Aaltra (2004)

Šarmantný francúzsky humor mixnutý poriadnou dávkou hovadín, to sa tak často nevidí, ale keď už niečo také vznikne, tak to stojí za to. Pomerne citlivú tému otvorila dvojica režisérov (zároveň scenáristov a hlavných predstaviteľov). Lepšie spracovanú road-movie o handicapovaných blbcoch si však predstaviť neviem. Jemné sfarbenie do dramatických farieb určite pomáha celej atmosfére filmu, pretože spraviť z filmu úplnú prasačinu by bolo asi dosť nekorektné, takže tento smer bol zvolený správne. Kamera je víťazným prvkom celej technickej stránky filmu. Jednoduchá, no veľmi dobre vypointovaná. Ťažko sa komentuje herecký výkon hlavných hrdinov, pochopíte, keď uvidíte. Ale pohyb na invalidnom vozíku im šiel dobre. 80%.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Horrorová báchorka pre potrhlých audio-vizuálnych vyznávačov. Ako tak sledujem, tak ich na tomto svete veľa nie je, ale tí, ktorí vedia prehltnúť mega diery v scenári, povzniesť sa nad absurditu predložených historických súvislostí, tak pre tých bude film stráviteľný. Mne síce ostal zaseknutý kameň v žalúdku, ale pobavil som sa. Ak by som však toto videl v kine, asi by som vysal krv všetkým tvorcom a nasadil podstatne nižšie hodnotenie. 55%.

Absolutní moc (1997)

Poriadne našlapaný eastwoodovský thriller, ktorý aj napriek svojmu pomalému tempu nestráca ani sekundu napätia. Veľmi zručne natočené i zahrané, Clint začína byť lepší za kamerou ako pred ňou. Politický thriller v menšom meradle a možno práve preto viac zaberala táto šablóna. A ja som veľmi rád, že patrím k menšine, ktorá na tento film nedá dopustiť, pretoža ma nesmierne milo prekvapil. 80%.

Absolvent (1967)

Nichols asi po dlhej dobe prevŕta topku mojich režisérov. Piate plné hodnotenie nasvedčuje skvelému talentu a v 'The Graduate' ho rozdal požehnane. Úžasný snímok, ktorý svojou je totálne bizarný a pritom svojou prirodzenosťou ťažko hľadá konkurenciu. Komédiu v ňom nehľadajte, možno len jemné odľahčenie od trpkej tragickej romantiky a zmäteného pohľadu na svet, očami duševne nedospelého dospelého. Navyše titulný song 'Sound of Silence' dáva filmu úplne iný rozmer, pretože scény bez hovoreného slova majú niekedy väčší zmysel a prinesú do deja viac príbehu než akýkoľvek dialóg. 95%.

Absurdistán (2006)

Tento nápad by mohol niekto ešte raz zopakovať a vymačkať z toho aspoň trošku slušnejší scenár a pár fórov navyše. Wilson nebol zlý, ale celý film jednoducho utiahnuť nedokázal. Demencia ľudstva niekedy hraničila s ozajstnou filmovou absurditou, inokedy sa zas dementné nápady svojimi pointami blížili ku kultovému 'Dumb & Dumber'. Jednoducho jednohubka na chvíľkové pobavenie. 60%.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Carreyho najúrodnejší rok '94 priniesol ďalšiu bláznivú komédiu, ktorá patrí medzi typické guilty pleasure. Dynamický dej, zaujímavá zápletka a nepriestrelné hlášky. Z mojej strany neni o čom. 80%.

Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995)

Dnes je už zvieracím komédiám zažehnané, a tak mi ostáva pobaviť sa pri Carreyho debilných výstupoch. Debilné odrody typu 'Beethoven' totiž dávno nezaberajú. Jimove kreácie ale ešte aj teraz prekvapujúco áno, kto to nevidel ako malý, nemôže dať nad dve hviezdičky, to mi je jasné, preto som rád, že ja môžem. A rád. 65%.

A co Bob? (1991)

Scenár a Bill Murray síce zo začiatku pripomínajú veľmi kvalitnú, zohranú a podarenú dvojicu, no postupom času divák zistí, že opakovaná sranda už nie je vtipná. Jednoducho film nemôže zostať a stagnovať na tom istom vtipe po celý čas. A aj keď sa prostredníctvom pár situácií podarí vykresliť úsmev na tvári, ostáva to len pri príjemnej oddychovačke. 70%.

Action Jackson (1988)

Pohodička, zábavička, nadupaná kondička, po boku mačička, jednoducho podarená akčná jazdička. Osemdesiate roky z toho len tak šľahajú, už som len čakal, kedy spoza rohu vybehne Arnie. Ale Carl Weathers bol dokonalou náhradou. Akčné scény na béčko dosť podarené a hlášok som si tiež pár zapamätal. 75%.

Adamova jablka (2005)

Očividne je zbytočné opisovať dokonalosť deja, myšlienky a spracovania príbehu, to jednoducho treba vidieť. Podobný nápad sa môže zrodiť len raz a som rád, že film nevznikol pod hollywoodskym, alebo iným komerčným dohľadom. Presne takýto štýl drámy, s nehorázne trpkým, až čiernym humorom ma vie dostať. Jensen si nedáva ani v najmenšom servítku pred ústa, s krutosťou sa nebabre a podáva nám surový príbeh nie pre každého, ktorý však dokáže s človekom pohnúť. A navyše som zistil, že dánčina je veľmi pekne počúvateľný jazyk. 95%.