Argo (2012)

Po druhom zhliadnutí musím zvýšiť hodnotenie. Affleck zase raz ukázal kus režisérskeho umenia, v ktorom zaujme nielen príbeh, autentické zábery, ale hlavne výkony postáv - tých vedľajších. Goodman, Arkin a Cranston vo svojich úlohách excelujú a sú tou najlepšou a zároveň najvtipnejšou zložkou celého filmu. Záver síce napĺňa väčšinu amerických klišé, ale chápem, že slúži k lepšiemu vygradovaniu napätia. Vôbec by mi nevadilo a po pravde by som bol úprimne rád keby Ben zavesil hereckú kariéru na klinec a venoval sa už len režisérskej stoličke.

Prometheus (2012)

Nemyslel som si že to poviem, ale čakal som oveľa viac. Veď to predsa natočil jeden z najlepších režisérov a priekopník sci-fi žánru s nastupujúcou generáciou veľmi perspektívnych hercov aby vzdal hold svojmu predchodcovi...čo k tomu dodať?! Prvá polovica filmu je výborná s úžasnými exteriérmi a scénami, ktoré držia diváka v napätí a očakávaní čo bude ďalej. Príbeh nám ponúka obrovské možnosti. Ale odvtedy ako sa Noomi druhýkrát narodí má kvalita filmu prudko klesajúcu tendenciu. Nelogické scény, niekedy doslova primitívne chovanie hercov a množstvo nezodpovedaných otázok na ktoré som čakal až do konca, no odpoveď neprišla. Jedným z príjemých momentov tohto rozpačitého projektu je stále lepší a lepší Fassbender, ktorého výkon je o triedu vyššie nad ostatnými.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Justin Lin nám naservíroval perfektnú jazdu, ktorá možno prekonáva aj pôvodný diel série. Peckové akčné scény zasadené do brazílskeho Ria plus obsadenie The Rocka, ako konečne poriadneho súpera sú veci, ktoré ma vyniesli do filmového neba. A áno malo to aj svoje muchy (miestami trochu prehnané, zápletka alá Italian Job..), ale to nemení nič na tom, že po jalovej "štvorke" prišiel z čista jasna tento testosterónový nárez, ktorý mi bude ešte veľmi dlho rezonovať v hlave.

Smrtonosná zbraň (1987)

Nemôžem si pomôcť, ale pre mňa je Lethal Weapon len priemerný akčný film a nechápem ako TU môže byť tak vysoko. Viem, že je to asi jedna z najlepších akčných komédií a klasika svojho žánru, no to mi jednoducho nestačí na posun vyššie. Nebyť silného dua Gibson, Glover a ich vzájomnej chémie podporenej dobrými hláškami bol by výsledný rezultát ešte nižší ako 3*. A pri pokračovaniach je to rovnako tak - čistých 50%.

Expendables: Postradatelní (2010)

Slyovi sa to predsa len podarilo. Pozbierať všetky ikony 90-tych rokov a natočiť s nimi plnokrvný akčňák, ktorý síce na prvý pohľad vyzerá ako béčko, no už len vďaka tomu osadenstvu ním nikdy nebude je veľmi obdivuhodné. Celej akcii chýbajú už len spomínaní JCVD a Steven, ktorý si to aspoň trochu vynahradil v Rodriguezovej Mačete. Film je sám o sebe jednoduchý, ale nikto z jeho fanúšikov nemôže namietať, pretože celkový super dojem z tejto tímovky roka stojí za Slyovu námahu. Vďaka za splnený sen!

Město (2010)

Ben Affleck dobrý, ale Jeremy Renner lepší. Nebyť jeho roly bola by to len ďalšia tuctová dráma, ale u mňa to bol práve on, ktorý ju povýšil na nadpriemer. Benovi zas nemožno uprieť jeho výborné režisérske vlohy a ak to takto pôjde ďalej určite bude v budúcnosti patriť medzi tých lepších directorov.

Predátoři (2010)

Nemastné-neslané. Niektoré scény výborné s dostatkom inovácie, niektoré zase ako keby boli zbúchané nasilu so snahou čo najviac sa priblížiť originálu. Dialógy sú na tom podobne a miestami to celé pôsobí tak nejak neprirodzene. Chýba tomu viac akcie. Pár prekvapivých zvratov síce príbeh oživí, ale nedostanú priestor aby sa mohli naplno rozvinúť. Väčším plusom pre mňa ostáva len zaujímavý výber postáv, no aj tak Adrien Brody hold nie je Arnold a má od neho ešte hodne hodne ďaleko.

Machete (2010)

Najvýraznejší a podľa mňa aj najlepší trailer z Grindhouse sa dočkal svojho adekvátneho celovečeráku. Spôsob ako v ňom Machete porcuje svojich protivníkov je drsný a miestami až zábavný. Danny Trejo sa svojej prvej-poslednej hlavnej úlohy zhostil po svojom a hoci toho moc nenahovorí, je vidieť, že si ju fakt vychutnáva. O to viac priestoru dostali ostatní, počnúc štvoricou prvotriednych šmejdov, z ktorých každý jeden sa snaží prekonať toho druhého a končiac sexy ženským osadenstvom. Fakt, že Rodriguez použil úplne všetky zábery z pôvodného traileru, popretkal ich aj zaujímavým príbehom a doplnil skvelou hudbou je obdivuhodné, chýba tomu už len viac tých coolovejších dialógov....Machete don´t text...Machete improvises!!

Mortal Kombat: Rebirth (2010)

Jou, jou, jou..nemožem sa dočkať. Tá osemminútovka je dobré predjedlo tak dúfam, že čoskoro príde aj rovnako skvelý hlavný chod.