Dopisy z Iwo Jimy (2006)

Japonský pohled na bitvu o Iwo Jima se zdá být zralejší a hlubší než bratr - Flags of our fathers. Clint docela úspěšně kličkoval mezi zaběhlými klišé amerických válečných filmů. Kdo od filmu očekává dalšího Vojína Ryana, tak je na velmi velkém omylu. Film je úplně o něčem jiném. Je zaměřen výrazně protiválečně a až překvapivě silně kritizuje japonskou válečnou politiku. Film vyznívá dosti sentimentálně, ale nevadí to a dá se to čekat, když Clint je nyní na stará kolena takový sentimentální. Film velmi hezky podkresluje hudba, ale přijal bych více hudebních motivů, než převažující sentimentální klavír. Ono se to nezdá, ale téma byla velmi těžká a složitá a Clinťák ji zvládl na výbornou. Je zde vykreslena absurdita celé války, vědomí bezvýchodní situace na ostrově s jistou smrtí. Dosti překvapivě negativně jsou stvárněni i u.s. vojáci. Akčních scén je tu tak akorát, protože film nemá být válačný akční film. Větší množství bojových scén by už bylo na obtíž, a asi by vadilo celkové kompozici. Na druhé straně místy trochu nudil. Jinak bych dal o hvězdu víc. Nedivím se nominacím a výhrám pro nejlepší cizojazyční film na různých festivalech. Film má opravud hloubku, ale Flags of our fathers se s ním nemůže moc srovnávat.

Nový svět (2005)

Poetický , velmi jemný film režiséra Terrence Malicka.Pomalý a klidný film s minimem dialogů, s positivním nábojem. Jemný jako plachá Pocahontas, o které film je. Kamera je znamenitá. Film působí velmi uklidňujícím dojmem. Krásná příroda, láska, tomu odpovídající hudba. Velmi uhlazená kompozice, takový balsám na duši v dnešních dnech. Nevím k jakému filmu bych snímek mohl přirovnat. Spíše možná k hudbě jako J.M.Jarre. Film může být označován za zdlouhavý a nudný, ale nebylo záměrem natočit akčné drama, ale právě takový poetický film, jakým film je. Film je jako procházka po lese, kdy není slyšet žádný ruch a slyšíte každý svůj krok. Filmový příběh je už smutnější. Opět střet civilizací, víme jak to dopadlo. A příběh Pocahontas. Nevěděl jsem, že byl pravdivý. Z hereckých výkonů – Farrell zahrál co musel a Pocahnotas byla naopak velmi přirozená, živelná a není moc znát, že by to hrála.

Má je pomsta (2002)

Snímek Chan-wook Parka. 1. díl trilogie o pomstě. (2.Oldboy,3.Sympathy for Lady Vengeance). Mně osobně se líbil více než Oldboy. Jedná se o klasický asijský snímek, s pomalým rozběhem a postupnou gradací. Brutalita jak ukázaná, tak domýšlená je ve srovnání s evropskou, potažmo s americkou filmovou produkcí až nesrovnatelná. Zde by to bylo hodnoceno jako hodně brutální. Ale jiný kraj, jiný mrav, jiný náhled a jiná filosofie. Nic se tady nezakrývá, a je to podané naplno bez obalu. Dost krve. Místy až hodně sadismu. Film má jiskru, jako málokterý jiný. Je hodně k zamyšlení. Kdo má větší právo na pomstu? Právě že se to nedá jednoznačně vůbec říct. Z hlavních představitelů není ani jeden ani kladný, ani záporný. Herecké výkony gradují tak jako film a jsou vynikající. Tento snímek patří mezi ty filmy, které se vám ještě několik dní – týdnů vracejí a nutí vás k přemýšlení a zamýšlení. Škoda velmi pomalého a až nudného začátku – skoro celá první polovina filmu. Ale vyplatí se počkat si na druhou půlku. Už se těším na ávěr – Sympathy for Lady Vengeance.

Zabijáci osamělých srdcí (2006)

Další lehce noirovský film. Hodně smutný film ze všech úhlů pohledu. Výkon J.Travolty – vynikající. Klobouk dolů. Já si pamatuji, jak jsem ho já neměl za mlada rád pro ty muzikálové role. Ale od Pulp Fiction se mi zdá, že se pořád jen zlepšuje. Na druhé straně nebýt jeho a S.Hayek, film by byl notně slabší. Opravdu temný a smutný příběh. Opět vynikající atmosféra poválečné Ameriky. Je zde cítit osamělost žen a touhu po nějakém, někdy jakémkoliv vztahu. Film je opět „ based on true story“, až se bojím, aby se to při množství opravdových příběhů nezprofanovalo. Chápu, že to není mainstream, proto nebude ani v kinech. Škoda . Můžu vřele doporučit.

Černá Dahlia (2006)

Film Briana De Palma se mi hodně líbil. Škoda, že takových noirovských filmů není v současnosti více. Vynikající atmosféra 40. let. Vypravěč ala Phill Marlow, scény někdy ala D.Lynch. Fakt velmi pěkný film. Vadilo mi někdy až komplikované vyprávění, stěžující orientaci v příběhu. Jinak by měl ještě o hvězdičku více. V některých chvílích v zádech opravdu zamrazilo ( konec filmu). Hlavně ženské představitelky – Scarlett Johanson a Hillary Swank byli jednak hodně cool.- anděl a ďábel, blondýna vs. bruneta. Obě hodně sexy, a obě to moc dobře zahráli. Mužské role slabší, ale nevadí. Překvapilo mě všeobecně nízké hodnocení a i to, že film nebude v distribuci, ale jen na dvd. Nevadí. Určitě nepatří do mainstreamu, tak proto asi.

Hannibal - Zrození (2007)

Tak jako každé druhé a další pokračování série až na pár světlých výjimek. Proto se od tohoto filmu ani nedá nic očekávat. Mohl jen mile překvapit. Nepřekvapil. Místy hodně mimo mísu řekl bych. K samurajské tématice (ve Francii těsně po skončení II. světové války), mi chybělo už jen země původu Rumunsko – Karpaty, nebo Rusko – Sibiř a předkové – upíři. Naštěstí na to nedošlo. Nedá se ubrat snaha Ulliela. Opravdu se snaží co mu síly stačí. Režisér se taky snažil, ale scénář byl asi velmi slabý. Ale ono se to asi z příběhu Hanibala Lectera už asi opravdu nedá více vytáhnout.

Apocalypto (2006)

Gibsonovka. Ale připadá mi, že zpočátku chtěl natočit spíše historický film o zániku civilizace – civilizací a pak se to nějak zvrtlo na akční film. Ale výprava a masky jsou opravdu dobré a nominace mně nepřekvapuje. Džungle je fakt hezká.:-)Kritizovaného násilí zde nebylo moc, nepřipadlo mi vůbec nepatřičné. Spíše jsem se obával, že to bude horší. Umučení Krista bylo teda silnější kafe ve srovnání s „vyvražďovačkou“ zde. Místy jsem se i dobře zasmál. Přesto všechno si myslím že je to film jen lehce nad průměrem. A hlavní představitel – Rudy Youngblood byl asi největším přínosem pro tento snímek. Opravdu moc hezky zahrané dítě džungle. Nebo to možná nehrál:-)

Krvavý diamant (2006)

Vizuálně je film dobrý, což o to. Výprava dobrá, kamera dobrá, akční – bojové scény taky dobré. Ale příběh je podle mě velmi, velmi kýčovitý. Nedá se srovnat s Hotelem Rwanda. Všechno je zde velmi předvídatelné a L.DiCaprio mi do této role vůbec nesedí. Já mu prostě nevěřím, že je bývalý žoldák a svému spoluherci Djimonovi Hounsou nemůže v žádném případě stačit. V Departed mi jako „tvrďák“ vůbec nevadil a hodil se tam, ale tady to bylo nějaké přitáhnuté za vlasy. Nepomohlo mu ani šlukování cigaret. Nijak mne film za srdce nechytil a nic ve mne nezanechal, na rozdíl např.od Lord of War. Podle mne průměrný snímek, po kterém za pár let ani pes neštěkne.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

300 mne ani nezklamal, ani výrazněji nenadchl. Snímek je vizuálně opravdu velmi dobrý, jak se dalo čekat po shlédnutí traileru. Choreografie bojových scén a měnící se tempo záběrů je fakt skvělé.Ve srovnání s proklamovaným Sin City je ovšem výrazně plytší a opravdu zde chybí postavy. Místy je film zdlouhavý a trochu až nudí. Kratší stopáž by nebyla na obtíž. Co mě velmi překvapilo v kladném slova smyslu bylo zachování historických faktů, což bývá u U.S. filmů spíše naopak a filmaři si s tím moc hlavu nelámou. Opravdu to tak nějak mohlo být a dle eposů i bylo. Snad je to jenom více zestručněné. Nezdálo se mi to vůbec přehnané. Millerův comics neznám, proto jsem ty monstra a různé přídavné akce jaksi očekával, ale nepřekáželi. Nevadila mi zde ani rocková hudba, na rozdíl od jiných historických snímků. A patos byl zde taky velmi přijatelný, ne jako ve válečných amerických filmech. Přivítal bych ale ještě delší bojové scény, když už má film být o tom. Moc z toho nevyplynulo, že se bojovalo prakticky 3 dny v kuse. Těžko hodnotit dialogy, protože nevím jestli jsou špatné protože jsou špatné, nebo protože jsou „spartanské“. A nakonec si myslím, že zde není fakt žádný politický odkaz, že to by bylo už moc překroucené, ale film je opravdu jen o hrdinství a bitvě u Thermopyl.