Bazén (2001)

Tak práve som zabila hodinu a pól peknou nemeckou, ale s množtvom amerických prvkov, zbytočnou vecou. Skutočne tento film nemá ani tak zlú myšlienku deja ako je zle natočený. Hneď na začiatku sa odohrá jedna podarená vražda s celkom fajn atmosférou. Ďalej to boli riadne trapošiny ktoré sa skutočne nedali pozerať. Brutálne dosť, strašidelné prd.

Bazén (2003)

Veľmi prepracovaný film, kde je podľa mňa vnímanie filmu v značnej miere založené na tom, aby ste sa do niektorej postavy akotak vcítili, a pozerali sa na film a priebeh deja jej očami. V mojom prípade, ako som spomínala to bola Sarah, a bolo zaujímavé sledovať, a vlastne cítiť sa tak ako ona, s pocitmi že už dávno nie je tak krásna ako mladá Julie, už dávno nepocítila to čo ona.. Sarah pri sledovaní Juliinich erotických hier v bazéne, spálni, či hocikde po dome už neraz došli nervy, a vo všetkom sa to odzrkadľule. Avšak, i tieto dve, natoľko odlišné bytosti sa spriatelia..

Doba ledová 2: Obleva (2006)

Aj napriek väčšine pozitívnych reakcií, nemôžem sa o tomto filme/rozprávke vyjadriť príliš pochvalne. Stojím si za tým, že dvojky budú vždy len odvarom, akýmsi pokusom vrátiť/pripomenúť starú slávu jednotiek. To, čo bolo v jednotke vtipné, zábavné, nové, neokukané, v dvojke pôsobilo násilne, trápne, predvídateľne a kŕčovito. Nemôžem povedať, že by mi praveké postavičky ani raz nevyčarili úsmev na tvári, ale Ice Age: The Meltdown sa viac priklonila k typickým ťahom, ktoré u mňa hraničili s vypočítavosťou zarobiť na divákovi. Ako zábavka pre deti to bolo obstojné, ale ako rozprávka pre dospelých úbohé.

Doba ledová (2002)

Pravdu povediac, toto je jeden z mála kreslených filmov čo ma nechytil...( poznámka autora: ehm bol okrem shreka a madagascaru ešte niaky čo ma bavil??) vela ludí baví. mna moc nie, hlášok tam je minimum... jediné čo by tam malo byť akože zaujímavé je veverica z orechom: ale tá sa časom okuká, ved to je stále o tom istom... nahána sa za orechom...je to zaujímavé??? iné zvieratá sú akoby utláčané:-) ale nie...:-) jednoducho sa mi tento film zdal že sa snaží byť nasilu vtipný (ako napr. úžasnákvy, valiant, the wild (mimochodom kópia madagascaru)...a kvantum iných prehlane "roztomilo spravených zvieratiek... no neva: žite si pre svoj sen:-) komu sa páči, nech sa páči...mne nie...keby možem dám 2 ale to by nebolo objektývne:-!

Mlčení jehňátek (1991)

TAK TOTO BOLA PECKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! FAKT 100%!!!!!!!!!!!!!! Včera som si tento film pozrela a..... Nestáva sa často, aby krimithriller urobil dieru do sveta a aby ziskal 5 Oscarov v najdôležitejších kategóriach. Do vzniku tohto snímku sa to podarilo len 2 filmom. Jedným z nich je Formanov Prelet nad kukučím hniezdom, ktorý v nás zakorenil presvedčenie, že takéhoto ocenenia sa môže dostaviť len filmu s hlbokou ľudskou nadčasovou myšlienkou, a že nadpriemerné herecké výkony sa dajú dosiahnuť a vyburcovať len v dráme. Chcete teda vedieť, čo sa skrýva za týmto tajomným mlčaním? Urobte si tento kvíz a možno sami zistíte. Pripravte sa na krvavé kúpele, jahňatá sa opäť ozvú...:) Otázka 1.: O čo teda v tomto filme ide? Veru, už tu ma prvýkrát prepadla pochybnosť, či moja recka nie je zbytočná...je vôbec niekto taký, kto tento film ešte nevidel? Ale mojim cieľom nie je len informovať, aj vyjadriť svoj názor na jeden z najoriginálnejších počinov svetovej kinematografie, takže máte smolu, pokračujeme:) Vyhodnotenie 1.otázky Kto odpovel, že kultové Mlčanie jahniat je krásny ružovučký príbeh o láske, pravdepodobne: a)je blázon, b)film nevidel a zmiatol ho poetický titul(jeej, jahniatka) c)je čitateľom červenej knižnice, prípadne pravidelným divákom stredajších seancií, ktoré nám ponúkajú hneď dve naše televízie(no zabije sa ta Pilcherová, keď je dobrá?) alebo inej zhovadilosti na spôsob Beverly Hills 902 10(tá číslovka ma bude asi strašiť už do smrti, brrr). Tí, ktorých sa týka možnosť a) a b) patrí moje poľutovanie a na konte im zatiaľ ostáva 0 bodov. Tí,čo sa našli v odpovedi c) mínus 10 bodov...áno, a okamžite, tu vám nepomôže ani krásny Brandanov úsmev a buďte radi, že to nebolo viac! No a pre tých 99%,ktorí si myslia/vedia, že Mlčanie jahniat je psychologický thriller o veľkom súboji mladej policajtky Clarice Starlingovej s narušeným, ale geniálnym kanibalom Hannibalom Lecterom za účelom dolapenia a potrestania vraha mladých žien, Jamessa Gumba alá Buffalo Billa, ktorý sa vyžíva vo svojej záľube vyšívania kabeliek z ľudskej kože, pripíše si 3 body. Otázka 2: Na koho že sa to budeme celých 90 minút pozerať a kto to vôbec celé "zpískal" ? Napoviem- až na jednu svetlú výnimku sa nebude na koho...:( Vyhodnotenie 2.otázky Avšak nielen pekným xichtom človek je živý, ale každým vydareným hereckým výkonom. A tu to platí dvojnásobne. Hlavnej úlohy sa zhostil Anthony Hopkins po tom, ako sa tejto role zriekli takí herci ako John Hurt, Robert Duvall, Jeremy Irons, Jack Nicholson či Robert De Niro.Anthony bol poctený prácou na takomto projekte, a pre lepší výkon dôkladne študoval správanie masových vrahov, navštevoval väzenia a sledoval súdne procesy. Úlohy Clarice Starlingovej sa ujala dovtedy pomerne neznáma Jodie Foster, ktorej kariéru naštartoval práve tento snímok a vďaka ktorému sa stala hviezdou prvého formátu.Ted Tally- scenárista filmu- napísal scenár priamo na telo pre Jodie Foster. Tá s rolou počítala a pripravovala sa na ňu, ale režisér Demme(známy tiež vďaka filmu Philadelphia) chcel Michelle Pfeiffer. Tá rolu odmietla, pretože jej film pripadal príliš násilný. Demme sa potom stretol s Fosterovou a rolu jej dal. Tieto dve postavy sú ustredné,dej sa do veľkej miery točí najmä okolo nich a ďalší herci ako Scott Glenn a Anthony Heald dostali menší priestor,ale vo filme sú úplne nepostrádateľní a svojími výkonmi sa taktiež podieľajú na kvalite tohto filmu. Pokiaľ ste nevedeli celé obsadenie,gratulujem,človek by nemal vedieť všetko. Plus 3 body. V opačnom prípade si 3 body odpočítajte .Áno,nech už sú preč. Šup. Taak... Otázka 3. Viete,čo je to voice acting? Asi áno,dnes sa s ním stretávame neustále.Ale teraz o tom,prečo sa na takúto stupiditu pýtam. Vyhodnotenie 3.otázky Kto si myslí,že voice acting je niečo nekalé,čo by sa malo odohrávať len v dobre ozvučených miestnostiach, má pravdu- teda aspoň z polovice. +1 bod. Pokiaľ je to podľa Vás prepožičanie hlasu inej osobe, môžete sa tešiť zo zisku 2 bodov, ste na najlepšej ceste za genialitou. No a kto si mysli, že voice acting je ekvivalent slovenskeho „dabingu“ a teda niečoho, čo sa u nás na Slovensku vydarilo v rámci tohto filmu na výbornú, i keď originálu so zvláštnym sykotom Anthonyho Hopkinsa(ktoré vymyslel spontánne) sa nevyrovná, pripočíta si 3 guľatučké body. Otázka 4: Je predstaviteľ Hannibala, Anthony Hopkins, vyslovene škaredý? Je pravda, že keď sa pýtam práve takto, čosi na tom bude. Ľahko zarobené bodíky. Vyhodnotenie 4.otázky Nemýlite sa,Anthony už vo svojom pokročilom veku nie je žiaden playboy,pri pomyslení na ktorého by naše ženské publikum prežilo krásne noci plné horúcej túžby a ťažkej arómy vášne. Obrovský herecký talent mu však odoprieť nemožno, zvlášť vo filme, za ktorý dostal Oscara. Mimochodom, na plátne sa Hopkins objavil dohromady niečo málo cez 16 minút,čo bola najkratšia doba, za ktorú bola kedy zlatá soška v kategórí "Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe" udelená .To len potvrdzuje slová, že dôležité je to, aký človek je a nie to ako vyzerá- ble, otrasné klišé, ale pravdivé. Avšak takáto, dnes už síce bežná, voľba predstaviteľa hlavnej postavy bola myslím zámerná, Hopkins vytvoril vzor pre celú generáciu antihrdinov, ktorý nikdy nevypadajú ako vystrihnutí z módneho katalógu. I keď charakter postavy Hannibala je diskutabilná- je skutočným antihrdinom? Áno, je to maniak, je kanibal, je šialený, ale pomáha pri dolapení sériového vraha, vytvára si cit ku Clarice. Odpoveď na túto otázku už budete musieť nájsť sami a vôbec, pochopenie Hannibala Lectera vyžaduje vybojovať myšlienkový súboj sám so sebou.. Preto ak si myslíte, že Hopkins je krásavec, vaše konto ostane nezmenené. Pokiaľ si myslíte, že slovo škaredý adekvátne vystihuje podstatu, priráta si jeden bod. No a kto si myslí, že slovo škaredý vystihuje problematiku nedostatočne, pripočíta si 3 body (sorry Anthony, ako akt zmierenia pozývam na nejaký nealkoholický nápoj, i keď asi viem, pre koho z nás dvoch to bude väčším potešením). Otázka 5: Kde sa zrodil geniálny nápad a príbeh Hannibala Lectera? Obtiažnosť mojich otázok začína rapídne klesať. Sľubujem, že nasledovná otázka už bude tažšia. Vyhodnotenie 5.otázky Je takmer 100% jasné, že sa nezrodil v hlave žiadneho Hollywoodskeho scénaristu. Je totiž známy fakt, že v Hollywoode sa nenatočí kvalitný film bez dobrej predlohy- zväčša knižnej. V tomto prípade to bol bestseller Thomasa Harrisa z rovnomenným názvom. Samotný autor však vraj film nikdy nevidel. Zaujímavé je i to, že režisér siahol až po druhej časti Harrisovej trilógie. Z časti preto, lebo je dejovo najpútavejšia a i preto, lebo prvá kniha Red dragon už bola sfilmovaná pod názvom Manhunter. Preto tí, ktorí predpokladali, že predlohou pre tento famózny film bolo najstaršie médium -kniha, priráta si 2 body. Že prečo nie 3? Lebo... A tí, ktorí nevedeli, nech si pripočítajú toľko bodov, koľko dnes urobili dobrých skutkov. Rátajú sa nanajvýš 3. Otázka 6: Kto je autorom hudby? Poradím- Letelo Sedem Pánov prsteňov do Cely po Výkupné od Gangov v New Yorku, nad Philadelphiou Na druhej strane však stretli Veľkú Muchu i Pavúka a preto museli hľadať Úkryt... Vyhodnotenie 6.otázky Pozn.: Môj ľahko debilný úvod k tejto otázku si všímajte len do malej miery. Pokiaľ ležíte v nemocnici potom, ako vám na hlavu spadla ponorka, odpočítajte si len 2 body. Nechcem byť krutý, ale i v takomto stave ide o hroznú nevedomosť, zvlášť po tak výpovednej indícii. A pokiaľ neviete ani zaťať, o koho sa jedná, neostáva mi nič iné ako vytrestať vás MÍNUS 10 BODMI! Dobre, dobre, dám vám ešte šancu, predsa len to možno nie je až taká ľahká otázka. Pokiaľ nahlas s prstom na pupku poviete, že Tokio Hotel je ten najväčší shit na scéne populárnej hudby, môžete si odpočítať len osem bodov. Ak k tomu pridáte veľmi sprostú nadávku (cenia sa i tie z vlastného repertoáru)-tí škaredí trapoši, neschopní ťuťkovia, výmyselní lajdáci...,odpočítajte si 1 bod a choďte kľačať do kúta. Tím, čo vedeli, že o hudbu sa zaslúžil Howard Shore, si pribudnú 2 body. Otázka 7: O akom žánri sa teda bavíme? Kontrolná otázka, aby som zistil, či ma ešte vnímate. UŽ som to hovoril. NEPOZERAŤ SA späť. Vyhodnotenie 7.otázky Mnohí ho pokladajú za horor. No nie je tomu úplne tak. Film je síce obohatený o husiu-kožu-naháňajúcu hudbu od...však viete od koho:) Taktiež môže niekoho zavádzať i naturalistické vyobrazenie obetí a pasáž Hannibalovho úteku, horor je však o inom. +1 bod. Tí, čo si mysli, že ide o thriller, áno, prihorieva. +2 body. No a tým, čo ma vnímali a postrehli už, že kvôli prepracovaným, hlbokým a rozkonáreným dialógom ide o psychologický thriller, ďakuje za pozornosť, +3 body. Otázka 8 (nebojte, posledná): Aký vplyv zanecháva tento príbeh? Vyhodnotenie 8. otázky Nezmazateľný. Svedči o tom i jeho kultovosť. Hannibalova výrok "A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti." sa umiestila na 21 mieste najlepších filmových hlášok vyhlásených Filmovým inštitútom v USA. Tá istá inštitúcia vyhlásila anketu o najlepšieho filmového hrdinu. Postava Clarice sa umiestila na šiestom mieste. Hannibal Lecter sa naopak v anketa o 50 najlepších záporných postáv umiestil na prvom mieste. Jednoducho, je to film, ktorý neprehli

Univerzální uklízečka (2005)

Dosť som bola na túto komédiu zvedavá.Nie, že by bola úplne super, ale pár vydarených smiešných scén tam bolo.Čakala som troška viac, ale dalo sa. Z myšlienky, ktorá je fakt podarená sa určite dalo vyťažiť viac.Niektorím scénam chýbala šťava a to filmu uberá pár plusov.

Scary Movie 3 (2003)

Mám veľmi rada Scary movie, ale myslím si že SM3 bol určite z nich najhorší, vôbec ma nezaujal ako tie dva predtým, na druhej strane nehovorím, že tento film bol najhorší aký som kedy videla, určite sa tu dajú nájsť aj kladné veci, ale bolo to trápne, podľa mňa, v tých dvoch predošlých Scary Movies, bola aspoň sranda a aspoň aké-také zabíjačky, ok...ani ja nie som nejaký hororový maniak, pravdu povediac horory moc nemusím, ale keď už si nejaký pozriem, musí stáť za to a tento za to nestál, tešila som sa veľmi na "trojku" ale bohužiaľ ma to sklamalo, videla som oveľa lepšie filmy ako je tento, ale jednoducho, je to len môj názor...to je asi tak všetko, čo by som povedala...

Scary Movie 2 (2001)

Hm, hm! :D:D:D Áno, asi všetci sa tu zhodneme na tom, že to bolo kopec srandy... Keďže som jednotku nevidela, budem hodnotiť nestranne... Bolo tam strašne veľa oplzlých a perverzných vtípkov, ale na tie asi dnešná mládež letí, nie?:D Na jednej strane ma to mierne pohoršuje, no na strane druhej sa s červeňou na tvári musím priznať, že som sa všetkým tým vtípkom schuti smiala:-) Asi dlho ešte budem spomínať na toho chlapíka s nechutnou rukou a na tú "chutnú" večeru, ktorú pripravil. Alebo na všetky tie gagy od výmyslu sveta! Paródia je to ozaj skvelá! Výberom hercov som bola milo prekvapená, každý do svojej úlohy zapadal, všetci boli skvelí a dostatočne hustí!!!:-) Neviem, čím to bude, ale tento komentár sa mi píše dosť ťažko...? Nemám k nemu proste čo dodať, to treba vidieť, ťažko by som vám opisovala niektoré tie situácie... Keď sa budete nudiť, určite si to požičajte, stojí to za to.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Zdá sa mi, že tento diel urobil oproti prvému veľký krok dopredu. Nie v deji, v podstate aj tu to boli scénky bez nejakého spoločného súvisu, ktoré tak dajako dávali dokopy solídny dej. Pokrok nastal v animáciách a humore. Určité výzvy boli aj v prvom diele, ale tu animátori urobili kus práve. Tu neboli vysoké stromy, nebola tu tmavá džungľa, ktorá by skryla možné nedostatky. V druhom diele sa museli vysporiadať s rozsiahlymi pláňami Afriky a trávou, ktorá sa musela presne ohýbať, keď tadiaľ práve prebiehalo nejaké stáda. No, stáda. Tu tiež museli rozlíšiť jednu zebru od tisícky ďalších, navlas rovnakých. Celá grafika na mňa pôsobila dosť priaznivo, zdá sa mi, že nič neodflákli. A keď sa už naozaj nebolo na čo pozerať, dalo sa aspoň zasmiať. Konečne! tu už bolo viac druhov humoru, nielen ten, na ktorom sa najviac zasmejú malé deti. Pribudol istý druh čierneho humoru (vlastne celá vec okolo žiráf a ich cintorínu) a dávka celkom dospelého humoru. Aby som to tak zhrnula, malé deti sa zasmejú na tom, ako sa zviera strepe a zvyšok sa zasmeje na vydieračských opičkách, na Moto-Motovom dvorení Glorii a Melmanových peripetiách s láskou. Ale ten dabing... Všetci vedia, že slovenský dabing je proste hrozný. Aj keď sa v tomto smere prekonali ( porovnávam napríklad s druhou Narniou), fakt som sa občas chytala za hlavu. Vlastne jediné, čo sa mi páčilo, bol dabing černošského sprievodcu:) Ibi Maiga tam sadol ako „riť na šerbel“:D Včera som na tom bola v kine, istotne z toho budem mať zážitok.

Hellboy (2004)

Komiksovú postavu Hellboya som pedtým nepoznala, ale čo som sa dozvedela s recenzií a článkov som si ho predstavovala ako dobráckeho kľudasa so super hláškami. A v tomo ma film nesklamal. Hellboy je taký typ hrdinu akých mám rada. Všetko berie s hrdinským kľudom a jeho suché výroky sú vo filme najlepšie. Dej filmu bol celkom slušný,ale nie taký,že by som pri ňom sedela s prehnanou pozornosťou. Ale niektoré scény boli fakt slušné (napr. súboj s tou votrelovskou obudou). Milé je vo filme aj to ako sa snaží vykresliť krehkú lásku medzi Hellboyom a pyrotechničkou Liz. Predstaviteľ Hellboya Ron Perlman zahral svoju postavu skvele. Dal jej správnu drsnosť a hrdinskosť, ale aj taký jemný cit ako lásku. Aj iné postavy ako morský muž Abe Sapien sú vo filme viac než sympatické. A Karel Roden ako sám Rasputin je ten správny záporák, pre tetno film ako stvorený. Ku konsu filmu sa mi už trochu dlhšie sedelo, ale to je asi tým, že komiksové témy vo filmoch nie sú moja šialka kávy. Aj napriek tomu je pre mňa Hellboy jeden z najsympatickejších komiksových hrdinov akých som zatiaľ videla.