• Krátkometrážní

Dítě z Manhattanu: Ďábel přichází (1982)

Jako velký fanoušek Fulciho filmů budu muset přecedit přes zuby kyselý souhlas, že tento film prostě mistrovy nevyšel. Přitom technické zpracování a hudba stále utvrzuje o zlatém věku Fulciho kariéry. Manhattan Baby začíná úplně parádně. Egypt, hrobka s asi třetí verzí ústředního hudebního motivu z filmu Zombi 2, jenž určitě překvapí a dodá trochu atmosféry při zkoumání hrobky. Ano, Egypt byl fajn, jenomže návratem do New Yorku začíná nekonečná nuda, kde vás určitě nepřepadne strach, ale spíše spánek. Scény se neskutečně vlečou a závěrečné gore nevynahradí tu hodinovou uspávací pohádku. Někde na internetu psali, že měl tento film nejmenší rozpočet ze všech Fulciho realizací natočených do té doby. Takže si to tak trochu snažím ospravedlnit, protože i velké Fulciho horory měly v kase jen pár směšných šupů. Nakonec znovu pochválím začátek v Egyptě a závěrečné cupování obličeje.

Critters 3 (1991)

Takže třetí díl ostnatých koulí považuji za nejslabší z celé série. Mnohými kritizovaná čtverka alespoň disponuje zajímavějším prostředím a určitě hororovější (vážnější-temnější) atmosférou. Každý díl ostnatých koulí měl nějakou WOW scénu (např. C2 – obří koule), ale zde se pouze pomalím tempem doslova dostaneme ze sklepního prostoru hotelu až na střechu. Katastrofální herecké obsazení jenom snižuje kvalitu už tak průměrného filmu. Výjimku tvoří snad jen Don Keith Opper. Bohužel dostal v tomto díle docela malý prostor. Critters 3 = nuda a šeď. Určitě nejslabší díl. ŽEBŘÍČEK OBLÍBENOSTI: Critters 1 (1), Critters 2 (2), Critters 3 (4), Critters 4 (3).

Re-Animátor (1985)

Re-animator určitě patří mezi moje oblíbené filmy, jehož největší přednosti představuje krvavost, lehce nadprůměrné gore, střízlivý černý humor, záporné herecké osazenstvo a celkově celý štáb v čele s jinak docela průměrným Stuartem Gordonem. Určitě nelze filmu upřít jistý status kultovnosti a nostalgie, ale docela si myslím, že vidět to prvně v současnosti by nijak moje výsledné hodnocení nezměnilo. Vesměs každý vychvaluje Jeffreyho Combse hrajícího chladně zapáleného vědce, jenž vyvinul látku oživující mrtvé buňky. Já osobně s tím docela nesouhlasím, protože Combs (i když se stala jeho postava kultovní) často přehrává, ale za to takový David Gale s jeho šíleným doktorem Carlem Hillem tvoří symbiózu dokonalosti. David Gale obdařil postavu hloubkou, příběhem, různými stádii šílenství i další zajímavé detaily, které byly (bohužel) neoprávněné zastíněny pochybným Jeffreyho statusem kultovní hororové postavy a herce. Dr. Carl Hill určitě zaujímá místo v mojí topce desíti nejlepších filmových záporáků (s tělem i bez něj). Technické složky filmu kamera, střih, efekty a masky jsou vždy nad průměrem. Inspirací hlavního hudebního motivu tvůrci neprohloupili, protože do této série zapadá mnohem vhodněji než v Psychu. Zbytek hudebních skladeb (určených pro film) umocňuje některé nejlepší scény filmu jako například závěrečná jatka v márnici. Nakonec jen zopakuju, že pro mě tento film znamená hodně, hlavně díky Davidu alias Dr. Carlu Hillovi.

Monstrum (2008) odpad!

Věřte dámy a pánové, že už Blair Witch Project (letící v kinech někdy kolem roku 1999) se mě krajně nelíbil. Bylo to zřejmě zapříčiněno tím, co tento film tak paradoxně proslavilo, a sice ruční kamera. Monstrum je jen další (pokud mluvíme o způsobu natočení) špatnou kopií již zmiňovaného filmu. Samotná kamera zabírá po celou dobu jen nepřehledné detaily jako třeba chodníky atd. Samotné monstrum vypadá nejlépe na obalu DVD. Ve filmu jej uvidíte tak maximálně 2-3x a to jen ve velmi zkratkovité a nepovedené (jak to jen Asylum umí) podobě. Kdybych měl objektivně označit nejhorší film od Asylum, určitě bych vybral tento, protože i když jsou ostatní jejich filmy sračky tak je tam aspoň něco vidět . Toto je taky sračka a není tam vidět nic....takže………NEBRAT!!!.......NECHAT LEŽET!!!.......KATASTROFA!!!

Opstandelsen (2010)

Dánská amatérská záležitost, jejíž největším trumfem bude (asi) samotný začátek filmu. Nevím, ale ten pohřební obřad spolu s dopředu známou skutečností o výskytu zombies dosti zhustil atmosféru, která by se právě tady dala nádherně krájet. Bohužel atmosféra i počáteční nadšení vystřídala studená sprcha v podobě sprintujících mrtvol, špatných masek, efektů a dementního jednání postav hlavních i vedlejších. Tomuto filmu by k udržení atmosféry (hlavně vážnosti) nejlépe prospěly Fulciho pomalé zombie. Očekávaný finální střed s mrtvým bratrem nijak negradoval a jen nezajímavě skončil. Horší průměrná záležitost. Velké plus za vynikající začátek a předčasně ztracenou atmosféru.

Skins (2007) (seriál)

Plné hodnocení pouze pro první dvě série!!!

Asylum (1997)

Robert Patrick prakticky za celou stopáž nesleze z obrazovky, což je asi největší plus tohoto B-éčka. Pro fanoušky Roberta Patricka (T-1000) povinost!!!!. Jinak samotný film je docela průměrný.

Věc (1982)

Jsem člověk ………věřte mi…… John Carperten jednoznačně vytvořil geniální film. Stěžejní snímek v jeho režisérské filmografii nesmazatelně zanechal černou (krvavou) stopu na mojí duši a dokázal, že atmosféra v hororovém světě není jen obyčejný dodatek nebo podružná záležitost. Atmosféra kombinovaná paranoiou, klaustrofobií, nedůvěrou a strachem z neznáma, působí celou stopáž a nenechá nikoho vydechnout. Děj už zde byl nastíněn, takže rovnou přejdu k tomu dlouhému seznamu věcí, které bych chtěl pochválit. Nejdříve začnu kamerou. Docela známý kameraman Dean Cundey (Jurský park, Halloween, Mlha) dokázal spolu s osvětlovači vykouzlit onen vizuální zážitek nejen při snímání monster, ale i obyčejných jízd po prázdných chodbách a místnostech. S kamerou související střih je velice rozporuplný, protože můžeme najít okamžiky, kde je perfektní (ruce v břišní čelisti, zkouška krve atd. ) a někde zase dosti nepřehledný (výsledná mutace psa a Palmerova transformace). Dovedu si to vysvětlit jako snahu autorů skrýt nějaké nepodařené části speciálních efektů, ale pořád to beru jako malinké detaily. Dále musím poukázat na hudbu, která díky svojí jednoduchostí přispívá k budování úžasné atmosféry. Zvláště dobře funguje při mutaci psa, kdy doslova ty hluboké basové orgie posouvají celou scénu o několik tříd hore. Nejdůležitější kapitolou filmu budou legendární precizní neobvyklé bizardní speciální efekty. Pokud se film dokázal odlišit od ostatní béčkové produkce tak jedině díky speciálním efektům zahrnující monstra, miniatury, loutky s různými mechanizmy a principy funkčnosti. Asi bych nedovedl zvolit svoje oblíbené monstrum, protože každé je něčím bizarně originální i s (často) nečekaným vstupem na scénu. Možná stojí za zmínku i to, že první monstrum (pes) navrhoval samotný Stan Winston, kterého hlavně proslavila spolupráce na filmech Terminátor 1, 2-!!! a Jurský park. Pan Winston a jeho studio (Stan Winston Studio) patří mezi špičky v oblasti speciálních efektů. Hlavní úlohu ve speciálních efektech u tohoto filmu měl však Rob Bottin zcela nezaostávající za kvalitou Winstona. S rozpočtem 1,5 mil. a nepřetržitou prací, zakončenou rehabilitačním pobytem v nemocnici, dokázal vdechnout život Věci. Určitě můžeme občas zahlédnout něčí palec, provázek, lanko nebo dokonce celou postavu, jenž nechtěně odhalí svíjející se monstrum. Ovšem tyto drobné pihy na kráse nejsou nic proti těm trapným digitálním sračičkám v novém prequelu. Velké plus taky za výběr lokací atd. Nakonec trochu rozpitvám herecké obsazení. Vesměs všichni podali přesvědčivé výkony a docela jsem s nimi, v průběhu filmu, sžil. Z celé herecké sestavy je nejznámější Kurt Russell hrající i v jiných Capertenových filmech. Pro mě jsou asi nejlepší části filmu – břišní čelist a zkouška krve. Rozhodně dávám plný počet, protože to je jen malá splátka za tak neskutečný zážitek.

O moravské zemi (1977)

Pět hvězdiček už jen za ty folklorní vsuvky, písničky a pro mě DOSTI !!!! známé lokace, kde se film natáčel. Místní celkové hodnocení mě nechává klidným, protože co taky člověk může čekat od panelákových, měšťáckých lidiček z čech, jenž nikdy nepoznali jaké to je na sobě mět KUNOVSKÝ KROJ. Na politickou stránku filmu kašlu a kdyby to teda někoho zajímalo tak věci zobrazené v tomto filmu docela věrně napodobují onu těžkou dobu a zato já rozhodně nebudu ubírat hodnocení.

Hostel III (2011) odpad!

Absenci Slovenska (ČR) a ELiho!!! prostě neodpustím. No i tak je to strašné a odfláknuté, ale možná tento shit konečně otevře oči těm, kteří tak zbytečně kritizovali předchozí (Eliho)) geniální díly.