Michael Kohlhaas (2013)

Nevadilo mi ani to velmi pomale tempo, ani tiahle zabery kamery a ani (ne)dostatok dialogov, kedy to bola prave kazda veta, co posuvala dej dopredu. Lenze toho deja tam bolo pramalo. Ide o uplne jednoduchy pribeh krivdy a pocitu spravedlnosti, ktory ale na 2 hodiny nestaci. A kedze vsetky akcne, bojove formy su ukazane formou romantickeho aftermatchu (ide sa bojovat, ale vidime len zaber kamery na nohy ako padaju na zem), tak pocit vzrusenia, ktory by pomohol preklenut cas sa nedostavi. Viac menej sa nedostavi absolutne ziaden pocit, kedze feeling filmu je rovnaky od prveho zaberu stromu po posledny zaber mecu. Co som si uvedomil pri scene s umierajucou matkou (teoreticky spoiler, ale film ktomu jasne smeroval), kedy snaha o realisticke podanie, vyznela ako alkoholicke spomienky z predchadzajuceho vecera. Nevies ci si to bol ty, alebo tvoj kamos.

Propad do temnot (2003)

Nie je elektrina, sotva svieti nudzove osvetlenie, ale...vytah ide. Staci stlacit a privolat. Fairy tale. Vydareny zaciatok dokonale zabil koniec, kde som sa uz len s chuti smial. Viac som sa nasmail uz len na Wwolverinovy a jeho variacii na tema jezko.

71 (2014)

Po prvej nahanacke s nekonecnym zasobnikom a mental spravanim utekajuceho vojaka som to chcel tak napoli zabalit. Od toho momentu to vsak islo od dobreho k lepsiemu. Jedna noc v nepokojmi zmietanom Belfaste s prehladom staci na akciou nahustenu 90minutovku s doslova bombovymi momentami na pozadi politickych polopravd. Napatie sa vlastne neprestalo stupnovat az do prekvapujuco poetickeho konca podciarkujuceho pocit frustracie a sklamania tiahnuceho sa celym filmom. Vlastne jedinu vytku mam len k hercom. Ono je v noci dost tazko od seba rozoznat protisebe bojujucich protestantov a katolikov a vsetkym podkurujucim anglicanov. Obrovske bokombrady ako znamenie doby a polodlhe vlasy s ofinkou nabok tomu tiez velmi nepomohli. Okrem toho vsak ide o vyborny prispevok do vydareneho IRA vs Anglicania filmoveho klubu, takze kto ma rad tuto temu nemusi vobec vahat.

Na cestě (2012)

Zda sa, ze Beatnici naozaj nie su moja salka literatury. Knihu som cital uz davno a myslel som si o nich, ze su to len skrachovanci co chlastaju a sexuju a vedu divne keci. Co som robil aj ja, akurat som si tie zvasty nepisal pravidelne do dennicka, nesnazil som sa rozpravat ako vysoskolsky profesor na kokaine a nemal som depku. Ale vtedy som bol mlady, casy sa zmenili, videl som a viem viac a tie mudra teraz uz urcite zachytim. Tak si pustim film a ....chlast a drogy a sex. A vyhajpovane "trefne dialogy pre narocnych". Nehovorim, ze vsetko bolo zle, ale prilis rychlo sa to zacyklilo do opakovanych dlhych jazd autom-rozchodov-stretnuti-jazda-rozch....to vsetko 135 minut. Poslednych 5 minut nam potvrdi stare dobre "live and let live" a "if you love him, let him go" a hotovo. Za najlepsieho beatnika sprehladom nominujem Vigga Mortensena a este spomeniem "skvelu" Kristen Stewart, ktora hra 16tku co nevie nic ine len chlastat s chlapmi a spat. Teda spat s chlapmi a chlastat. Hoci ju doma caka snubenec. Co pripomina jej aferku z toho isteho roku kedy ju prichytili s reziserom ineho filmu, hoci ju doma cakal chudak twajlajtak Pattinson. Zase raz to tradicne nastavovane zrkadlo.

Robocop (2014)

Aby bolo hned jasne tak Robocop nie je neznicitelny. Co mi bolo prizvukovane v pravidelnych 15 minutovych intervaloch. Takze ked po hodke a pol nudnej rodinnej dramy (je to robot, je to tato?) doslo konecne k poriadnej akcii, tak som to vypol. Proste cakam ako hnedy zadok na 4 vrstvovy aloevera toaletak na poriadnu prestrelku a hovno. Robopolis sa vruti na motorke do asi 1.5 metra sirokej chodby, kde na nho zacne palit z kazdeho uhla a smeru 100 + 1 tazkokalibrovych automatov, lebo len tie prerazia jeho pancier. Ako sme sa uz vsetci naucili. Robertko si mal vsadit lotto, lebo to stastne prefrci bez ujmy. Kamera sa prepne do jeho pohladu a vidime ciernu tmu s cervenymi obrysmi postav. Co vyzera ako 8bitovu didaktik v porovnani s 30 rocnym Terminatorom. A este spomeniem schizou trapenou postavou Oldmana, ktora sa snazi na jednu stranu zachovat v tej kope plechu cloveka, na druhu stranu mu az prilis pohotovo odpoji v mozgu rozhodovacie centrum a hormonalne ho emocne vypne. Asi aby sme si uzili poctivy rodinny dojak na zaver. A este tam bol Samuel Jackson. Co bol bud komedialny vystup roka (dufam, lebo za to je ta jedna hviezda) alebo fasisticka propaganda prveho stupna. A komentar moze obsahovat spoilery. Hotovo.

Hráči se smrtí (1990)

Otazka posmrtneho zivota a existencie Boha by si zasluzilo trochu sofistikovanejsie spracovanie nez toto. Hlavne teda s takym obsadenim, ktoremu sprehladom kraluje Sutherland. Flatlineri bol moj maly rest. Jeden z tych filmov, ktory som videl prilis mlady, velmi som mu nerozumel, ale zanechal vo mne silnu emocnu spomienku. U mna to bol hlavne strach. Po prvej hoci natempovanej, ale prilis priamociarej a nakoniec aj celkom nudnej polhodine to nastastie vdaka "prizrakom minulosti" nabralo na potrebnej temnosti a mysticnosti. Co mu vydrzalo az do konca. Konca tak cierno-bieleho, ze nie len nezanechal nezodpovedane otazky, ale sa o to ani nesnazil. Co mi vzhladom na temu pride bud prilis sebavedome alebo priam detske. Mozno moje mladsie ja bolo naozaj tou cielovou skupinou.

Bourneovo ultimátum (2007)

Mam pocit, ze stredny diel sa mi predsa len pacil viac. Akokolvek skvely a naslapany je Ultimatum, tak po podobne skvelej a naslapanej, lepse ukoncenej dvojke sa uz nema velmi kam pohnut. Zdalo sa mi tiez, ze az okazalo sebavedomy Bourne na seba zbytocne privolaval pozornost a prezradzal svoju poziciu a tym prezival extra trable. Co bolo fajn, lebo cim viac akcie tym lepsie, na druhu stranu to trochu kontrastuje s Jasonovo povestou agenta fungujuceho systemom prid-zabi-zmizni ninja staijl. Inak ma potesilo potvrdenie mojich teorii o Julia Stiles. Podoba proste nebola nahodna. Hoci je stvrty diel s Mattom Damonom uz takmer na spadnutie predsa len ich deli takmer 10 rokov a tak okrem filmu budem hodnotit aj povodnu trilogiu ako celok. A ta nema velmi konkurenciu.

Konečná (2013)

Toto nie. Akcnaky 80 rokov nie len s Arnoldom som mal rad, lebo som ich pozeral ako cerstvo nastrocny, Arnie este nepoberal dochodok a proste take filmy sa vtedy robili. Lenze od vtedy sa svet par krat otocil. Schwarzo, hoci na svoj vek stale vo forme, predsa len vyzera viac ako Santa, nez terminator. A nie je ani dobry herec. Jedna vec je povedat Ill be back a druha zahrat mileho charizmatickeho vtipne drsneho obstarozneho ex top polisa cakajuceho na dochodok niekde v dedinke v udoli. Teda v pusti. A zbytok kastingu tiez neaspiruje prave na oskara. A filmy sa tiez zmenili. Uz nemozu byt uplne blbe, ako sa obcas zdal the Last stand. Napriklad (spoiler) najprv prebieha 10 minutova scena, kde sa vsetci divoko ozbrojuju (gulomety, samopal a tak), nasleduje strih a typek sa postavi sam prichadazjucim gangstrom s jednou pistolkou. Schova sa za auto, ktore je odpalene protitankovkou, z ktoreho vylieza so zazracne najdenym tomikom alebo co to bolo. A bolo tam toho viac. Takze naozaj nie. Celkovo pocit bol, ze pozeram nieco velmi lacne, miestami trapne, bez stipky napadu a zbytocne dlhe. Proste nie.

Motýlek (1973)

Vazenie, v ktorom len 40% prezije prvy rok. Ked samotka, tak na 2 respektivne 5 rokov. Proste to najhorsie pre tych najhorsich. Ale co ked ste nevinny? Alebo nie ste? Mozno len mate natolko radi slobodu, ze vas nic nezastavi. A ludia pred telkou vam budu drzat palce. Ved aj ja som. Preco potom len tri hviezdy, ked tema a herecke obsadenie by mala byt sazka na istotu? Lebo niektore sceny vyznievaju ako z nemej ciernobielej grotesky. Najlepsie to vystihuje dlho planovany utek, ktory namiesto plneho kybla napatia dorucil len zmateny usmev na tvary. A potom ten koniec. Starci na chmelu. Roky proste nezastavis.

Zlá krev (1986)

Po hodine som zistil, ze mi su vsetci uplne ukradnuti. Akekolvek tazke a posplietane osudy mali hlavni hrdinovia, nemohlo mi to byt viac jedno. Tak si hovorim, ze vydrzim do tej kradeze a nejak to uz dopozeram. Vydrzal a nasledne som to vypol. Je mozne, ze keby som mal viac nastudovane umenie a specialne film, tak cikam slzy stastia. Ale nemam a tak stim len zlty sneh.