Bunkr (2015)

U rodiny zijucej v bunkry si mlady student prenajme izbu, aby mohol v klude zamakat na prelomovej praci z fyziky. Ziju v bunkry, takze je jasne, ze pojde o zaujmave, v tomto pripade skor groteskne postavicky. Nepozname ich minulost, ani dovody izolovaneho zivota a reziser sa nesnazi nic vysvetlovat. Skor opacne sa ten ich mikrosvet pomaly viac a viac zamotava. Bohuzial vo filme nie je nikto a nic, comu by som drzal palce a aj priam pytajuci sa namet "zachrana chlapca" nefunguje, lebo chalan je nesympaticke hovado, ktoreho nedobrovolna uloha obete svojich rodicov je hlavne ku koncu silno otazna a student - zachranar je prilis neschopny. Napriek tomu tento europsky film posobi casto velmi osviezujuco a hlavne uloha otca je zahrana vyborne. Namet zostal celkom otvoreny, takze by som si dal kludne pokracovanie.

Sexy bestie (2000)

Jednoznacne jeden z tych "inych". A hoci dej sa zda az tuctovy, tak spracovanie, zdanlivo az nahodne striedanie zanrov a hlavne Kingsley z toho vytvorili gangsterku pocitovo pripominajucu mozno len Reservoir dogs od Tarantina. Chvilu som bol na vazkach ci to je na tie 4 hviezdy, ale potom som zistil, ze reziserom je ten Glazer, ktory neskor vyzliekol Johanssonku a za to mu patri vecna vdaka minimalne muzskeho publika. Teda okrem Poma - fitnesaka (vid jeho koment k Under the skin).

Zapadákov (1973)

To, ze Malickovho Sheena vo filme casto prirovnavaju k Jamesovi Deanovi je velmi trefne, aj ked malu rolu na tom hraju napasovane dziny a vyfukane vlasy. Jeho antihrdina Kit je totiz naozajstny rebel bez priciny. Tak naozajstny ako to len vo filme ide. Zabija bez zjavneho dovodu a na prvy pohlad jednoducho a normalne ako vacsina z nas robi kazdodenne veci. Vnutorne ho to vsak zoziera cim dalej viac, no sam sa nevie vymotat z tohoto morbidneho cyklu (mas pravo zabit svedkov, aby ta nechytili). Zda sa, ze pomoc hlada u velmi-na-oko prijemnej Sissy Spacek, no ta ho len automaticky miestami az zombioidne (slovo asi neexistuje) nasleduje. Pred pocitami viny sa tak snazi utiect a ukryt v lone prirode, zabudnut na minulost a zacat lepsi zivot. Reziserov debut je skvely po kazdej stranke, tak isto ako vykon mladeho Sheena. Zaujmavy je hlavne pristup zobrazenia akoby zdialky, bezpocitovo, co iba zvyraznuje hrozy, ktore tento par spolu napachal. Skoda, ze v dnesnej dobe je tento styl casto mylne pokladany za nudny, hoci tato perlicka dokazuje, ze aj dnes sa to da.

Zlatý věk formule 1 (2013)

Pozeral som formulu este za casov iskier z podvozku a pilotov schovavajucich sa do "slipstreamu" pre lepsie obiehanie. Boli to casy superenia dvoch velikanov Prosta a Sennu a smrtou neskor menovaneho to nejak pre mna vsetko skoncilo. A prave pomocou umrti sa snazi Crowder rozpovedat pribeh a historiu mozno najznamejsich pretekov - Formula !. Uvidime ciernobiele zabery borcov v kozenych helmach bez bezpecnstneho pasu. Uvidime tiez preco si neskor tie pasy (uz fareben) radsej nedavali. Uvidime vsetky najvacsie hviezdy tychto "takmer" lietajucich strojov, z nich vacsina bohuzial skoncila svoje preteky prilis skoro. Do tych 2 hodin je toho nahustene naozaj dost a uplnemu laikkovi sa z tej hromady mien moze trochu zatocit hlava. A hoci som rad, ze o Senovi a jeho havarii je tam naozaj len to najnutnejsie (vzhladom na existenciu filmu venovanemu prave jemu), tak ma mrzi, ze novodoba era je tam spomenuta viac menej len seriou efektnych obrazov a vyhlasenim v zmysle, ze auto je postavane tak, ze driver ani nemoze umriet. Na pomery az prilis sebavedome.

Muž na hraně (2012)

Moze este niekto natocit sofistikovany a akcny triler s velkou lupezou v hlavnej ulohe? Leth si mysli, ze nie a preto to vsetko zobral zlahka, (dobre) obsadil symaptickych hercov a spravil tuto sice originalnu, ale miestami az privelmi zjednodusenu verziu pre deti a mladez. Hoci by som nevinil len rezisera, lebo aj vdaka vyvoju Banksovej postavy sa zda, ze scenar mal tak dve strany. Z toho jedna bola prezentacia v powerpointe.

Kicks (2009)

Ak by som mal 12 -16 a bol sibnuta pubertacka, ktora je nadrzana na futbalistov, tak mi z toho kvapkaju gatky. Ale som len obycajny 30tnik so zalubou aspon v priemernych filmoch s aspon priemernym dejom. Nic z toho som tu nenasiel. A nenasiel som tu vlastne nic co by stalo za to sfilmovat to. Anglicku kinematografiu mam celkom v oblube, ale ked to bude takto pokracovat, tak terajsia generacia vyrastie na pubertackych prdoch.

Plán útěku (2013)

You hit like a vegetarian! Arnie je konecne "back" tak ako sa patri na stareho pana. Po fiasku v The Last Stand, kde este skusal byt tym poslednym akcnym hrdninom alebo teda hrdinom posledny krat a zachranit dedinku pri udoli (po drsnacky canyon), tak tu si uz naplno uziva ten nadhlad, ktory prichadza s vekom. Dokonca sa aj zda, ze hra. A dobre. Co samo o sebe dost napovie o kvalitach filmu a scenara, ktory nie je ani napadity a hoci sa tak snazi tvarit tak ani velmi sofistikovany. Napriek tomu, je to vsak aj so Sylvestrom zabavna jazda, hlavne teda ak mate po narocnom predlzenom vikende a vlastne nic ine ani nehladate. Len trochu tej nostalgie s tymi poslednymi akcnymi.

Divočáci (2007)

Pan Walt Becker a jeho komedia o 4 panoch bojujucich s krizou stredneho veku v roznom stadiu a roznej forme. Je tam asi 5 dobrych vtipov a zbytok bud nudne (casto kvoli zbytocnemu natahovaniu vtipov donekonecna) alebo milion krat videne veci. A Travoltovo strasne herectvo. Potesil len Wiliam H.Macy a zaverecne titulky, ktore boli vtipnejsie nez cely film.

Frontline - Drug Lord: The Legend of Shorty (2015) (epizoda)

Legend of shorty je dokument o hladani neslavne znameho drogoveho krala El Chapo (Shorty) Guzmán, ktory je par rokov na uteku potom co zdrhol z prisne strazenej vaznice v Mexiku. Musim povedat, ze je to sila. Typek ovlada dost velku cast celosvetoveho trhu s drogami a peniaze asi nebudu problem. Asi aj preto tak dlho unika. Aj ked sa Mexicka vlada spolu s americkou DEA tvaria, ze mu nedaju velmi spat, on si zatial veselo a bez problemov uziva slobody ako napriklad aj mobilnej komunikacie. A to uz aj ja, nimand zo Slovenska vie, ze staci jediny hovor a uz na mna miery hlavica typu zem-zem. Samotny dokument je fajn, ale na 90 minut tam toho nie je. Chapem snahu tvorcov to predat ako celovecerak, lebo pri tom stravili nemalo casu, usilia a zda sa, ze ja toho praveho primarneho strachu, ale viac ako na 45-60 minutovu skvelu epizodu investigativnej relacie tam tych informacii dost nie je.

Mama (2013)

V celku vydareny horor, neprinasajuci sice nic noveho, ale herci su vyborne obsadeni, snazia sa nadpriemerne (ani deti nie su otravne) a miestami sa spusti celkom slusna lavina napatia. Tu mnohymi preklinany koniec sa mne naopak velmi pacil. Skoda len, ze sa tvorci neodhodlali o stupen alebo dva pritemnit. To by sa zaspavalo o nieco dlhsie.