Méďa (2012)

Další film, který mi potvrdil, že já s davem zkrátka nikdy táhnout nebudu. Všemi opěvovaný snímek mě spíše nudil, přinesl několik trapných momentů a zkrátka zklamal. Za něco stálo pouze pár hlodů (například ten se Susan Boyle) a pokojová bitka. Asi stárnu.

Muži v černém 3 (2012)

Lepší dvě hvězdičky, konec to dost zachraňoval. Poměrně zklamání...

Líbáš jako ďábel (2012)

Z filmového hlediska podprůměr, ale Bohunka v podání Evy Holubové dokázala alespoň pobavit.

Amazing Spider-Man (2012)

Prý zbytečné. Po naprosto katastrofální trojce, která pokazila celou trilogii, jsem rozhodně rád za jiný úhel pohledu, než za pokračování Raimiho trilogie. To by bylo zbytečné! Marc Webb natočil úžasný film, jenž si zakládá spíše na emocích, které fungují. Šťastnou ruku měl s výběrem Garfielda i Stone, kteří jsou ve svých rolích dokonalí a i Hornerova hudba do filmu zapadá výtečně. Tohle je Spider-Man jako z komiksu - hlášky, nadhled, akce, emoce. Já říkám ÚŽASNÉ.

Železná lady (2011)

Na snímku oceňuji právě to, že se nesnaží být životopisným přepisem života Margaret Thatcherové, ale naopak nám slavnou političku ukazuje jako obyčejnou ženu, která měla touhu něco dokázat a nebyla za to nakonec příliš odměněna. Film nám vlastně naznačuje, co každý z nás ví, tedy že život není fér. V době své vlády byla nejznámější ženou země, teď je ale opuštěná, nemocná a svět se k ní otočil zády. Depresivní tón je do filmu vnesen velmi nenásilně a vyzní až po úplném zhlédnutí. A k tomu navíc skvělý výkon Meryl Streep. Tohle se povedlo.

Navždy spolu (2012)

Příjemná oddychovka, jejíž uchopení mohlo být možná trošku lepší a dramatičtější, i tak se ale jedná o pohodový film se sympatickým Tatumem. Bohužel, McAdams mi z neznámých důvodů do snímku příliš nezapadala, ale to je nejspíš věc vkusu. Palec nahoru za originální natočení bouračky a za to, že film neskončil přeslazeně, jak bývá u podobných filmů zvykem.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Ač mi to trhá srdce, víc jak tři hvězdičky filmu dát nemůžu. Druhý Sherlock nemá žádnou atmosféru, chemie mezi Robertem a Judem už hodně skřípe, hudba od Zimmera je spíš recyklací prvního soundtracku a celkově je to takové nijaké. Kdyby se zběsile (a zbytečně) necestovalo po Evropě, ale film se zasadil pouze do jedné oblasti jako v jedničce, věřím, že by snímek získal svou duši, která tu prostě chybí. Hodně potěšili Fry s McAdams, naopak Rapace je sice krásná, ale jako postava naprosto zbytečná a poměrně i nesympatická. Nejhorší je, že film nám nedá onen pocit geniality, který dělal prvního Sherlocka Sherlockem. Dějí se tu pouze obyčejné věci, které vysvětlení nepotřebují. Zkrátka žádné záhady, které by Vám celou stopáž vrtaly hlavou a zapadly jako puzzle do úžasné skládačky až těsně před koncem. A co mě překvapilo možná nejvíc, jednička byla mnohem akčnější. Holmes ve svém druhém filmu zkrátka připomíná křížence Bonda a Sparrowa. A to jsme rozhodně nechtěli.

Transformers 3 (2011)

Pozitiva? Akce, digitální efekty a Rosie Huntington-Whiteley. Negativa? Všechno ostatní, hlavně šíleně hloupý scénář, za který jsem měl chuť dát někomu pořádně pěstí. V porovnání s tímhle výtvorem je dvojka (kterou nejnovější díl neuvěřitelně vykrádá) ještě skvělej film.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Já se bavil. Nebylo to příliš přeplácané, působilo to komorněji a temněji, humor také ještě fungoval a scénář byl celkem přehledný. Ano, akčních scén bylo málo, ale kdyby to nezdůrazňovala každá recenze, nejspíš by mi to v kině ani nedošlo, protože to celé překvapivě drželo i pohromadě. Přijde mi proto zvláštní sledovat všechny ty nespokojené komentáře, jelikož u minulých dílů každý vyžadoval, aby se série zmírnila a zklidnila. Nyní k tomu došlo a film je za to kritizován. Ať už jde o scénu v Londýně, v zátoce mořských panen nebo na ztroskotané lodi s pokladem, bylo to fajn (včetně samotného konce a potitulkové scény). A velký potlesk také za skvělá camea Judi Dench, Keitha Richardse a Richarda Griffithse, která do snímku zapadla velmi nenásilně a skvěla zafungovala. Série se zkrátka vydala novým, svěžím směrem. Jak ho využije dál, to už záleží jen na ní.

Jsem číslo čtyři (2011)

Od filmu jsem toho zas až tolik nečekal, ale zajímavý koncept mi dával naděje. Bohužel, největší problém je právě ve scénáři, díky kterému to všechno vypadá dost nedotaženě a tak nějak vlastně o ničem. Ani režie mi nepřišla nijak nápaditá, natož hudba. I přesto všechno jsem si ale film tak nějak užil, i když s velkým přimhouřením očí. Triky vypadaly lacině (to se ovšem dalo pochopit) a Pettyfer s Agron se alespoň trochu snažili. Jak říkám, největší problém vidím v naprosto hloupém scénáři (určitě by to šlo zadaptovat lépe) a nezajímavé režii. Škoda.