Oppenheimer (2023)

Vstupní předpoklady jako Nolan, třaskavé téma nebo klasická filmařiny nezklamaly. Obával jsem se, jak Nolan zvládne poněkud delší stopáž, která není úplně běžná a povedlo se. Povedlo se natočit životopisný film, který není triviální a současně dokáže diváka udržet celou dobu se dívat. A to se u životopisů děje spíše méně, hlavně co jsem mohl v posledních letech vidět. Navíc, všichni známe Oppenheimera jako tvůrce atomové bomby, ale co bylo dál ticho po pěšině. Ani já jsem v tomto ohledu nebyl výjimkou, byť jsem současně tušil, co se mu mohlo dít, a to z dobového kontextu. Herecké výkony paráda. Pokud jim nepadnou za to Oscary, tak nevím. A ten by určitě měl dostat i režisér. A ještě jedna poznámka. Evidentně to jde i bez nějakých extra kvót na společenskou pestrost. V tomto směru je dobová společnost ukázána, jaká nejspíš byla.

Papežův vymítač (2023)

Horor jsem dlouho neviděl. Ale Russell Crowe v tomto žánru, to mě zaujalo. Nečekal jsem mnoho, ale s výsledkem jsem spokojen. Žádné velké potoky krve či lidská jatka, ale nebyl to ani čistě psychologický film, které mám radši. Tohle bylo do určité míry něco mezi. Takže asi dobrý.

Pik (2023)

Komarov odvedl svoji práci dobře. Zachytil první rok války na Ukrajině dobře, ze všech možných pohledů. To, co mi přijde, tak že útočí na city, což je pochopitelné, ale někdy je to až moc. Rovněž v některých momentech jsem měl dojem, jestli scény nejsou hrané.

Sedm schodů k moci (2023) (seriál)

Konečně originální seriál, který nepatří do nekonečné řady ulic, nemocnic nebo zoologických zahrad. Základem byl podle kvalitní scénář od Klímy, který české politické prostředí zná asi jako málokdo u nás a dokázal to takto dobře přetavit. Navíc obsazení herců bylo podle mě skvělé a dokazuje to, že nemusíte mít zrovna nejlepší herce proto, abyste měli úspěch. Stačí vybrat správné typy a výsledek se také může dostavit. A to je u mě umění. Navíc příběh se odehrál relativně nedávno, takže mohl oslovit poměrně široké spektrum diváků.

Sedm schodů k moci - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

Na naše seriály to bylo docela dobré. Asi klíčem k tomu bude scénář Klímy, který se v prostředí orientuje.

Sedm schodů k moci - Epizoda 2 (2023) (epizoda)

Dobré navázání na předchozí část a pěkně se to rozvinulo. Jo, tohle je velmi příjemná změna, když občas vidím, co se u nás točí.

Sedm schodů k moci - Epizoda 3 (2023) (epizoda)

Tady se už hraje tvrdá hra. A zpracováno je to navíc dobře. Čím dál tím víc mám z tohoto seriálu dobrý pocit.

Sedm schodů k moci - Epizoda 4 (2023) (epizoda)

Místy je to takové dost naivní, dalo by se říct trapné. Ale celková linka mě baví, resp. to, jak je seriál stavěn. To opět musím vyzdvihnout.

Sedm schodů k moci - Epizoda 5 (2023) (epizoda)

Tohle bylo takové intermezzo, což je potřeba. Nadechnutí před výběhem. Tedy pokud běžci nedojde dech...

Sedm schodů k moci - Epizoda 6 (2023) (epizoda)

Tady to bylo dost čitelný, ale zpracovaný to bylo dobře, to zase jo. Jenom ta postelová scéna mohla být méně explicitní, to do naší televizní tvorby nepatří. Aspoň podle mě.