Lijavec (1997) (divadelní záznam)

Snad všechno z plodného scénáristického pera dua Smoljak-Svěrák stalo se již, anebo se jenom stane, zlidověnou klasikou, která bude ještě velice dlouho, ne-li navždy (doufejme), parafrázovaná v slovním projevu nejedného fanouška DJC při pivku v hospodě, ale nejen tam.. Sám jsem, při svém vlastním výzkumu problematiky J.C. zjistil, že prakticky není životní situace, na kterou by nebylo možné aplikovat adekvátní výňatek z některého díla výšezmiňovaného tvůrčího dua parafrázující danou vzniklou situaci. Toto jenom dokazuje, že nejlepší hry píše sám život a že pánové Smoljak a Svěrák jsou jeho geniálními pozorovateli, kteří zvládají své životní zkušenosti bezbolestně, citlivo a s jakýmsi laskavým humorem přenést do svých krásných a vtipných her. Děkuji Vám, pánové.. Avšak bavíme li se o hodnocení jednotlivých snímků, kde ne každá hra splnila mé očekávání, tady dle mého názoru saháme k metám nejvyšším, jelikož osobně považuji Lijavce za vrchol jejich tvůrčích dovedností a na pomyslném piedestálu zastává tato hra stupínek nejvyšší.

Vodní svět (1995)

No já nevím, ale na to jak velký propadák to byl, to zas nebylo tak špatné. Ze začátku to naopak, spíše mělo všechny atributy stát se filmovým sci-fi roku, nebýt toho trochu nëpovedeného klasicky holywoodsky bombastického závěru, jenž mě spíše znechutil. Avšak příběh jako takový, stojí za shlédnutí, Costner dle mého názoru zahrát umí, i když to na Oscara asi již nikdy nebude.. Celkově hodnotím film jako pokus o nepříliš optimistickou, avšak ne nereálnou, vizi budoucnosti, která minimálně svým námětem, pokud ne i zpracováním, zaujme každého fandu sci-fi žánru, tak jako mě samotného. Mohlo by to být i o moc lepší, pokud by se do každého druhého filmu netočili tak obludně bombastické a nereálné velkozávěry, jaký právě tady zkazil celkový dojem z tohto snímku..

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Vynikající drama ze soudního prostředí nabízí zákulisní pohled mezi dvanáct porotců, kteří rozhodují o zdánlivě nevyvratitelné vině vraždícího chlapce. Scénář a dialogy si tady zasluhují nejvyšší možnouu pochvalu, režie je také na velice vysoké úrovni a herecké výkony jednotlivých protagonistů jsou jednoduše natolik úžasné, že s hodnocením se po pět hvězdiček prostě dostat nemohu.. A proč taky, když je to tak skvělý film, který si jistě pustím i napotřetí..

Oni žijí! (1988)

je to Béčko, které hodnotím hvězdičkou navíc za to, jak se mi tento film líbil asi před cca 15ti lety... Dnes už to není ale ono..

Těžká váha (2005)

Russell Crowe mi téměř každým dalším filmem dokazuje, že můj původní názor na něj nebyl správný a doby od Gladiatora (toto dílo mě vyloženě nebavilo) natočil několik výborných filmů (za nejlepší považuji Master a Commander), ve kterých ukázal, že Oscar v jeho rukou nakonec nebyl pouhou náhodou..

Lulu na mostě (1998)

Těžko přesně říct proč, ale film mě ani trochu nenadchnul, ačkoliv čistě prakticky vzato, herecké výkony dobré, scénář taky, režie neurazí... nevím, pořad mi tam něco chybělo..

Telefonní budka (2002)

Ano, tady se dá říct, že i z mála se dá udělat hodně (nebo-li i z hovna lze bič uplést) a když se výborný nápad obsadí skvělými herci, kameraman ví co má snímat a když to ani Schumacher nespacká, pak lze říct že dílo se povedlo nadmíru dobře.. doporučuji!!

Tajemný let (2005)

Věděl jsem do čeho jdu, proto mohu jenom potvrdit všeobecný názor, že první - mystická - půle filmu předčí tu druhou - akční.. Ale i přesto jsem se nenudil a i když za pár dní nebudu celkem přesně vědět o čem ten film byl..

Góóól! (2005)

Velice naivní příběh o tom, jak chudý Honza ke štěstí přišel.. ale i přes ten patos a občasnou infantilnost není film nudný.. Potěší přítomnost několika světových fotbalových osobností i záběry krásných fotbalových momentů.. 60%