Zlověstné ticho (2007)

Obsah a fotky nevyzerali najhoršie, čo ma teda aj doviedlo k pozretiu si tohto filmu. Netvrdím, že som bola potom sklamaný, ale od nadšenia mali moje pocity ďaleko. Popri úvodných titulkoch sa vám pred očami odohráva konštrukcia drevenej bábky a čiasi ruka listuje v zošite s nákresmi, to všetko podopreté mrazivou melódiou. Dej začína to tradične; mladý manželský pár si užíva radosti života, pokiaľ im niečo do toho nevstúpi. Na moje prekvapenie to úvodné naťahovanie netrvalo pridlho ako v iných filmoch. Pred dverami objavia balík a v ňom veľkú drevenú bruchomluveckú bábku. Krásne desivú so skvelými očami. Žena si z nej robí srandu, potom tak aj dopadne. Úvodná smrtiaca scéna je výborná, dostatočne desivá. A bohužiaľ aj posledná kvalitná, ostatné sú omnoho slabšie. Dej sa potom presúva z malého bytu do rodného mestečka ovdoveného muža. Na povrch sa vynára stará desivá historka o žene, čo nemala deti, len 100 takých bábok a je spolu s nimi pochovaná na cintoríne. Vznikajú tak úvahy o vraždiacom duchovi, ktorý žije v tých bábkach, tie úvahy sa napokon aj potvrdia... V mestečku sa podarilo vytvoriť pár dobre podivných postáv, ako aj vcelku zaujímavé kulisy. Po všetkých zisteniach a dramatických scénach, ktoré zaostávajú za úvodnou, nastupuje v závere skvelá scéna s mužovým otcom a mrazivé odhalenie, ktoré diváka napokon vovedie do záveru. Škoda je tohto spracovania, lebo námet bol vcelku dobrý. Herci a kulisy filmu výrazne ubrali na presvedčivosti a nezachránil to ani dobrý hudobný podmaz. A oproti iným filmom tomu chýbala pekná žena, ktorá by to celé nakoniec šťastne prežila:) . Ale fanúšikom duchov, cintorínov a tajomnej tmy vrelo odporúčam!

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Harry Potter bol určite jeden z najočákavanejších filmov. Bohužiaľ aj tu sa mi potvrdilo čím väčšie očakávania - tím väčšie sklamanie. Tým nechcem povedať, že je to zlý film, to vôbec nie, pretože veľkých fanúšikov knižiek o čarodejníkovi určite nesklamal. Ale teraz k filmu. Dej začína v dome Weaslyovcov. Weaslyovci, Harry a Hermiona sa vyberú na veľký zápas v metlobale. Všetko vyzerá v poriadku až do chvíle kým v tábore nezavládne panika a na oblohe sa neobjaví temné znamenie Veď - Viete - Koho. Harry sa vracia do školy a sa zahajuje trojčarodejnícky turnaj. Turnaj troch čarodejníckych škôl. Ohnivá čaša má určiť troch reprezentantov ale z čaše vyletia tri papieriky. A všetci vieme kto je tým štvrtým. Na Harry Pottera som išla do kina zo zvedavosti. Bola som zvedává ako si s 710 - stranami poradí režisér Mike Newell. ktorý to vôbec nemal jednoduché. A bola som veľmi milo prekvapená. Bohužial je to veľmi zostihrané. V podstate to vyzerá ako keby sfilmovali každú druhú kapitolu a človek ktorý knihu nečital sa v tom jednoducho nevyzná. Keď som tak ten film pozerala pomyslela som si, že to zachvílu nebude pre deti. Veď polovica ľudí v kine boli deti do 7 rokov. A tá scéna na cintoríne bola podľa mňa pre tie deti dosť hororová. Ak to pôjde takto ďalej a to asi pôjde zachvíľu to bude do 12 nevhodné. Ale to je podľa mňa trochu chyba samotnej autorky ktorá možno trochu pozabudla, že pôdodne písala knihy pre deti, pretože teraz čo kniha ti vražda.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Prvú a druhú časť fantazijného príbehu Harryho Pottera som vnímala úplne inač ako túto tretiu časť. Možno je to preto lebo trojku nakrúcal iný režisér. Je pravda keď poviem že režisér tretej časti sa odchýlil viac od knihy ako som čakala a veľmi sa mi to nepáčilo. No, režisér viac vsadil na kvalitu efektov ako na vývoj deja. Dá sa povedať že táto tretia časť je ako vstupná brána do skvelých efektov celkového Pottera, veď potvrďte, v jednotke a ani dvojke sme sa bohvieakých efektov nedočkali. To trojka tým začala, i keď v novinách boli prehnané články o tom ako dementor "hrozivo" vyzerá a dokonca nebola zverejnená ani jeho fotografia, vraj to všetko je tajné, pokiaľ sa neobjaví v kinách. Nuž, samozrejme v kine som nesmela chýbať, bola som strašne zvedavá na "hrozivé" a "zahalené" postavy v čiernom, každý sedel zo zatajeným dychom čakajúc na to monštrum, nuž poviem vám keď ukázali prvú scénu s "chladným" dementorom, celé kino sa rozosmialo... Bože, mne to pripadalo strašne komické a hlavne tie jeho "šatočky" ktoré boli pekne rovnomerne rozstrihané po celom obvode, pripadalo mi to rozprávkovo. Potom sme mohli vo filme vidieť hrdozobca, prekrásne stvorenie ktoré dosiahnete skrížením vtáka s koňom. (odporúčam Vám, radšej to neskúšajte) Za letu na ňom, si Harry predstavil letenie na metle a hneď vedel čo je krajšie. Tretia časť o ktorej je práve reč, je aj o mnoho dojemnejšia ako predchádzajúce, pretože nastane zvrat v Harryho živote, keď sa dozvie že má krstného otca, (chvalabohu nie s muklovským pôvodom) a je nažive, spočiatku keď Harry nevie o čo ide, tak je k nemu chladný ale neskôr si nájdu cestu k sebe, vyriešením celej minulosti. Nuž podľa mňa je tento diel najhoršie sfilmovaný a dá sa povedať že tí čo čítali poctivo všetky diely Harryho Pottera, mi to dajú za pravdu. Naopak! Je veľmi zaujímavé že tí čo knihy nečítali, tak sa im trojka najviac páči, ale sú tiež iba moje zistenia, čo nevravím na 100%, sme ľudia a ľudia a každému sa páči niečo iné, ja to nikomu nezazlievam a dúfam že ani vy nebudete môj názor zazlievať. No, ale som veľký fanúšik Harryho Pottera a preto to musím prekúsiť a brať túto časť takú aká je, bez ohľadu na moje názory. Som človek čo rád sníva aj o takých nerealistických veciach ako je čarovanie a jediný kto mi v tom napomáha a skúša moje predstavy je Harry Potter, ďakujem že si - HARRY POTTER.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Horúce leto a prázdniny, ktoré školopovinné dieťa by sa netešilo? Možno budete prekvapení ale Harry Potter, neznáša prázdniny lebo musí trčať u tety a strýka, ktorí ho vôbec nemajú radi. Navyše je veľmi smutný, pretože mu nepíšu jeho najlepší kamaráti Ron a Hermiona. Myslí si že nič horšie sa mu nemôže stať, ale keď nájde domového škriatka menom Dobby u seba v izbe, dostane skoro infarkt... Od neho sa dozvie že sa nemôže vrátiť na Rokfort pre jeho vlastnú bezpečnosť, vraj sa na Rokforte začnú diať strašné veci a preto je vylúčené aby Harry Potter sa tam vrátil... Nuž Rokfort je pre Harryho ako domov, ktorý nikdy nemal a preto Dobbyho neposlúchne a predsa na Rokfort príde. Uvedomí si že Dobby mal pravdu a vážne sa na Rokforte začnú diať strašné veci. Druhá časť Harryho Pottera sa dejovo odohráva okolo "čistej krvi". Je známe že Rokfort založili pred vyše 1000 rokmi 4 najväčší čarodejníci tej doby: Richard Chrabromil, Brigita Bifľomorová, Brunhilda Bystrohlavová a Salazar Slizolin. Traja z týchto zakladateľov spolupracovali v zhode, jeden z nich nie. Salazar Slizolin chcel aby sa sprísnil výber študentov ktorí chodia na Rokfort. Zastával názor, že čarodejnícke vzdelanie sa má poskytovať len deťom z čisto čarodejníckych rodín teda "čistej krvi". Kedže svoj názor nepresadil, tak zo školy odišiel. V hrade dal vybudovať tajnú miestnosť, známu pod menom "TAJOMNÁ KOMNATA". Ešte pred odchodom ju uzamkol až dovtedy kým sa do školy nevráti jeho pravý potomok, iba Slizolinov potomok ju bude môcť otvoriť a všetky hrôzy z nej vypustiť. A tým očistí školu od všetkých tých, ktorí podľa Slizolina nie sú hodní študovať čarodejnícku vedu, čiže študenti ktorí majú muklovský pôvod. Podľa legendy sa tajomná komnata stala domovom obludy, ktorú bude vedieť ovládnuť iba Slizolinov Potomok. Harry bude počuť hlasy, ktoré nie su dobrým znamením ani v čarodejníckom svete. Nájdu skamenelú mačku školníka Pani Norrisovú, neskôr prváka Colina, ducha Takmer bezhlavého Nicka, Justina a najneskôr skamenela aj Hermiona. Skamenelá Hermiona zovierala v ruke papierik, ktorý Harrymu pomohol celú situáciu vyriešiť, Harmiona zistila že tá príšera je obrovský had menom Bazilisk a jeho priamy pohľad do očí zabíja. Žiaden z nich nezomrel preto, pretože nikto sa mu nepozrel do očí. Pani Norrisová ho videla v odraze vody na dlážke, Colin ho videl cez objektív fotoaparátu, Justin cez takmer bezhlavého Nicka a Hermiona bola pripravená tak, že sa na všetko pozerala zrkadlom. Jediný kto počul hlasy bol Harry pretože jediný rozumie Parselčine (hadiemu jazyku) a tým už vie, že prečo pred rokom nalákal v ZOO hada, na bratranca Dudleyho. Nakoniec sa znova stretne s Lordom Voldemortom, ktorý sa vráti ako spomienka z denníka, Voldemort je slizolinov potomok. Táto druhá časť je omnoho napínavejšia ako prvá a dá sa povedať že má viacej vizuálnych efektov a perfektne výstižný zvuk, pri ktorom mi behali zimomriavky po celom tele. Touto časťou sa dokázalo že Harry Potter je s filmovaním na dobrej ceste, dúfajme že mu to ostane až do tej sedmičky :-)

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Boli to prvé štyri časti, na piatu sme si nejaký ten čas počkali. Kniha Harryho zaujala, nielen deti ale dokonca aj dospelých. Veď Harry aj bez svojich hrdinských činov upútal, najmä tým že je sirota a zahral na city, aj bez svojej hrozivej minulosti. Už pomaly, všetky deti mali tričká, perá, zošity, kartičky a rôzne komerčné vecičky s námetom HARRYHO POTTERA. Dalo by sa to nazvať Potterovská mánia, ktorá ovládala tak nazvané obdobie. Novina, ktorá oznamovala čoskorý príchod do kín sfilmovaného Harryho Pottera, bola len čerešničkou na torte. Po dlhom a zložitom castingu, nakoniec vybrali mladého herca, ktorému dali šošovky, aby mal zelené oči (herec má modré), postrapatili vlasy a nasadili okuliare s okrúhlym rámom a pozrime sa, Harry Potter je na Svete! Tak sa kiná začali prepĺňať, veď kto by nebol zvedavý na "chlapca ktorý prežil" ? Harry Potter je obyčajný chlapec s ešte obyčajnejšou povahou, je to dobrák od kostí. Je sirota, rodičia mu zahynuli pri "autonehode", tak sa ho ujala jediná rodina, ktorá mu ostala - Dursleyovci. Táto rodinka sa skladá z troch členov rodiny Strýko Vernon, Teta Petunia a bratranec Dudley. Harry dospieva a je čas myslieť na strednú školu, Dursleyovci ho posielajú do školy pre "beznádejných delikventov". No, Harry začne dostávať listy a ešte k tomu vo veľkom množstve. Netuší čo za listy to môžu byť, veď jemu nikto nepíše, kto by len písal Harrymu Potterovi? Nuž, listy sa za pomoci Strýka Vernona, do rúk Harryho nedostanú a tak ich príde navštíviť správca Rokfortských lesov, lúk a hájov - Rubeus Hagrid, ktorý má nadmernú výšku a aj váhu. Od neho sa Harry dozvedá niečo, čo mu zmení kompletne celý život, Hagrid mu prezradí že je čarodejník, veľmi slávny čarodejník a že môže byť ešte lepší, len sa musí viac priučit, Harry tomu nechce uveriť, veď to nemôže byť možné, taký obyčajný chlapec a čarodejník? Harry sa postupne všetko dozvedá, svoju minulosť a minulosť jeho drahých rodičov, ktorí vôbec nezahynuli pri autonehode ale pri tragédii, ktorá poznačila a "ozdobila" aj Harryho čelo. Harry sa rozhodne študovať na Strednej Škole Čarodejníckej a týmto sa pre neho otvára celý svet, taký ako ho nikdy nepoznal. Spozná známych, príbuzných svojich rodičov ale aj nepriateľov a bude im musieť čeliť sám. Dokonca sa aj dozvie čo a aké zranenie mu spôsobilo tu strašnú jazvu na čele a začína chápať cudzích ľudí, ktorý ho podľa nej poznajú bez toho aby sa predstavil. Začína chápať hlášku: "Chlapec ktorý prežil" a nepodľahol smrťeľnej kliatbe "veď viete koho". Nájde si verných priateľov, ktorý ho za žiadnu cenu nesklamú a on nesklame ich. Začne lietať na metle a uvedomuje si, že pri tomto lete ma neopisateľne krásne pocity a stane sa "stíhačom" v metlobale. Dej sa začne zamotávať keď sa dozvie že "ten koho netreba menovať" sa chce vrátiť a svoje dielo z pred jedenástich rokoch dokončiť... Asi takto by som definovala dej Harryho Pottera a Kameňa mudrcov. Keď sa môžem priznať, tak som patrila k tým čo si mysleli že "Pottera mi k životu netreba" ale mala som úžasného kamaráta, ktorý si bol istý že Potter a tá fantázia okolo neho sa mi zapáči, tak sa ma ani nepýtal a doniesol mi knihu a popravde keď som začala čítať tak som nevedela odtrhnúť zrak od stránok knihy. Dodnes mu ďakujem :-)

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Po prečítaní komixu som si povedala : to bol humus, aj film bude určite trápny. Ale po pozretí filmu som sa v Hulkovi prekvapila. Boli tam potleskuhodné scény, napríklad keď Hulk zoberie dva štíty a odráža bomby. Malo to výborný deja s tým tlakom to bol tiež dobrý nápad. Čo by som tam vytkla by bolo Hulkova postava bola príliž nerealisticky vykreslená, ( ja viem, do hraného filmu sa ťažko vsádza, ale aj tak. ) Potom by som tam nedal Liv Tyler ale napríklad Naomi Watts ... Keď si to zhrniem, vychádza mi 80 percent.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

a tento diel Harryho Pottera musím povedať, že som sa naozaj veľmi tešila a ono sa mi to vyplatilo... Najmä preto, že to konečne nie je čisto film pre deti. Myslím si, že príbeh Harryho Pottera na plátne dospieval už od tretej časti, keď na režisérskej stoličke sedel Alfonso Cuarón. Nielenže priniesol vlastné nápady, ale mohli sme sa pokochať aj scenériou areálu Rokfortu, úžasnou jazdou na Hrdozobcovi, takže to nebolo len bezhlavé kopírovanie knihy na plátno ako v prípade Chrisa Columbusa. Jeho diely boli zatiaľ najdetinskejšie, stačí vidieť jeho príšerne sentimentálne filmy, ktoré natočil okrem Harryho Pottera. Vo štrvtom diely prišiel Mike Newell známy niekoľkými komédiami. Preto do filmu priniesol aj viac humoru okrem neho aj temno a akciu. Nuž, David Yates nám akciu ponúka hlavne na konci, ale stojí to zato. "Užijeme si" len dve krátke jazdy raz metlou raz na testraloch, keď kamera "kĺže" po Londýne, ale aj to stojí zato. Vizuálnymi efektmi to postráda to uznáva každý, ale Yates si toto všetko nahradzuje zatiaľ nevídanou prepracovanosťou postáv. Zatiaľ je jeho diel najemotívnejší, najpsychologickejší a najzrelší. Namiesto samých kúziel kládol dôraz na vzťah Siriusa a Harryho, silné priteľstvo medzi Harrym, Ronom a Hermionou a nasilnejšia scéna je na konci filmu, keď Harry povie Voldemortovi ako veľmi ho ľutuje (nejdem zachádzať do podrobností, to musíte vidieť). Do príbehu pribudlo viacero známych tvárí - Helena Bonham Carterová či Imelda Stautonová (je neuveriteľne odporná). Helena má minimálny priestor, ale napriek tomu exceluje, nehovoriac o Imelde, ktorá je spomedzi dospelých postáv "najviditeľnejšia" a určite najnesympatickejšia postava celého filmu - no...po Voldemortovi a postavy Carterovej. Na Ralphovi Fiennesovi vidieť ako si úlohu najzápornejšieho záporáka užíva - ako to bolo v štvrtom diely a je doslova perfektný hoci sa objaví ozaj krátko. Destký herci dospievajú tiež so ságou a úplne vidieť ten rozdiel ako od prvého dielu herecky dospeli. Danielovi Radcliffovi sa už aj v očiach odráža to, čo hrá. Náklonnosť Rona a Hermiony sa tiež pomaly, ale sito vykresľuje - scéna v Zakázanom Lese. Po technickej stránke film možno za veľa nestojí. Nie je tak presýtený vizuálnymi efektmi ako predchádzajúce. Za zmienku stojí "útok" na Dolores a záverečný súboj. Zázračné tvory sú tu jedine testraly. Exteriéry školy tiež nie sú tak skvelé (v tomto zatiaľ jednoznačne vedie Cuarón). Kamera zaujme len pri niektorých scénach... Preto sa dá povedať, že obsah víťazí nad formou. Pri takejto časti si myslím, že je to aj dosť dôležité a musím skladať klobúk pred pánom režisérom, ktorý nám dokázal, že má aj na nielen televízne filmy a že bol správnou voľbou. Mne teda doniesol najpozitívnejší filmový zážitok z Harryho Pottera doteraz. Možno to nie je kúzelné po stránke vizuálnej, ale je to kúzelné po stránke emotívnej a obsahovej a tak by film mal vyzerať, NIE? Kto chce teda uzrieť najdospelejší film o čarodejníckom učňovi, nech tomu dá šancu a trochu nech prenikne pod povrch a zistí, že tie čary tam naozaj sú hoci možno nie tak viditeľné, ale sú.

Nezvratný osud 2 (2003)

Skutočne sa mi to páčilo, nie som morbídna, ale každá jedna smrť bola svetová, ako po jednom umierali, štýl smrti, sa mi páčilo viac, ako celá dejová línia:) Všetky scény, keď niekto umrel som si pamatala kde sú, aby som ich dodatočne po jednom mohla poukazovať kamarátom a všetkým čo to nevideli.. :)

Nezvratný osud (2000)

Je vynikajúci film. Odporúčam pozreť si ho. Je to premyslené a pán režisér a scenárista sú božský ludia. Je to super film, keď si niekto myslí že je zavodou, tak to príde a zomrie. Je to vlastne o tom, že sa dá smrť oklamať. Jeden chalan má pred letom na školský výlet vydinu, že lietadlo vybuchne, tak spanikári a vystúpi. Sním vystúpi aj profka a zopár jeho spolužiakov. Za trest že nezomreli v lietadle, ich smrť začne prenasledovať. Viac sa dozviete po pozrení filmu.

Zmeškaný hovor (2008)

Tento film som videla nedávno a dala by som mu také Cečko. Hrozne mi to pripomína spojenie troch filmov a to je Nezvratný osud... je jedno aký diel, potom the Ring a do toho Dead silence. Ale pozerat sa to dalo, iba sa nedalo pozerat na ten výraz tej hlavnej holky ako sa tvárila.Neviem či sem patrí aj kritika, ale neviem či by sa tak tvárila ako sa tvári v bežných dňoch, ked jej každý deň zomrie nejaká priatelka či kamarát.My to pripadá dost bez emocií.Ale pre tých ktorý nejsu nárocný na horory tak stráta času to nieje.