Mission: Impossible III (2006)

Ak mám pravdu povedať niesom fanúšikom filmov Mission: Impossible. Prvý diel ma chytil no po zhliadnutí druhého pokračovania som mala pocit že som premárnila dve hodiny zo svôjho života. Keď sa mi dostalo do rúk tretie pokračovanie pristupovala som k nemu dosť skepticky. Je to tak pol napol. Nie nechápte ma zle film to nie je úplne zlý. Určite dopadol lepšie, ako jeho druhá časť. Má dejový spád, akčné scény, ktoré sa apoň trošku približujú realite ( až na tú scénu na moste ). Čo ma dosť zamzelo je dejová línia a pokus o akési dejové zvraty, ktoré aspoň pre mňa boli dosť predvídateľné. Povedzme si na rovinu viete si predstaviť, že takému hrdinovi ako je Tom Cruise zabijú ženu? Zvlášť v takom filme ako je Mission: Impossible. K dejovej línii ako k celku nemám veľmi čo vytknúť až na ten neštastný trapný hapy end. Čo sa týka hereckých výkonov nemam vyhrady až na nejaké vynimky ako napr. herecké výkony manželky agenta Ethana. Inak si neviem predstavit iného herca, ktorý by sa zhostil role agenta Ethana ako je Tom Cruise. Či už v akčných scénach, alebo romantických svojej postavy sa zhostil výborne. Ďalej by som vyzdvihla rolu najväčšieho prevíta, ktorý tak isto zvládol výborne.

Mission: Impossible II (2000)

Na rozdiel od jednotky to bolo hrozné. Tvorcom filmu určite nešlo o reálnosť . Ja by som tento film zaradila medzi filmy , ktoré si normálny zdraví človek pozrie len raz , jediný kto by ho mohol pozerať viac krát sú členovia fanklubu Toma Cruisa . Späť k filmu . Pútavý dej s katastrofickým podtextom je celkom dobrý . Herecké výkony vo filme sú tiež obstojné . Ale reálnosť a pravdepodobnosť činov , ktoré Tom vykonáva sú až príliš prehnané . Len tak pre príklad - aká je pravdepodobnosť , že z idúcej motorky , ktorá stojí na prednom kolese a vykonáva otočku , trafíte nádrž auta s pištolov na 30 metrov ? Tento film jednoznačne odporúčam jednoduchšiemu divákovi .

Mission: Impossible (1996)

Tento čisto akčný film nie je ničím až tak výnimočný. Dej je priemerný, rozuzlenie je zaujímavé, ale veľké plus má napätie, lebo až dokonca sa nevie čo a ako. Ale predsa je tu niečo čo tento film radí medzi tie lepšie. Pan Lalo Schifrin ukázal, že nielen John Williams, John Barry a Ennio Morricone dokážu urobiť hudbu vďaka ktorej stúpne kvalita filmu a film sa navždy zapíše do dejín kinematografie. Lalo Schifrin spravil absolutne kultovú pecku medzi filmovými motívmy a už len kvôli tej hudbe odporúčam film pozerať.

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Príde mi až neskutočné aké námety ešte dokážu napadnúť ľudí z filmovej brandže. Aj ked tento film bol pravdepodobne natočený podľa knihy,žasnem nad tými hlbokými myšlienkami a prekvapivým dejom. Vopred upozorňujem,že divák musí mat pri sledovaní tohto filmu náramnú trpezlivosť. Dej je strašne zlepený a pred spomínaním prepadom klenotníctva sa oboznamujeme s problémami Hanka,závislosťou Andyho na drogách a o šťastným manželstvom ich rodičov. Ja sám som od nervov,aby som sa v deji posunul dalej,zjedol asi štyri balíčky Mentosov. Ale pri tom ako sa vynárajú nové a nové problémy to nebolo asi od nervov,ale od zvedavosti či sa ešte niečo pokazí v už aj tak zlých situáciach... Andyho stvárnil Philip Seymour Hoffman a keby som mal klobúk na hlave tak hlboko ho pred ním dávam dole. Po filme Capote si dovolím tvrdiť,že práve rola drogovo závislého a agresívnejšieho z bratov je jeho dosiaľ najlepšia. Po tomto výkone si ho viem predstaviť v roli nejakého mafiána alebo chladnokrvného zabijaka a nemyslím tým rolu nejakého smiešneho panáka akú hral v Mission Impossible 3. Hoffman ma na konte veľa dobrých filmov,ale nevýhoda je v tom,že v prakticky žiadnom sa jeho herecký talent nemohol naplno prejaviť. 25 hodina,Cervený drak,Magnolia,Talent pána Ripleyho,Nie som blázon to je iba zlomok z jeho filmov a nikde sa výrazne nepredviedol. Ale svitá na lepšie časy. Po Capotem prišla táto rola a dúfam,že sa jeho herecké výkony budú uberať len nahor.

Všichni královi muži (2006)

Film All the King´s Men je remakom rovnomenného filmu zo štyridsiatych rokov, ktorý svojho času získalo aj Oskara (marí sa mi rok 1949) a ktorý sa zaoberá životom Williama Starka, politika, ktorý sa pokúšal byť čestný. Pochybujem, že o Williamovi niekto niekedy počul, mne bolo jeho meno známe až po pozretí tohto filmu. Príbeh nám zobrazuje pár rokv jeho života, kým bol pokladníkom v malom mestečku štátu Louisiana a ako sa pomaly šplhal hore do povedomia ľudí, čo ho priviedlo k postu guvernéra štátu Louisiana. Pomocníkmi mu boli novinár Jack, ktorý mal kvôli nemu konflikty s vlastnou rodinou, ďalšia novinárka a chlapík, ktorý sa k nemu dostal podvodom... Postavy filmu sú obsadené skutočnou elitou hereckých talentov. Najžiarivejší je aj tak Sean Penn, ktorý predvádza ďalšiu zo skvelých hereckých rolí, až sa čudujem, že nebol nominovaný prinajmenšom na Zlatý Glóbus, jeho prejavy, ktoré sa nesú začiatkom filmu sú bravúrne. Zrejme mal byť hlavnou postavou filmu, čím aj je prvú polku filmu, ale potom sa režisér čoraz viac venuje postave novinára Jacka, ktorého hrá Jude Law a ktorý je tiež skvelý, ale za Seanom predsa len trochu zaostáva. Ďalšie postavy majú pramálo priestoru - Patricia Clarkson, zopárkrát bude nariekať, že ju William znova podvádza, hoci nie je ženatý s ňou, James Gandolfini a podvod okolo jeho postavy tiež ustupuje do úzadia po prvej trištvrte hodinke filmu - aby som nepreháňala - Kate Winslet je absolútne nevyužitá, keď vystupuje, tak jej postava len dopĺňa postavu Jude Lawa, Mark Ruffalo sa objaví tiež pramálokrát, čo si myslím je voči jeho postave dosť veľká chyba, keďže na konci hrá kľúčovú úlohu. Anthony Hopkins hrá krstného otca - rozumej náhradného otca - Juda Lawa, s ktorým má neskôr konflikt, ale je tam viac-menej len spomínaný a objaví sa tiež v dvoch či troch dôležitých scénach. Je na škodu, že ak máte k dispozícii takých skvelých hercov a nevyužijete to, pretože Steve Zaillian nám celkom dokopy neponúka nič. Celý scenár je strašne impotentný. Nie je to životopisný príbeh - na to je William Stark trochu viac za postavou inou. Je to len politická dráma obalená do sterilnej fólie a ničím iným. Myslím, že by viac pomohlo, keby sa možno sústredil viac na psychológiu postáv a viac by sa do príbehu ponoril, on len pláva po povrchu a mne sledovanie filmu pripadalo ako kĺzanie sa po elegantnej kĺzačke, kde scenéria naokolo ponúkala oveľa viac ako samotná jazda. Tam, kde by mohol tlačiť na pílu, netlačí. Mohol to využiť medzi vykreslení vzťahu medzi Anne a Jackom, Jackom a Williamom, medzi Jackom a jeho krstným otcom. Na veľkej ploche mal takú šancu nás trochu šokovať, rozohrať veľkolepejšiu snahu o umenie. On na nás len nechá chrliť politické postupy, sem-tam nám pripomenie, ako to vlastne medzi postavami je, ale nie dosť hlboko, aby nás to mohlo po dejovej stránke viac zaujať. Technická stránka je vyriešená celkom zaujímavo. V kamere je použitý, ktorý hlavne pri záberoch exteriérov pripomína predbúrkové počasie, celé tomu dodáva mierne ponurú atmosféru, aj vzhľadom na to nič je to len vyšumenie do prázdna. Kamera sa okrem toho sústreďuje na drobné detaily, aby scéne dodal na dynamike a aby vyjadrila myšlienkové pochody postáv. Je to milo nezvyčajné, ale nie dostatočne výrazné, aby dodal príbehu niečo viac. Lenže okrem kamery to nič efektné neponúka. Steve Zaillian premárnil skvelú príležitosť. Jeho veľkým problémom bolo to, že sa dosť neponoril a my necítime žiadny obdiv ku Williamovi Strakovi, ktorý bol vlastne celkom obdivuhodnou postavou. Na to, aby spravil kvalitný film, čo dúfam, že sa mu v budúcnosti podarí, lebo určitý potenciál má, by sa mal sústrediť viac na to, čo je vnútri a nie na obal.

Sex, lži a video (1989)

Ked som dnes prisla na stranku v rohu bola fotka Jamesa Spadera, vraj dnes oslavuje 46 neviem, ako ste na tom vy , ale ja mam asi 100 oblubenych hercov, ktorych vidim v nejakom filme a potom uz sa ich nevzdam a pozriem si od nich co sa da, a ak prepinam telku a uvidim ich tvar, skoncim na tom filme samozrejme, ma este nikdy nesklamali Spadera som si takto nasla vo filme Sex, lzi a video podla nazvu by to kludne mohlo byt aj porno, no nedajte sa pomylit, ako ja:), je to mily, citlivy a zaujimavy film o manzelskom trojuholniku a chlapcovi so zvlastnym konickom, nahrava na video vypovede vydatych zien zo svojho sexualneho zivota film natocil Soderbergh /E. Brockovich/ ako svoj debut, vo svojich 26-ich rokoch a zozal velky uspech a za originalny scenar dostal i ocenenie, niet divu, je naozaj originalny a ja som sa s podobnym napadom este v ziadnom filme nestretla, co je pri mnozstve holliwoodskych produkcii prekvapujuce nebudem vam prezradzat dej, ved si to pozriete, ale aj tak nie on je na filme najzaujimavejsi, je to o nas zenach, a muzoch, ktorych lubime, troca zvlastnym netradicnym sposobom este, nie len Spadera som si pre seba v tomto filme objavila, tu som spoznala i Andie MacDowel a tiez ju mam vo svojej 100:) a kedze som to zacala narodeninami Spadera, je vo filme uzasny, ved ho poznate z Hviezdnej brany, nemotora s trocha dlhsimi, svetlimi vlasmi, ktoremu ziadna zena neodola a v tomto snimku pomerne mlady

Wanted (2008)

Pasívny život úradníčka Wesley Gibsona sa zmení tak ako sa mu ani len vo sne nesnívalo. Na zozname zabijakov sa uvoľnilo jedno okienko a právo on obyčajný skromný úradník, by ho mal zaujať. Počiatočný údiv nepozná konca a tak musí kvôli prispôsobeniu danej situácii úplne zabudnúť na doterajší život a pustiť sa do náročného tréningu zabijakov. Jeho prvoradou úlohou sa stáva pomsta za smrť svojho otca, ktorého nikdy nepoznal a práve za neho musí zastať miesto v tajnom spolku zabijakov. Najprv ho ale čaká krst ohňom a tak musí zlikvidovať niekoľko dôležitých mien, zapísaných cez utkanú priadzu v zašifrovaných kódoch v prepletených nitiach. Letná blockbástrová nádielka tohto roka vypadala dosť biedne pokiaľ ide o úroveň ale odrazu sa tu z ničoho nič objavil nie moc očakávaný projekt s pomenovaným Wanted. (a to som v tej chvíli ešte nevedel že podľa comicsu bola braná predloha) Veľké obavy narastali hlavne po tom čo si na režisérske kreslo sadol Ruský režisér Timur Bekmambetov, okrem toho aj prvé ukážky nasvedčovali tomu že nás bude čakať len klasická nijak moc originálna akcia, akej sa nám dostáva každým rokom požehnane, stačí spomenúť cez bullet-time efekt sprevádzaný film Next. Všetko teda nasvedčovalo len k tomu horšiemu prípadu úrovne filmu ale po tom čo tento film rozbil za prvý víkend v USA komerčný rebríček Box Office s tržbou $50,9miliona, sumou akú ani asi samotný producenti neočakávali, odrazu začali aspoň z časti u mňa rozplývať obavy a začala sa rysovať šanca na návštevu kina sprevádzaná veľkou zvedavosťou. A tak nastal ten deň, keď moje kroky smerovali do kina. Takže v rámci celodenného programu stráveného v kine som si teda film zaradil do zoznamu premietaných filmov o ktoré mám záujem. A nakoniec sa stalo nečakané a v nemom údive som si vďaka tomuto akčnému nárezu zaspomínal na fantastické chvíle z čias, keď som po prvý krát vzhliadol v kine Matrix(1999). A práve z Matrixu si tento projekt berie inšpiráciu a to nie len v efektných spomaľovačkách ale aj v základnej kostre príbehu, ktorá je spomínanému filmu podobná. Možno by sa to dalo aj vyčítať ale tvorcovia išli svojou cestou a ponúkajú nám iné dômyselné akčné pasáže, čo môže jedine potešiť oko nadšenca takýchto filmov. Okrem bravúrnej akcie, podobnej typovo v ovládaní zbraní ako vo filme Equilibrium, sa nám miestami ponúka v príbehu výborná vtipná nadsázka ale zas na druhú stranu si užijeme aj brutálne krvavé prestrelky. Pre Bekmambetova sa tento projekt stáva ráznym skokom v kariére, lebo jeho predošlé snímky trpeli dosť na nesúrodom rozprávackom štýle. A práve tu robí vo všetkých smeroch neskutočné pokroky a pokiaľ nepoľaví, tak sa časom môže vypracovať medzi režisérsku elitu akčných filmov ako sú legendy John McTiernan, Richard Donner či John Woo. Treba spomenúť, že už jeden významní míľnik v kariére absolvoval, keď pred pár rokmi svojím filmom Nočná hliadka(2004) vzkriesil a naštartoval Ruskú kinematografiu, čo sa samozrejme prejavilo aj na úspechu filmu Wanted v tomto štáte, keď za dva týždne tam zarobil slušných $21miliónov. Obsadeniu jednoznačne kraľuje a úlohu si maximálne užíva ešte neokukaný James McAvoy ako Wesley Gibson, oporou mu je hlavne filmová partnerka Angelina Jolie ako Fox, hrajúca podobnú postavu ako vo filme Pán a Pani Smith, plus svoje tam urobí aj šéf zabijakov Sloan Morgan Freeman, ten si v poslednej dobe dosť často vyberá práve úlohy záporákov(Nabiť a zabiť, Kontrakt), ktoré mu rovnako pasujú ako tie silné charizmatické postavy.

7 vteřin (2005)

Je to dobry film je v nom vsetko co mam byt ja si mislim ze to neni az taky ocakavani film ale je dobry.Njalepsie bolo ako na konci filmu zistil ze jeho priatelke je na zlej strane a ta vojenska policajtka bola pekna aleneako richlo sa zalubila do toho byvaleho vojaka Nazov toho filmu velmi s nim nesuvisi iba jedna kratko cast na jeho zaciatku kedy bomba mala vybuchnut za 7 sekund.:))) je tam aj trocha humoru ako ma byt v kazdom filme.Dufam ze tento film pobezi v Televizi co najskor a ze bude mat vysoku sledovanost!

Ghost Rider (2007)

Na prvý pohľad človeku ktorý nečíta komixy meno Ghost Rider nič nepovie. Takže stručne k prípehu. Ide o filmovú verziu komixu o Ghost Riderovi, ohnivom jazcovi, ktorí vo svete ľudí plní rozkazy a vykonáva vôľu svojho pána a stvoriteľa - Diabla. Ghost Rider však nieje príšera, ale obyčajný človek. Človek, ktorý pod vidinou nejakej pomoci od Diabla mu krvou upíše svoju dušu. A to je aj prípad kaskadérskeho motorkára Johnnyho Blazea (Nicolas Cage), ktorí spíše s Diablom zmluvu, aby sa jeho otec uzdravil z ťažkej choroby a hľa, na druhý deň je otec vyliečený, ale hneď pri svojej prvej jazde zahynie. Vo všetkom má prsty Diabol a tu sa začína Johnnyho nový život. Uteká z cirkusu opúšťa priateľku Roxannu (Eva Mandes) a vydáva sa v ústrety novému životu (alebo čomu) s Diablovými slovami: "Raz, až ťa budem potrebovať tak ťa povolám." To tak stručne k príbehu. Ako režisér Mark Steven Johnson ktrorý má za sebou už aj nie veľmi úspešného a podareného Daredevila zasa stavil na hviezdu tentokrát na Nicolasa Cagea. Ten nám akosi omladol, aj má nové vlasy a podobne. Ktosi si môže povedať, že sa na úlohu sluhu diabla nehodí, ale uvedomme si že Johnny Blaze, bol obyčajný človek, ktorý chcel len pomôcť otcovi, takže nemusí zrovna vizerať ako vrah.

Torque: Ohnivá kola (2004)

Zbesilosť je to správne slovo. Film je plný rýchlych strojov a napínavých scén, ktoré ukazujú čo všetko sa dá urobiť ak je správna mašina a optimálna rýchlosť povedzme pre samovrahov. Celkom fajn film a dej tiež ušiel. Najviac ma presvedčil Ice Cube.