Ducháček to zařídí (1938)

ZdrDoDuch. Tomu říkám fond. Taky bych se měl nějaký zavést. Nicméně mít po ruce Ducháčka by jistě stálo za to. Jednak je to člověk na svém místě, jednak jeho nápady a postřeh jsou vážně výborné. Smál jsem se od začátku do konce, asi Buriana začnu vyhledávat víc.

Junáci v přírodě (1938)

Takový průměr, kde můžeme skauty vidět při různých činnostech. Dobově určitě zajímavý informační zdroj pro veřejnost o skautské činnosti. A v jistém ohledu vlastně dodnes.

Škola základ života (1938)

Jako motivační film před zítřejším nástupem do nové práce mi to přišlo docela vhod. Řada věcí se na školách děje stále, ač v trochu v jiném kabátě. Máme tak před sebou nadčasový film s řadou výborných hereckých výkonů.

Pojď s námi (1937)

Ideální příklad skautského dne ze 30. let. Ačkoliv se vsadím, že to vždy nemusela být taková idylka, tak bych se klidně na tento tábor vydal, abych viděl, jak se liší od těch dnešních. A video je natočeno dobře, je svěží a baví.

Milan Rastislav Štefánik (1935)

Jde poznat, že se jedná o československou propagandu. Snímek má silný nacionalistický podtext a je poznat, že mělo jít o film, který měl národ povzbudit. I kvůli tomu se podle mě objevují chyby v tom stylu, že Štefánik měl na stole fotku Beneše.

Žijeme v Praze (1934)

Nevím, v čem měl být přesně přínos filmu, ale pokud šlo o to zachytit dobovou Prahu a její všední život, tak se podle mě snímek povedl.

Dobrý tramp Bernášek (1933)

Prvorepubliková veselohra s primitivním příběhem. Nějak extra mě tedy neoslovila, dost jsem se u ní nudil.

Muž s kinoaparátem (1929)

Spíš než cokoliv jiného byl tento film pro mě jakousi směsicí záběrů z dobového Sovětského svazu. Nemůžu mu ale odepřít dobrou technickou provedenost, na svoji dobu, se spoustou zajímavých trikových záběrů.

28. říjen 1918 v Praze (1928)

Poměrně zajímavé záběry dobře zachycující dobovou Prahu. Akorát jsem měl tu smůlu, že jsem viděl nejdřív nějakou moderně dozvučenou verzi, která mi to trochu kazila. Ale už jsem našel i tu správnou.

Chyťte ho! (1924)

Docela povedená groteska, která snese bezproblémové srovnání s jinými dobovými.