Terminátor (1984)

Nejlepší ze všech dílů.Má i dokonce myšlenku.Arnold tady konečně hraje zápornou roli,která mu sedí lépe než kladná v dalších dílech.Řekl bych,že je to ostře protiválečný film,který mě díky napětí a nečekaně strhujícímu ději dokázal připoutat k obrazovce do poslední chvíle.Dá se na něj dívat i dnes,kdy některé triky jsou už zastaralé a hudba také není to,co to bylo dřív.A tak znovu s napětím čekám jestli počítače a jimi vytvořené stroje zničí budoucnost lidí ...

Tankový prapor (1991)

Film o životě na vojně v padesátých letech.My starší,kteří jsme tuto vojnu poznali,to bereme jako legraci,která se tam takhle vyskytovala.I když moc humoru tam nebylo.Ale to špatné jsme zapomněli a dobré zůstalo v paměti.Mladší ročníky film asi nebudou brát.Kapitán Matka ( Jandák) a major Borovička (Skamene) jako by z oka vypadli některým lampasákům,které jsem na vojně poznal.Film beru,líbí se mi a myslím,že je to to nejlepší,co se podařilo o vojně natočit.

Slunce, seno, jahody (1983)

První díl trilogie,která mě bere.Herecké výkony Heleny Růžičkové jsou jako vystřižené ze života.Film,který Troška natočil ve svém bydlišti v Hošticích je obrazem tehdejší doby.Kromě herců tady vystupují i neherci a řekl bych,že to není poznat.Samozřejmě,že se nemusí všem líbit ( flim může připadat primitivní,uřvaný atd.),ale já si myslím,že je to skvělá lidová komedie,která ani po 25 letech neztratila svoje kouzlo.

Všichni dobří rodáci (1968)

Film,který jsem poprvé viděl v roce 1969 a velice na mě zapůsobil.Příběhy vesnických lidí,přeměna vesnice na socialistickou a osudy sedláka Františka,který stál za svým je něco,co mi dlouhou dobu zůstalo v paměti.Když jsem film znovu viděl po roce 1989,všechno se mi znovu vrátilo.Herecké výkony pana Brodského,Menšíka,Brzobohatého znovu vytáhly do světa jejich varhaníka Otčenáše,Jořku s pyřkem a Františka.Jsem rád,že jsou z trezoru venku a můžou nám znovu připomenout ty staré časy dobrých rodáků…

Drsná Planina (1979)

Film z doby osidlování pohraničí po válce.Myslím,že Jaroslav Soukup velmi dobře vystihl život mladých pohraničníků a jejich postoje v té době.Film mám rád,protože má spád a moc se tam neuvažuje,spíš jedná.Ideologie tam také moc není,takže je film i po této stránce přijatelný.

Zralé víno (1981)

Volné pokračování komedie Bouřlivé víno.Znovu se setkáme s občany vesnice Pálavice.Je období slučování družstev a Michal Janák už není předsedou,ale místopředsedou.Postava plukovníka ve výslužbě Čestmíra Semeráda,který chce,aby se každý choval tak jak má a proto je směšný, je platná i pro dnešní dobu.Bohužel dnes by byl ještě směšnější a možná by slízl i pár žalob u soudu. Myslím,že tento díl je lepší než Bouřlivé víno.Celkově se mi filmy tohoto typu líbí,protože ukazují život obyčejných lidí.Samozřejmě je tady také zdůrazněna politika strany,ale tak to bylo a nikomu to tehdy nepřipadalo nenormální.S odstupem času je snadné kritizovat to nebo ono,ale proto nelze šmahem odsoudit všechno.

Bouřlivé víno (1976)

První díl trilogie o víně a vesnici Pálavice se odehrává v roce 1968.Ukazuje naivitu tehdejších „podnikatelů“ a tzv.rozumnou politiku strany.Film je směrován tak,aby zvítězili ti dobří – komunisté.Pokud pominu tyto excesy,je to velmi dobrý film,hlavně v hereckém obsazení (Menšík,Janžurová,Vala atd).Myslím si,že vystihuje tehdejší život a představy lidí.

Copak je to za vojáka... (1987)

Podle toho,jak já jsem poznal vojnu,byla realita trochu někde jinde.Tak uvědomělé vojáky jsem tam nikde nepoznal.Fakt je ten,že jsme spíš švejkovali,než sloužili.Pokud si však odmyslím realitu,je postava svobodníka Kouby celkem sympatická a film se mi líbí.

Anděl na horách (1955)

Volné pokračování filmu Dovolená s Andělem,které není už tolik propagační a je to hned znát.Je to opravdu film z jiné doby,kterou kdo nezažil,nemůže pochopit.Jako fantastika působí scéna,kdy odboráři nutí zaměstnancům rekreaci zdarma a nikdo jí nechce. Zajímavostí filmu je,že si při natáčení scény při sáňkování Jaroslav Marvan zlomil nohu.Dobrou prací kameramana Jana Rotha a profesionalitou Jaroslava Marvana nikdo nic nepoznal.

Lidé z maringotek (1966)

Lidé z maringotek je český film z roku 1966 v režii legendárního Martina Friče podle stejnojmenné povídky Eduarda Basse.Vypráví příběh o těžkém životě u cirkusu.Ukazuje,že i u cirkusu může být veliká láska.Přes to všechno ale musí cirkusák splnit své poslání i za cenu,že na lásku musí zapomenout.Filmu prospěly perfektní herecké výkony JanaTřísky a Josefa Kronera,který zahrál svého klauna velmi přesvědčivě.I když mám následovníka tohoto filmu Cirkus Humberto také rád,přesto si myslím,že film stojí o stupínek výše.