Hraje skupina Spinal Tap (1984)

Neco mezi Mnaga Happy End a Almost Famous. Spise z dokumentarniho hlediska (jako Mnaga) a pritom hudba a prostredi a vubec tak nejak svet, kdese to odehrava je blizsi Almost Famous. Ale je to nudnejsi, nez oba dva zminovane. Mnaga je daleko vetsi sranda a Almost Famous je vyborne po filmove strance, navic s lepsimi hereckymi vykony a tak. Vlastne nevim, jak moc je tento dokument pravdivy, ale nezajima me to. Stejne tak nevim, jak tomu bylo u Almost Famous.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Hned na zacatku podotknu, ze jsem knihu cetl jen jednou jiz temer pred tremi roky a tak si z ni pamatuji minimum. Cim zacneme... tak pribehem. Ruzne zle jazyky tvrdi, ze je film nesrozumitelny a zmateny. Mne tak vubec neprisel. Moznosti jsou dve. Bud je to trochu nadsazene od tech co to tvrdi, nebo jsem genialni. Skromne se priklanim k prvni moznosti, protoze si genialni nepripadam :-) Prislo mi, ze pribeh je dostatecne srozumitelny, abych o nem netvrdil, ze je zmateny. Ano, je dost casto zkratkovity, ale k pochopeni mi nic nechybelo a prislo mi to naprosto srozumitelne. Rekl bych, ze cely pribeh ma kombinaci napeti/vtip/romantika/dojemne sceny presne tak vyvazenou, jak je treba. Lepe receno tak, jak jsem mi to vyhovuje :-) Herecke vykony jsou u vsech dil od dilu lepsi. Samozrejme tim myslim prevazne detske herce, protoze od takovych vekem a zkusenostmi otriskanych hercu jako je Gambon, Smith, Rickman, Coltrane atd se ani nic jineho nez vyborne vykony cekat neda. Vsichni mladi herci jsou dil od dilu lepsi a vice a vice mi sedi. Jestli je vymeni, tak mi to bude opravdu lito :-/ Hlavne u Emmy :-D Nejlepsi mi prijde stale Ron, s nimz drzi krok docela slusne Hermiona a nakonec Harry. Ne, ze by byl spatny, ale proste neni tak dobry jako zbyvajici dva hlavni predstavitele. Musim vyzdvihnout vykon Brendona Gleesona v roli Mad-Eye Moodyho, ktery mi prisel obzvlaste vyborny. Z toho, co jsem cetl, je to navic muj nejoblibenejsi "Defence Against Dark Arts" teacher. A film to nezmenil, coz je dobre :-) U spousty novych zenskych roli (francouzky a vice zaberu na ostatni studentky) nekdy opravdu prechazi zrak. Nektere se jim moooc povedly :-) Hudba. Na postu skladatele se zmenil umelec. Musim rict, ze nova hudba mi prijde takova klidnejsi a zdaleka ne tolik vtirava jako Williamsova i kdyz na nej nedam dopustit. Hudba je takova nenapadnejsi, neobsahuje zadne velke a hlasite motivy, aby pusobily rusive, jak se tomu nekdy u Williamse stava. Je prijemna a vlastne ji ani neslysite, ale to neznamena ze tam neni. Je a je skvela. Hmm... rezie, strih, kamera... Vysoka uroven. Mozna, ze Cuaronova vize byla v minulem dile lepsi, ale Newell mi prisel takovy osobitejsi a privetivejsi k hercum. Kamera i strih jsou Potterovske. Takze dobre, ale nic bych nejak zvlast nevyzdvihoval. Vizualni efekty jsou ze vsech dilu samozrejme nejlepsi. Technika jde dal milovymi kroky a s ni i schopnosti a vysledna prace trikaru. Musim rict, ze me HODNE dostala jedna z uvodnich scen na famfrpalovem stadione. Bohuzel famfrpal ve filmu neuvidite, coz je skoda :-( Famfrpalove sceny patrili v minulych dilech k nejnapinavejsim. Snad jsem na nic nezapomnel. Secteno podtrzeno je to v mem opojeni tesne po filmu asi muj nejlepsi zazitek ze vsech dilu. Po tretim dile jsem odchazel z kina jaksi nenaplnen dojmy tak, jak jsem ocekaval. Tady jsem byl docela nadsen a fakt se mi to libilo :-) No... ja osobne musim doporucit. Vaham mezi 9 a 9,5/10. Asi to budu muset videt jeste jednou. Takze dam 9,5 a posleze kdyztak srazim hodnoceni. Ale doufam a verim, ze hodnoceni zustane i nadale!

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Hudba: Skvela. I kdyz je to vlastne hrozne prehypovane, tak to pusobi naprosto dokonale. Elfman je genius. Co se songu i hudby jako takove tyka. Je to dokonale, uz hledam torret na sndtrck :-) Texty pisni a pisne samotne sice nejsou zdaleka tak chytlave jako u Nightmare Before Christmas, ale presto jsou skvele (v hodne dobrem prekladu F. Fuky) Loutky: Jsou neuveritelne. Ta bizarne odpudiva animace, jakou Burton pouziva je tak kouzelna, ze se to ani neda slovy popsat :-) Nikdy jsem si nemyslel, ze mi mrtvola bude pripadat tak silene sexy. Navic drevena a loutkova. Ale ta dokonalost tech pohybu a mimiky a malinkatych detailu je proste NEUVERITELNA!! Dabing je skvely. Rezie a kamera je UCHVATNA!!! Opravdu me strasne dostava, ze s kamerou v loutkovem a animovanem filmu si muzete delat ABSOLUTNE co chcete. Nic vas neomezuje a vysledek je temer vzdy genialni. Alespon kdyz se vsechno odehrava pod taktovkou a podle not Tima Burtona. Scenar... co dodat, proste super. Vtipne, chvilemi az moc :-)

Rozhovor (1974)

Vcelku zajimavy odposlouchavaci thriller.Zacatek a prvni pulka filmu je takova dost o nicem. Na dnesni dobu mi to prislo hodne retro natoceny, ale to tezko posuzovat, protoze to preci jen je 30 let stary.Jinak je to pomerne zajimava vec, v pulce se to zlepsi a tak nejak to pokracuje dal a dal a zlepsuje se to. Chvilema jsem si nebyl jistej psychickejma stavama hrdiny, ale to se clovek nesmi v podstate v takovemto snimku divit.Docela povedene...Lepsi bejt paranoidni nez mrtvej...Ale ta prvni pulka byla proste moc pomala a rozvlekla, nez aby se film vyhoupl jeste vyse.Skvely zvuk a docela slusna hudba.Herecke vykony standartnich proporci, co se hlavnich a znamych hercu tyka.Ale jeden z tech slabsich filmu FF Coppoly...

Manderlay (2005)

Na zacatek musim rict, ze me ocekavani bylo hodne vysoke. Dogville se mi libilo obrovsky, takze jsem cekal neco hodne podobne skveleho a dalsi extazi. Zacatek vcelku nasadil tempo. Willem Dafoe v roli otce hlavni role je skvelej (zda se mi to, nebo v Dogville hral otce taky nekdo jinej??). Bryce Dallas Howard je o neco jina, ale o te vice az za chvilku :-) Nejprve o tempu filmu a neco o nem :-) Jak jsem rekl. Zacatek nasadi docela slusne, ale po extatickem vyvrcholeni Dogville je to o neco pomalejsi. Na zacatku jste opravdu zvedavi, v jakem smeru se bude vyvijet cely film, protoze jeho budoucnost a predvidatelnost deje je zezacatku zcela nejasna. Na chvili me to dokonce malinko i prestavalo bavit, protoze jsem se musel soustredit na obraz (je opravdu docela rozstreseny, ale clovek si na to na zacatku zvykne a druhou cast filmu uz mu to vubec neprijde). Urcite byl takovy i u Dogville, ale protoze jsem ho videl jen na monitoru, tak mi to asi tolik neprislo. Nicmene rusivy element to trochu je, i kdyz na druhou stranu to ma vzhledem k pristupu k hercum velkou osobitost. Dalsim rusivym aspektem byly nejake dve nany, ktere si do kina prisly pokecat a po okriknuti se trochu ztlumily a nakonec asi v pulce odesly, diky bohu za to. Asi tak po 3/4 hodine se film jakoby zmenil a dostal uplne novou rychlost a spad a zacal utikat dopredu jako o zavod. Zaver je o dost jiny nez v Dogville. Ten hodne sokoval. Tady na to clovek jde uz pripraven s tim, ze to nebude zadna zatmivacka - konec jako v Casablance (osobni hodnoceni 10/10 :-D). Zaver je daleko vice vypointovany, nez u Dogville a opravdu ve vyzneni celeho filmu srazi na kolena a pohlcuje a nuti k zamysleni. Jen me napadla jeste jedna malilinkata vec, jak by slo zaver vylepsit ale to by byl spoiler a v zadnem pripade ho nebudu psat (kdyby nekdo chtel, napiste mi do posty:-). Remeslna stranka veci je az s tou jedinou vytkou na rozstresenou ruku kameramana a jeho handycamu (nebo cim se to nataci) bezchybna. Hudba hraje tam kde ma a neuveritelne sedi. Rezie i strih jsou skvelymi aspekty taktez. Bryce Dallas Howard. Kapitola sama pro sebe. V minulem dile hrala Grace Nicole Kidman a vypadala uzasne. Tady (ackoliv film primo navazuje) je vystridana temer o patnact let mladsi hereckou. Ale ani jsem si na ni nebo na jeji herecky projev nemusel zvykat. Samozrejme je jiny a polozeny uplne jinde (mozna i proto mi vlastne Grace prisla ve druhem dile hodnejsi, nez na konci prvniho), ale neni nijak neuveritelny. Bryce Dallas Howard je jakoby jemnejsi bytosti, vizualne si vlastne ani neni s Nicole moc podobna a tedy by se dalo rict, ze se clovek kouka na jiny film jen s podobnymi realiemi a stejne pojmenovanymi postavami. V podstate jsem v Bryce nevidel Nicole, ale to nevim jestli byl zamer rezisera, nebo jsem slepej, nebo to ta holka blbe zahrala :-) Je to jiny vykon, ne spatny, ale myslim si, ze by Trier udelal lepe, kdyby v roli nechal Nicole. Suma sumarum. Velice dustojne pokracovani s trosku slabsim rozjezdem a o neco slabsi hlavni predstavitelkou Grace. Presto skvele, premyslim o tom uz pres hodinu, a stale jsem naplnen skvelym dojmem z filmu. 9/10

Casablanca (1942)

Videl jsem ted podruhe. Co dodat? Nic. Tohle je proste dokonale. U Marseileisy mi opet ukaply slzy... to je proste nadherna scena... a cely film je dokonaly.Skvely Humphrey Bogart, ktery je lepsi nez v jakekoliv ze svych dalsich roli (prevazne v noir filmech). Nadherna Ingrid Bergman. Tohle je proste skvely film od zacatku do konce. A nejedna se o nejakou preslazenou romantickou limonadu. Vtip a svezest tohoto filmu je uchvatna. Zlaty fond svetove kinematografie. Krasny pribeh na pozadi druhe svetove valky.Od uvodni sceny se zemekouli az po "zacatek skveleho pratelstvi" proste radost pohledet.

Princezna Nevěsta (1987)

Videl jsem to podruhe. Ale tahle pohadka proste JE dokonala. Jsou v ni absurdni sceny, ktere jsou neskutecne vtipne, cele je to vlastne strasne ujete, ale je to kouzelne. Opravdu kouzelne. Fakt nevim, komu by se tato pohadka mohla nelibit. Ja ji zacinam zboznovat cim dal tim vic :-)

Procitnutí v Garden State (2004)

Film, ktery je svym zpusobem celkem o nicem. Stejne tak, jako je o nicem Station Agent nebo Before Sunrise/Sunset. Ale presto se na to velice prijemne kouka a vubec jsem se u toho nenudil (mozna i proto, ze je to pomerne kratke). Opravdu me dostalo jak snadno a presvedcive se dokaze rozplakat Natalia Portman, ktere to opet slusi a svym hyperaktivnim a lehce ztrestenym projevem mi dosti pripomnela jednu kamaradku :-) Hodne prijemna zalezitost.

Zabíjení (1956)

Trivialni film. Tahle zalezitost je jednoducha. Ma jednoduchy pribeh. Ma jednoduchou zapletku.Je jednoduse zahrana a ma jedinou moznou hudbu .Je to vlastne uplne vsedni zalezitost. Ale presto je necim neopakovatelne. Necim nedefinovatelnym. Hrozne to utece a vubec to nenudi. Je to asi hlavne stylem vypraveni, ale presto ten film ma veliky spad a porad se tam neco deje.Neni to pritom zbytecne prekombinovane. Pribehove tomu prakticky nic nechybi a nic tam neni navic. Je to proste vyborna zalezitsot. Kubrick zacinal skvele, to musim uznat :-) Neni tomu moc co vytknout :-) Neni to cistaych 5*, ale takovych 4,7* :-)