost překvapivé střihy. Co naopak není vůbec překvapivé, je množství patosu, které se na diváky valí od první do poslední minuty. Jde o zfilmování konce slavného úseku českých dějin, a v tak rozjitřené době, dva roky po válce, to ani nemohlo dopadnout jinak. Role hodných a zlých jsou jasné jak facka hned od začátku, nakonec i někteří váhavci pochopí, kde že je pravda a kam se mají přidat. Se zápletkou si režisér příliš hlavu nelámal, každý přece ví, jak Jan Roháč skončil. No a na tenhle konec se čeká prakticky skoro celý film. Až přijde, je divák rád, že to mají oba za sebou - on i Roháč.

Vikingové II (2008)

Dobrý film se zajímavým tématem mixu historie a sci-fi, hodně akce, nějaké to napětí. Dobrý film, ne špatný, ne výborný. Sice jsem se vůbec nenudil, ale že by mě na druhou stranu něčím vyloženě překvapil, to taky ne. Dost mi to připomínalo směs Vikingů (The 13th Warrior) a Beowulf & Grendel - cizinec-hrdina, příšerka pomalu vyvražďující všechny okolo, která si pro smrt dojde přes pořádnou kupu mrtvol, navíc je mazanější, než by se z výrazu její tlamy na první pohled zdálo. Průměr, který neurazí, ale ani nenadchne.

RocknRolla (2008)

Výborná akční komedie plná černého humoru, ani chvilku jsem se nenudil. Když se Angličan s Rusem perou, feťák se směje:-)) Aneb co všechno se semele kvůli jednomu obrazu.

Šumař na střeše (1971)

Šumaře jsem znal jen podle jména a ani jsem nevěděl, o co vlastně jde. Připomenulo mi ho až Big Bang Theory:-)) Tak jsem si říkal, že se na něj konečně kouknu. A moc dobře jsem udělal. Ze začátku jsem si nebyl moc jistý, jestli si zaslouží všechnu tu chválu, kterou jsem na něj slyšel a četl, protože mě čekaly tři hodiny a v první třetině se děj celkem vleče. Ale postupně nabírá na obrátkách a druhá polovina je vážně skvělá. Myslím, že to je jeden z nejlepších filmů líčících neštěstí a útrapy židovské menšiny, které ji potkaly v dějinách...Moc rád se na něj někdy podívám znovu.

Příběh o Zoufálkovi (2008)

Přiznávám se, na animáky mám fakt slabost...Ale aby se mi tohle líbilo, to by ta slabost musela hraničit s nekritickým obdivem...Tvůrci se asi inspirovali leckde, připadalo mi to jako směs Ratatouille, Happy Feet a Flushed Away. Bohužel z těchto filmů si to nic kladného nevzalo. Nebylo to vtipné, ani trošku napínavé, milé a už vůbec to nemělo svoje kouzlo. A celou dobu jsem přemýšlel, jestli to má nebo nemá být pohádkové. Jasně, malá statečná myš, která se shlédne v rytířském příběhu a zachrání princeznu. Ale co ty krvelačné masožravé krysy, které chtějí princeznu sprovodit ze světa nějakým ošklivým způsobem??? To je na rodinný film už trochu moc. 40% a ani o chlup víc.

Nouzový východ (2008)

Tak tenhle příběh budu vstřebávat dlouho. Naprosto skvělý film o ztracených snech, beznaději, bezmoci a zoufalé snaze opravdu žít. A současně strachu udělat ten jediný správný krok... Hluboce smekám před Kate a Leonardem, kdeže jsou časy Titanicu:-) A Michael Shannon jako John...možná to v hlavně neměl úplně v pořádku, ale moc dobře věděl, co říká. "Spousta lidí v téhle prázdnotě žije, ale chce to opravdu odvahu ji i vidět." Ještě jednou bravo!

Strážci - Watchmen (2009)

S komiksovou předlohou obeznámen nejsem, ale 300 se mi velice zamlouvalo, takže proč nejít na Zacka Snydera znovu? A v žádném případě mě nezklamal, právě naopak. Zopakoval skvělou podívanou, vizuální stránka je perfektní, hudba výborně vybraná. A příběh...Je pravda, že všechny ty flashbacky byly pro diváky bez předchozí znalosti komiksu potřeba, i když je vždycky trochu obtížné, aby jich nebylo moc a současně byly dostatečně vysvětlující. Ale jinak...zápletka o tom, že superhrdinové nejsou vždycky tak super, zvlášť když to většinou jsou jen lidé a vlastních problémů mají dost. A taky o otázce, kam až by měl člověk zajít kvůli vyššímu cíli.

Alexandr: Něvská bitva (2008)

Tak to vypadá, že jsem první, kdo na tenhle film napíše komentář:-) Doufám, že nějaké další brzo přibudou, ať tu nezůstanu sám... Chtě nechtě musím přece jen srovnávat Alexandra s dalšími dvěma historickými ruskými filmy z loňského roku - 1612 a Sluga gosudarev. Oproti nim sice Alexandr vypadá jako o něco chudší bráška (rozpočtem se jim asi rovnat nemůže), ale rozhodně ne lacině! Jen se připravte, že bitva na březích Něvy vypadá spíš jako větší šarvátka a s tím souvisí i počty komparsistů. Ale děj má dobrý spád a určitě ne nezajímavou zápletku s trochou napětí. Našince potěší, že tvůrci při natáčení zavítali i do místních luhů a hájů (ten hrad švédského krále je Pernštejn), kdo dává pozor na historickou přesnost, určitě si všimne chyb (např. opět Pernštejn - zvenku ani zevnitř nevypadá jako ze 13. století, kdy se děj odehrává). I přes některé nedostatky myslím, že stojí za to se na tenhle film podívat, a že nezklame. Pro mě 70%. Ještě poznámka na závěr - a už jsem to psal i v komentáři na Slugu - co to mají Rusové za zvyk přidávat ke všem nerusky mluvícím postavám takový ten o chviličku opožděný rušivý dabing?

Jeff Dunham's Very Special Christmas Special (2008) (pořad)

Když jsem na youtube poprvé viděl tohohle chlapíka, málem jsem smíchy spadl ze židle (byla to část s Ahmedem:-)) Pouštěl jsem si další a další kousky znovu a znovu a celé vystoupení Spark of Insanity je podle mě geniální. Takže od téhle novinky jsem očekával opravdu hodně. Bohužel se moje očekávání nenaplnilo. Pořád je to moc dobré a místy skvělé, ale už to prostě není ono. Ne vždycky se hodí sprosté vtipy a zvlášť můj favorit Peanut jich sype až moc.