Potvora (2016) (seriál)

Obrovský palec nahoru. O tomto seriálu jsem slyšel a četl jen samou chválu, a prostě jsem chtěl zjistit na vlastní kůži, jestli je to tak dobré jak se říká. A opravdu je. Nevím jak to autorka/scénáristka/herečka v hlavní roli Phoebe Waller-Bridge udělala, ale stvořila zajímavé dílo, které je mnohem lepší, než se na první pohled zdá. Seriál je hodně vtipný a má momenty, které jsou skoro geniální. Výborně se zde kombinuje černý humor, cynismus a boření čtvrté stěny s parádními doslovy. Přesto největší síla seriálu není v komediálnosti, ale v upřímnosti a opravdovosti. Jakmile hlavní hrdinka ukáže emoce, city, smutek a lásku, tak je to kurevsky silné a dojemné. A najednou hlavní hrdince rozumíme mnohem více, a fandíme jí aby našla svůj Happy End. Celé je to velký herecký koncert Phoebe Waller-Bridge, která si to neskutečně dává, a já jsem zvědavý na další její projekty. Velmi zdárně jí sekunduje Sian Clifford jako Claire. Velmi zajímavou roli má Olivia Colman, a užívá si jí v každé scéně. Brett Gelman má slizkou roli a zvládl jí parádně. Dost mě sedl Andrew Scott, protože svou roli zahrál skvěle. Potvora je parádní dramedy, a já jsem moc rád, že jsem seriálu dal šanci, jelikož jsem dostal něco velmi kvalitní, co mě pobavilo a i dojalo k slzám.

Kořist (2019)

Alexander Aja je dobrý režisér a umí přistupovat k hororům hodně drsným způsobem(Hory mají oči). Nebojí se krve a násilností, ale taky moc dobře ví, že je potřeba budovat napětí a pracovat s postavy. K čemu jsou hektolitry krve, když nás postavy nezajímají, a jsou nám ukradený. A tento přístup aplikuje i ve svém nejnovějším filmu Kořist. Aja nám dá dostatečně velký prostor, abychom postavy poznali, pochopili proč se chovají, tak jak se chovají, a báli se o ně. Je dobré, že Aja ví co točí za film, a jaké jsou jeho limity, a je fajn že je dokáže využít ve svůj prospěch. Kořist má sice béčkovější příběh, přesto má velmi dobře napsané postavy, a parádní klaustrofobickou atmosféru, kterou dokáže vytěžit na maximum. Kaya Scodelario zahrál svou postavu dobře a uvěřitelně. Barry Pepper nezklamal a ukradl si pár momentů. Filmu trošku podráží nohy, lehce přepálené finále, ale není to nic co by mě trhalo žíly. Kořist je fajn film, který má béčkovější premisu, ale zajímavé postavy, a dá se u toho krásně vypnout.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Parádní minimalistický survival z Arktidy. Film, u kterého jsou zbytečné dialogy, protože všechno podstatné řekne obličej Madse Mikkelsena. Mikkelsen hraje skvěle a celou dobu jsem mu to věřil a svým způsobem se o něj i bál. Parádně prodal lidskou nezlomnost a vůli přežít. Režisér a scénárista odvedli velmi dobrou práci, a i oni si zaslouží velké uznání za to jak film vypadá. Film má nádhernou kameru, díky které je atmosféra ještě více mrazivější. Hodně moc se mi líbil konec, který je napínavý a dojemný.

Na střeše (2019)

Příjemná jednohubka. Líbí se mě jak režisérsky Mádl roste a nabírá mnohem více sebevědomí. Na střeše má jednoduchý příběh, ale to vůbec nevadí, jelikož hlavní síla filmu jsou postavy a celkem uvěřitelné dialogy. Mádl krásně dokáže prodat film, který se ze 75% odehrává v jednom bytě, a přitom je stále na co koukat. Alois Švehlík je ve své roli velmi přesvědčivý a dobrý a jeho výkon se mi líbil. Duy Anh Tran nehraje špatně a je dostatečně přirozený. V cameo roličkách mě pobavili Mary Bartalos a Vojta Dyk. Ocenil, že film nikam zbytečně nespěchá, dokáže prodat spoustu scén s nečekanou lehkosti, a nikdy zbytečně nesklouzává k patosu nebo k trapnosti. Na střeše je hezký český film, který sice nemá velké ambice, ale své kvality nezapře.

Battle at Big Rock (2019)

Je to fajn rozšíření událostí z konce Zániku říše. Kraťas se mi celkem líbil, dospělý herci fajn, děti otravný i na ploše osmi minut. Trikově to nebylo špatné a muselo to stát dost peněz. Dost se mi nelíbil konec, protože je takový WTF. Potitulkové scény jsou super, a pokud tímto směrem půjde trojka, tak jsem zvědavý. 7/10

Euforie (2019) (seriál)

S01 - Euforie z Euforie. Trailer na tento seriál mě zaujal, ale nakonec jsem se k tomu nedostal. Pak jsem si přečetl jednu recenzi, která mě dost navnadila. A když, jsem měl volnou chvíli, tak jsem se rozhodl zkusit první díl, a najednou jsem byl zaháčkovaný, a jako feťák jsem potřeboval další díl a pak další. Euforie je ten typ seriálu, který je mnohem zajímavější, než se na první pohled zdá. To co se může zpočátku zdát, jako drsnější teen drama o dospívání, vyrovnávání se problémy a dospíváním, je ve výsledku mnohem hutnější a opravdovější podívanou, jenž se nebojí sociální kritiky a jistého přesahu, který není vůbec hezký. Velkou pochvalu si zaslouží tvůrce Sam Levinson a HBO, že do tohohle projektu šli, protože to co zde uvidíme není moc lichotivé, a hodně to vypovídá o naší době a našem způsobu myšlení a komunikace. Levinson se nebojí ukazovat ošklivé věci, ale nevyžívá se v nich, spíše to slouží jako názorná ukázka toho kam až věci mohou dojít. Na druhou stranu se nebojí ukázat lásku, i přestože je někdy pokřivená a trochu zvrácená. Hodně mě potěšilo, že HBO do toho šlape na maximum a nebojí se otevřených sexuálních scén a drogových výjevů. Na seriálu mě hodně zaujala jeho vizuální stránka, která je působivá. Celé to vypadá jako nějaký kvalitní hudební videoklip. Krásná práce se střihem, montáží záběru, kamerou nebo filtry. Na Euforii se moc pěkně kouká, a vizuální stránka s hudbou výborně podporují daný příběh. Příjemně mě překvapili herecké výkony. Zendaya u mě po tomto seriálu hodně vzrostla, a ukázala mě, že opravdu dobrá herečka. Hunter Schafer má nejzajímavější roli a zvládla jí s přehledem. Jacob Elordi je hodně dobrý a několikrát mě překvapil. Užil jsem si výkon Maude Apatow, jelikož hraje nejnormálnější postavu z celého seriálu. Líbili se mi výkony Alexi Demie, Barbie Ferreira a Sydney Sweeney, ale u každé z jiného důvodu. Seriál má chytlavé tempo, a nenudí. Problém nastane, že po nějakých šesti dílech už to nemá kam stoupat a trochu se to i okouká. Příběh pak negraduje takovým způsobem jakým by měl, a to co se postavám děje, se děje, protože to tak scénárista potřebuje a ne, protože by to tak mělo být. Nicméně to nic nemění na tom, že jsem hodně spokojený a hlavně překvapený a u druhé řady budu. S02 - Druhá řada je geniálně natočená. To, co si režisér Sam Levinson dovolí v některých epizodách je neskutečně působivé, skvěle natočené a zahrané. Levinson výborně pracuje s vyprávěním uvnitř vyprávění, takže to po scénáristické stránce je to místy hodně moc vymazlené a působivé. Samotný seriál obsahuje výraznou vizuální a estetickou stránku, jenž dokáže vyvolat ty správné emoce. Herci opět předvádí výborné výkony. Zendaya za svůj výkon dostane všechny možné ceny, jelikož to co, předvede v páté epizodě je po herecké stránce fantastické. Hodně se mi líbil výkon Maude Apatow, která zde dostala více prostoru a využila ho na maximum. Výborný je taky Angus Cloud, protože je to jedna z nejzajímavějších a nejlépe zahraných postav. Příjemně mě překvapila Sydney Sweeney, jelikož ukázala, že opravdu umí hrát a není to jen hezká tvářička s velkými prsy. A teď k těm záporů. Dost mě zklamalo jakým způsobem Levinson pracuje s některými vedlejšími postavy. Třeba taková Jules, Kat nebo další dostanou minimum prostoru a přitom v úvodních dílech Levinson s nimi rozjede nějakou zápletku. Totéž platí i o příběhových twistech, které nejsou dovyprávěný a my jako diváci nevíme, co si o tom máme myslet. Celé to na mě působí, tak že měl Levinson spoustu nápadu a nemohl se rozhodnout, které použije, a tak je použil všechny a ve výsledku pak zjistil, že není prostor je dotáhnout do konce v uspokojivé podobě. Z mé strany se druhá řada dost povedla, ale má bohužel slabší momenty, které nejvíce vyniknou v posledním díle.

To Kapitola 2 (2019)

Když, jsem viděl první kapitolu TO, tak jsem byl knížkou nepolíbený a nevěděl jsem do čeho jdu a co mě čeká. U druhé kapitoly, tento nedostatek zmizel. A díky tomu, že znám předlohu, tak jsem si dokázal užít druhý díl, mnohem více, než kdybych předlohu neznal. Na druhou stranu, docela rozumím všem, kterým to nesedlo. Druhá kapitola TO je slabší, než první první. Je to dáno několika věcmi. První část má lepší tempo, zajímavější pohled na věc(hrdinové jsou děti, a ne dospělí) a taky má moment překvapení. Celkově je první část ucelenější a stravitelnější. Druhá kapitola toho nabízí mnohem více, a to ještě spoustu věcí a zápletek vynechá. Film na rozdíl od knihy není nafukovací, a to co funguje v knize, nemusí fungovat na plátně. Režisér Andy Muschietti odvedl velmi dobrou práci a je to z velké části jeho zásluha, že se film nerozpadl, má dobré tempo(nenudil jsem a ta velká délka filmu mě ani nepřišla) a po příběhové stránce funguje. Jasně, pořád mě mrzí, že vynechal dvě stěžejní zápletky, překopal motivaci k finální konfrontaci a dalších pár věcí. Nicméně, díky těmto změnám film nemá čtyři hodiny, a některé rozhodnutí o změně o proti předloze kvituji, a jsem za ně ve výsledku dost rád. Muschietti opět výborně pracuje s atmosférou, a naprosto přirozeně buduje napětí a pocit strachu. Trochu mu podráží nohy, že chybí moment překvapení a většina lekaček je dost předvídatelná a nebo jsou plná digitálních triků, díky čemu ztrácí na strašidelnosti. První kapitola měla obrovské štěstí na obsazení. A totéž se skoro podařilo zopakovat i u nového. Jessica Chastain hraje velmi dobře a jako Beverly mě zde sedla. James McAvoy je hodně fajn a má spoustu dobrých momentů. Bill Hader si krade každý moment pro sebe a jeho výkon se mi hodně líbil. Velmi příjemně mě překvapil James Ransone, protože podal opravdu dobrý výkon a několik scén patří jen jemu. Malinko mě zklamal Jay Ryan, od kterého jsem čekal trochu více a Isaiah Mustafa, jenž nedokázal naplno využít svůj prostor. Kdo opět nezklamal je Bill Skarsgård, protože si užívá Pennywise každý douškem. Film mě bavil, a ocenil jsem i ty drobné narážky na předlohu, které se do samotného filmu nedostaly a nebo prostě velmi hezké narážky na tvorbu autora předlohy Stephena Kinga. Sedl mě začátek, bavilo mě setkání Smolařů v restauraci, jejich vzájemné popichování a hlášky, ocenil jsem dojemný konec. Oproti první části to není tolik divácky vděčné, pro někoho to bude dost dlouhé, a pokud neznáte předlohu, tak jisté momenty nedokážete správně ocenit. Já jsem s druhou kapitolou TO spokojený a film se mě líbil.

Parazit (2019)

Velmi příjemné překvapení. Parazit je film, u kterého čím méně víte, tím je to lepší. A hodně mě potěšilo, že atmosférický trailer neprozradí nic ze zápletky a víceméně i z děje. Režisér Bong Joon-hoa natočil velmi silný film, u kterého jsem se ani chvilku nenudil. Jeho režie je řemeslně silná, působivá v detailech, a umí krásně vygradovat děj, a hrát si s žánry. Film má velmi dobré tempo, a dokáže svou zápletku využít na maximum. Moc se mi líbilo, že všichni herci podávají naprosto přesné herecké výkony, které slouží ku prospěchu filmu. Žádné zbytečné tlačení na pilu se tady nekoná, a nikdo z herců nevyčnívá. Ocenil jsem, že je film hodně vtipný(hlavně je zde spoustu černého humoru), napínavý, a v neposlední řadě dost i kritický. Trošku mě nesedlo to co se stane ke konci, ale to je opravdu jen drobná výtka na fungujícím celku. Parazit je velmi dobrý film a zaslouží si co nejvíce diváků, a všechny ceny co dostal jsou zasloužené.

Devadesátky (2018)

Není to netypické, že herci zkouší režírovat. Prostě si chtějí zkusit, jaké je to být na opačné straně kamery. A občas z toho vylezou dobré filmy, a občas z toho vylezou filmy o kterých už nikdy neslyšíme. Jonah Hill se svým debutem rozhodně patří do první kategorie, a to co se svou prvotinou předvedl je opravdu velmi dobrá práce. Hill je jako režisér velmi přesný a krásně prodává postavy a dobu. Každá postava doslova dýchá a během pár minut chápeme, proč jedná tak jak jedná. Může za to, velmi přesný scénář, kterým mě Hill dokazuje, že má do budoucna co nabídnout. Film hodně stojí na postavách a jejich hercích, kteří jsou správně přirozený a uvolněný. Sunny Suljic hraje parádně a během pár minut si mě získal. Na-kel Smith má velmi vděčnou roli a zahrál jí moc dobře. Olan Prenatt si krade spoustu okamžiků pro sebe a jeho výkon se mi líbil. V menších rolích mě dost potěšil Lucas Hedges a Katherine Waterston. Celkově se mě líbila přirozenost, upřímnost a opravdovost, která z filmu sálala. Navíc ke konci je to dost dojemný, což jsou další plusové body. Devadesátky jsou hodně dobrý film, a byla by škoda ho minout.

Syn temnoty (2019)

Syn temnoty mě zaujal trailery, které měl protože byly hodně fajn, měly vizuální look alá Muž z oceli, a samotná zápletka mě lákala. Problém se stal, když vyšlo těch trailerů více, a dost prozrazovaly z děje. A teď, poté co jsem viděl film, musím přiznat, že filmu udělaly medvědí službu. Film je sám osobě dobrý a má solidní atmosféru a několik napínavých scén. Bavilo mě to, že to celé vypadá jako temná verze originu o Muži z oceli. Líbili se mi herecké výkony, jenž byly povedené. Elizabeth Banks zde hraje dobře, a její postava je uvěřitelná. O trochu více se mi líbil výkon Davida Denmana, který si to hodně dával. Jackson A. Dunn velmi dobře zahrál svou postavu a spousta momentů funguje jen díky němu. Film nenudí a má celkem svižné tempo, ale jak už jsem psal, kdo viděl trailery, tak přijde o krásný moment překvapení. Na druhou stranu, i tak zbylo ve filmu pár moc pěkných scén. Syn temnoty je fajn film na jedno kouknutí.