Cizinci ve vlaku (1951)

Film je zaujímavý hlavne kvôli svojej zaujímavej zápletke a kvôli trilerovým prvkom, ktorých ale mohlo byť oveľa viac. Síce sa v závere nekoná žiadne prekvapujúce (hitchcockovské) vyústenie, ani (menej známi) herci nijako neoslňujú, ale štandartná kvalita prítomná určite je. Vidno to aj v drobnostiach, napr. pri tom, že hlavnú postavu, ktorá je tenistom, vidíme aj tenis naozaj hrať a nie iba o ňom klebetiť. A Ruth Romanová bola v mladosti krásna herečka.

Hrůza na jevišti (1950)

Viac nadľahčene spracovaná hitchcockovka o usvedčení vraha a s hitchcockovsky typickým prekvapujúcim záverom. Postavy sú fajn, sú okorenené o vkusný britský humor, aj keď netvrdím, že si ich viem predstaviť aj lepšie obsadené. Napr. pri Dietrechovej sa mi zdá, že hrá v každom filme hrá tú istú "tváričku", tie isté gestá a chýba nadstavba. Škoda, že napätie je vtesnané iba v záverečných pár minutách a nie je prítomné oveľa skôr. Mimo toho sa už z tohoto priemerného námetu asi ani viac vytiahnuť nedalo.

Zbojníci (1978) (TV film)

Televízna inscenácia, ktorá nesie nielen prvky historického žánru, ale trochu aj toho dobrodružného. Viacero scén sa odohráva v exteriéri, ale aj keď snímaných iba televíznou kamerou, dodáva to inscenácii určitú atmosféru. Samozrejme, tá je hlavne stavaná na hereckých výkonoch, ktoré sú štandartne dobré, vypichol by som Martina Hubu v roli excentrického brata bažiaceho po majetku a moci a nenávisti voči všetkým, ktorí ho o to čo i len dočasne oberajú. Príbeh má ucelenú dejovú líniu, ale občas pripomína telenovelu a takmer dva hodiny je riadna kláda, ktorá sa musí prejaviť viacerými nudnými pasážami - väčšinou dlhými a zbytočne filozofujúcimi monológmi hlavných postáv lamentujúcimi nad svojim osudom.

Minority Report (2002)

To, že sa jedná o skvelý sci-fi triler, svedčí (aj) to, že ani po rokoch nestratil nič zo svojej kvality a vynikajúcej atmosféry. Ani 18 rokov po sa nepodpísalo pod jeho zostarnutie. Efekty aj dnes stoja za pozornosť. Spielberg opäť dokázal, že fantastické filmy točit jednoducho vie, vybral geniálne napísanú látku a režisérsky ju pozdvihol do vizuálnych výšin.

Vévodkyně z Amalfi (1979) (TV film)

Miestami divoká inscenácia z talianskeho historického zasadenia, v ktorej sa samotné postavy silou-mocou snažia hrať "taliansky" - impulzívne, hlučne, náladovo a s teatrálnymi dialógmi. Možno aj na úkor smrtilačného príbehu o súrodeneckej "láske" a všadeprítomných intrigách. Z hercov potešili drobné vedľajšie role Ondreja Jariabka a Dušana Blaškoviča.

Hvězdná brána - Série 4 (2000) (série)

Aj keď aj v tejto sérii je niekoľko skvelých dielov (najlepšia asi Časová slučka), prevažujú skôr štandartne dobré. A v dvoch prípadoch iba priemerné epizódy. Takže suma sumárum sa jedná o zatiaľ najslabšiu sériu (aj keď vyše 85 % v priemere určite slabý výsledok nie je).

Hvězdná brána - Exodus (2001) (epizoda)

Ukážkové zakončenie jednotlivých sérií ani tu nie je opomenuté. Velkolepá akcia, hviezdne koráby, bitky i astrofyzikálne teoríe dovedené do praxe.

Hvězdná brána - V dvojím ohrožení (2001) (epizoda)

Skvelá epizóda, v ktorej sa spája hneď niekoľko predchádzajúcich dejových línií seriálu. A ten humor medzi dvojníkmi - síce uletený, ale veľmi pobavil. Ale aj logické chyby sa občas nájdu - napr. to, že dvojníci by nemali mať pamäť na predchádzajúce udalosti, a predsa...

Another Man's Poison (1951)

Nejedná sa o triler, skôr ide o komorne ladenú noirovskú drámičku, ktorá sa celá odohráva iba v jednom dome. Ale celkom zaujímavú a s prekvapujúcim koncom. Davisová hrá svoj štandart, ale viac ma bavil pre mňa menej známy Gary Merrill. Akurát sa divím, že ten mladý zajačik mal problém rozhodnúť sa medzi krásnou a mladou sekretárkou a starou špatou v podaní Davisovej. To bolo prinajmenšom úsmevné.

Piková dáma (1973) (TV film)

Puškinova novela prevedená do televíznej inscenácie je zdarilé dielko, hviezdne obsadené a ešte lepšie zahrané. Rozjazd je slabší, ale záver, ktorý smeruje ku kartovému vyvrcholeniu, je už o inom. Zaujímavá atmosféra je ''narúšaná'' jemným humorom s obstarožnou grófkou vo výbornom podaní pani Melíčkovej.