• Fantasy

Šťastný Nový rok (2011)

Plejáda popredných hercov, sympatické postavy, pohodový scenár, parádny soundtrack a ako najväčšie plus atmosféra, ktorú film navodil v celej kinosále a aj vo mne samotnom. Pre mňa solídne zakončenie filmového roka :)

Nine (2009)

Fajn muzikál o kvázi Fellinim...či čo to malo byť...nie je podstatné....hudba nadpriemerná, viaceré skladby si diváci zapamätajú a budú pospevovať. Kate Hudson prekvapila jej tanečným i speváckym výkonom. Penélopé je tu neuveriteľne sexi (ani si ju ten Guido nezaslúži, heh), Marion Cottilard vás chytí za srdce, Judi Dench a jej felibergére veselo pošteklí pri srdci :) ...Pár kíl naviac a z Fergie sa stala sexica krv a mlieko s najchytľavejšou skladbou celého filmu...celkovo to príjemne ubieha a obzvlásť sa mi páčil výborný strih, rovnako ako v prípade Chicaga. Nemôžem si však odpustiť záverečnú poznámku, že tomu niečo chýba.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Krásny film, bezpochyby sa oplatí vidieť ho. Chémia medzi Dastanom a Taminou vás pobaví a nedovolí vám odtrhnúť oči od plátna, rovnako ako nádherná hudba nedovolí vašim ušiam prestať napínať sluch. Pre mňa osobne je film viac než príjemným prekvapením, ako dá sfilmovať námet z počítačovej hry od Mechnera - veľké plus pre Gyllenhaala a kaskadérov za skoky a lozenie po stenách presne ako v hrách. Som si istý, že Piesky času ani s ubiehajúcim časom nezapadnú prachom. Takže, kto ešte nebol, tak šup-šup do kina. Gemma za to stojí ;-)

Alenka v říši divů (2010)

Nemuselo to byť v 3D, fakt nie. Jednak by bola 2D verzia lacnejšia (uznajte, 6 eur za kino je pomaly nonsens) a jednak v nej oveľa viac vyniknú farby, keď vám pohľad neskresľuje zeleno-červené sklo okuliarov. Totiž grafická stránka - kostýmy, masky, efekty, architekrúra a celkové výtvarné stvárnenie - boli pre mňa hlavným ťahákom filmu. Jednoducho dychberúca nádhera. Na druhej strane, príbeh sa jasne držal klasickej disneyovskej schémy, i keď je zaujímavé, aký rozumný príbeh sa dá vytĺcť z knihy plnej nonsensu (a to nie je myslené v zlom). Čo bolo na Alici najhoršie, bol preklad a dabing, osobne Diana Mórová alias Srdcová kráľovná mi trhala uši, nebolo to ono. V protiklade k nej to bol práve jej protiklad, Biela kráľovná Anne Hathawayová bola skvostná a to ako ju v niektorých scénach napínalo na zvracanie, hehe. Na záver ešte k hudbe - Elfman prekvapil, pekne skomponované, niektoré scény sú tak previazané s hudbou, že sa vám pri sledovaní nafukuje taký ten balón radosti a vzrušenia (ako keď Alica beží za králikom a spadne do nory). Určite sa k Burtonovej Alici ešte vrátim ( ale tú Mykavicu si mohol odpustiť, pôsobilo to ako päsť na oko), i keď s koncom som vonkoncom nesúhlasil. Tri hviezdičky s pluskom.

Princezna a žabák (2009)

Solídny Disneyho návrat k ručnej animácii, v ktorej zostávajú jeho animátori neprekonateľní. Netredične podaný príbeh o žabiakovi, ktorý čaká na bozk princeznej je ako gambo, v ktorom sa zmiešava chytľavá hudba, vtipné dialógy, malebné prostredie New Orleans a stále prítomná symbolika "želania pod hviezdou" ("When You Wish Upon a Star" naspieval Louis Armstrong ako ústrednú pieseň Disneyho Pinokia a z melódie sa stala Disneyho oficiálna zvučka). Je nadovšetko príjemné môcť prostredníctvom filmového plátna znovu na chvíľu vrátiť do detských čias, kedy sme prežívali kreslené dobrodružstvá spolu s Ariel, Alladinom, 101 dalmatíncami, Snehulienkou...Tento film právom nesie prívlastok "masterpiece" a musím povedať, že slovenský preklad a dabing sú na veľmi vysokej úrovni, jeden z tých, ktoré predčia ten český. Najmä hlas a hlášky magnátovej dcéry ma od srdca rozosmievali. Ako divák odchovaný Disneyho Malou Morskou Vílou dávam plné hodnotenie.

Galimatyáš (2009)

Prvý film, pri ktorom sa mi stalo, že som bol v celom kine sám s kamošom. Aspoň som si o to viac vychutnal príjemné predstavenie a la Amelia...postavičky sú groteskné a každú jednu som si zamiloval, rovnako ako celé vizuálne stvárnenie. Detaily a scénky ako "podozrivo dlho močiaci pes" potešia. K tomu nevtieravá hudba a dobrá zápletka. Chýba už len pohár vína v ruke.

Zataženo, občas trakaře (2009)

Utrpenie pozerať tento film, keď človek doma nemá nič na jedenie. Skvele som sa bavil....a slintal.

Zack a Miri točí porno (2008)

Bezpochýb najlepší fim kategórie "romantická komédia". Počnúc gaypornohercom Longom, cez Bublinku až k "blúdnemu Holanďanovi" som cez nezadržateľný smiech ani nemohol dýchať. Nečakal som, že do mainstreamu môže ísť aj film so scénami ako tento, i keď s ombedzením "V sprievode rodičov" (viem si živo predstaviť, ako československý násťročný ide do kina s mamkou na film, v ktorom dominuje fráza "Let us fuck!"). Postava Miri je totálne "ujetá", hlavne keď na začiatku balí spolužiaka (Supermana) zo strednej. Ešte dodám, že za záverečnými titulkami je ešte pár ďalších scén ;-)

Náhradníci (2009)

Zober sociálnu hru "Second Life", pridaj prvky Matrixu a hry Sims, okoreň to filmom Minority Report....a vzniknú Ti "Klony "(viac sa prikláňam k českému názvu "Náhradníci", najmä kvôli vonkajšej úprave jednotlivých surrogates). Nemám veštecký dar ako Teodory, Kassandry a Sibily, no i napriek tomuto nedostatku bol dej až príliš predvídateľný. A film celkovo veľmi rýchlo ubehol. P.S.: Scéna s kombináciou "ENTER plus SHIFT" fakt stojí za to :-D

2012 (2009)

-Guvernér povedal, že všetko už je v poriadku. -JE TO HEREC, ČÍTA TO ZO SCENÁRA!!! (bum a spadne dom...) Nepochybne si v tomto katastrofickom "blockbusteri" každý nájde nejakú pamätnú hlášku, nakoľko ich tu je neúrekom. Film po stránke efektov plne využíva filmové plátno a právoplatne patrí na Blu-Ray - kalifornský zlom, erupcia sopky v Yellowstone či záverečné tsunami spôsobia padanie popcornu z otvorených úst. Mnohí sú nespokojní s predvídateľnosťou deja a mnohými "americkými" klišé. Ja osobne som to vzal tak, že na plátne sledujem osudy americkej rodinky, ktorá mala KUREVSKÉ šťastie a tak o nich vznikol film (aj tak sa dá, haha). Zabával som sa na stvárnení osobností súčasnosti (Angela Merkel, guvernér Schwarzenegger, anglická kráľovná so svojimi psami korgi), bolo mi do plaču pri telefonáte otca so synom, prezidentovej dcéry s prezidentom (nakoľko som v živote už o niekoho prišiel, malo to na mňa silnejší efekt...). A najviac som si obľúbil Tamaru a jej psa, ktorý za ňou dobehol do archy na poslednú chvíľu - čivava lezúca po oceľovom lane...pochybujem, že by môj beagle pre mňa urobil to isté (možno ak by som bol prsatou blondínkou....ach, Tamara, prečo si len musela zomrieť???) 2012 som videl v kine dva razy po sebe (druhýkrát keď som prišiel na Avatara a bol vypredaný) a skutočnosť, že pri druhom pozeraní ma to už moc nebavilo a chcel som v polke filmu odísť, je dôvodom trojhviezdičkového hodnotenia. P.S.: Že exmanželku hlavného hrdinu hrá Amanda Peet mi došlo, až keď som si to prečítal tu. Vôbec som ju na plátne nespoznal a rozmýšľal som, odkiaľ mi je tá herečka povedomá. :-P