• Pohádka

Šmejdi (2013)

Ne že by pro mě byl tento divácký zážitek zážitkem s velkým Z, ale pěti hvězdičkami musím ohodnotit snahu tvůrců bojovat proti takové nechutnosti, jako jsou předváděcí akce. Šmejdi, co prodávají šmejdy. Přehlídka trapnosti, nátlaku, manipulace, ponižování, agrese. I když konkrétně paní Dana byla nepoučitelná, bylo mi všech důchodců líto. A taky jsem měla vztek - vztek na to, že někteří lidé nemají absolutně žádnou úctu k člověku a že jim to krásně šlape dál. Mohla bych napsat celou A4 plnou mých momentálních emocí...Místo toho jen doufám, že tato osvěta urodí alespoň nějaké ovoce a že Šmejdi to budou mít v našich právních podmínkách trochu těžší než dosud.

Lovci hlav (2011)

Hodně ostrý a syrový thriller a pro mě už několikátý důkaz, že severská kinematografie má hodně co nabídnout. Jen zjišťuji, že na podobné filmy už nemám tak stabilní žaludek jako dřív a že nejmíň na rok mám vystaráno. A proč je v popisu žánr komedie, tomu opravdu nerozumím. Co se týče hlavní postavy - skrček a padouch Aksel Hennie mi byl vyloženě sympatický a že měl příjemný hluboký hlas, jehož komentáře nás provázely celým filmem, to byl bonus navrch. Kvalitní pokoukaná pro otrlé diváky.

Ve stínu (2012)

Film Ve stínu má dva nosné pilíře - detektivní a morální. Ten druhý je mnohem pevnější a za něj také dávám vyšší hodnocení. Snímek má poutavou, nutno říct, že velice syrovou a ubíjející atmosféru, která k padesátým létům určitě patřila, moc se mi líbila hra světel a stínů, tmavé a vlhké ulice, blikotající žárovky, tajemní muži v dlouhých kabátech, černá auta apod. Bohužel, měla jsem nemalé problémy s pochopením detektivní roviny. Myslím si, že divák by si od tvůrců zasloužil větší seznámení se s dobou, politickým pozadím a událostmi, které se děly, aby pak snáze pochopil některé zákulisní tahy. Musím souhlasit s výtkami některých uživatelů k postavě Sebastiana Kocha - takový zodpovědný úkol by od komunistů bývalý nacista určitě nedostal a těchto logických chyb by se na filmu našlo určitě více. Ale za urputný boj kapitána Hakla se zlem, za jeho oběť, která nebyla zbytečná a za mistrný výkon Ivana Trojana hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Jánošík je film, který má nad mé očekávání své silné stránky. Půvabná příroda v okolí Terchovej, jejíž krásy jsem v létě poznala (to byl také asi jediný důvod, proč jsem se o film zajímala), je jednou z nich. Dodává snímku kouzlo, stejně jako vydařené ztvárnění některých lidových zvyků (oplakávání zesnulého, svatba, slavnosti...) a milostné chvíle, které srší jiskřivou vášní a hrají si s detaily. Ale bohužel s Jánošíkem jako s oslavovanou historickou osobou mám problém - bylo jeho "zbojnictví" opravdu tak hrdinské? Opravdu si můžeme myslet, že nezabíjel lidi? Dával i chudým, nebo byl obyčejným zlodějem? Nemám právo na to odpovědět, ale myslím si, že jeho postava je poněkud přeceňovaná, ať mi Slováci odpustí. Celkově mám pocit, že filmaři Jánošíka ztvárnili jako hodného naivního kluka, ale také floutka, který si bere majetek jiných a žije z věčných pitek. Národního hrdinu z něho udělat nedokázali...

Smrtelné lži (2012)

Něco tak zoufale neoriginálního a prázdného jsem už dlouho neviděla. A to byly Smrtelné lži filmem po dlouhém filmovém půstu, takže jsem byla náležitě natěšená. Ale jedno silné poselství tento nemastný neslaný snímek přece jen nese a poměrně dobře ztvárňuje - všechno se za peníze koupit nedá...

In nomine Patris (2004) (TV film)

Přestože uznávám, že tento film je záležitostí v malém, určenou spíše pro televizní obrazovku, nemohu hodnotit méně. Zázrak v Čihošti je něco, co mě vždycky zajímalo, přitahovalo a zároveň naplňovalo smutkem. Nikdo neví, jak to skutečně bylo, snad jen Bůh. Já už však svůj názor mám a věřím, že páter Toufar má zase svou odměnu.

13. komnata - 13. komnata Karla Schwarzenberga (2013) (epizoda)

Tato 13. komnata odvysílaná první březnový den připomněla, jakou lidskostí a skromností je obdařen Karel Schwarzenberg, zvlášť v kontrastu s nově zvoleným prezidentem. Slabší útěchou pro voliče, kteří mu při prezidentských volbách dali svůj hlas, může být to, že tato osobní zpověď také odhalila, že i přes vtip jemu vlastní a velkou životní vitalitu kníže skutečně stárne a únava je v jeho hlase znatelná. Třeba mu bude dopřáno trávit více času tak, jak on sám si bude přát. Byla to zpověď skutečného šlechtice.

Oddělen (2011)

Hodnotová krize dnešního světa vyjádřená tím nejdepresivnějším způsobem, který si dovedu představit. Nejhorší je, že jsem přesvědčená, že zde se moc nenadsazuje...Každá lidská duše je originální a křehké individum, jehož potřeby a touha po naplnění zůstane často bez odezvy, často je ta křehkost zneužita necitlivým zásahem zvenčí hned na začátku - a to - bohužel - především vlastními rodiči. Opravdu velmi smutná a bezvýchodná sonda do prostředí amerického školství a hlubiny lidského prožívání, po které se mi nebude lehce usínat.

Nic nás nerozdělí (2012)

Jednoduchý snímek, který velmi realisticky vylíčil hrůznou přírodní katastrofu novodobých dějin. Jeho největší síla však spočívá v dokonalém vyjádření ztráty, hledání a znovunalezení toho nejcennějšího.