Mnichov (2005)

Za mě slabých 5, asi proto, že to není úplně můj žánr. Ale jako příběh člověka, milujícího manžela a novopečeného otce, který prochází jistou proměnou až dospěje ke katarzi, tady funguje skvěle. Krom skvělé filmařiny, která se u Spielberga dá očekávat, hodnotím jalo hodně přemýšlivý a dovolím si říct i důležitý film.

Nenávist (1995)

Tolik zloby, řevnivosti a zbytečnosti v 90minutové stopáži jsem neviděl už dlouho, jestli vůbec. Padáme a padáme, ale dopad si nepřipouštíme... 50 pater je ale přesně defionvaná vzdálenost. Dřiv, nebo později, bude muset přijití. V paměti zůstane: scéna z veřejných záchodů, Casselovo nasraný ranní čištění zubů

Nedotknutelní (2011)

Netěžko říct, na jakou "cílovku" tato francouzská rádoby povznášející etuda ála May Fair Lady tak trochu jinak mířila. Středněproudý divák zaplesal něco ve smyslu: "Ach, není svět jen čenobílá nuda" anebo "Dobří lide ještě jsou!" ....a pak si nazul papuče a odšoural se do postele. Ráno je totiž neúprosné a bude muset zpět do reality všednodennosti. Tak nějak je to celé předvídatelné, neprokreslené, už stokrát omleté klišé pro ty, kteří asi mají v poslední době hodně těžké životní údobí, zemřela jim fenka Lucy-Lee, nebo třeba mají povšechně neuspokojivý sexuální život manželský. Prostě všechny ty, kteří si buď potřebují "pozdvihnout náladu" nebo si "jen tak odpočinout". Nedotknutelní jsou silně přestylizovaný, hodně černo-bíle vytmavený snímek s archetypy dobrých a zlých postav, což celý film naprosto sráží do druhé ligy. Zabte mě, ale nejde to pod kůži. O hlavním hrdinovi se dozvíme nejvíc hlavně ve scéně "noční, zhulené vyjížďky podél Seiny", kdy divákovi poodhalí své 13. komnaty...a ten teprve začne mít postavy rád. Vážně, plánoval pan režisér udělat jen další politickou agitku o tom, jaké by to všechno mělo být? Mně totiž v paměti zůstane jen klavír Einaudiho v soundtracku. Povznášející na tom celém je pak snad už jen prolog (který musím však brát jen jako metaforu bezstrarostnosti maskované za bezmoc) a "paraglidingová scéna" (protože ze zkušenosti vím, jaká křidla i nezdravý strach dokáže paraglide nahnat). Sumasumárum, museli jste se tu všichni zbláznit!! Forrest Gump je taky slaďárna a útočí na city mas, ale je v TOP10 přeci jen právem! Doufám a věřím, že čas tohle ne špatné, nicméně vůbec ne brilantní "lidské drama" pošle tam, kam patří. Do průměru!

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Skoro 2 hodiny stopáže s Expendables 2 je jako hrabat se v hovně, protože vám někdo předtím tvrdil, že má něco do sebe (co "něco", hodně do sebe)! Já v něm neviděl nic, jen jsem se umazal a zasmál, snad jen když Statham poslal Arnieho na letišti do predele. A pravdu Arnie má, když na konci sebeironicky říká "do muzea patříme všíchni". Bohužel je to jen dobře prodatelný marketing, protože už se připravujou na 2. pokračování, které mě děsí, jen na něj pomyslím. Nejde totiž ani tak o mizerné herectví - to od padesátníků-páprdů, co se v showbizu potloukaji už celou generaci snad ani nikdo nemůže čekat (smích!), horší je, že to opravdu nemá hlavu ani patu, a s příběhem si Sly dočista vytřel prdel. Výsledek je ulepený chrchel, který se prostě kultovkou nestane, vemte na to jed! Nakonec ale proč ne, když mu to jakože-sklaní divák 80tek sežere i s navijákem a ještě zatleská (jak jste tu v drtivé většině zářným příkladem)! Kluci si aspoň ještě něco málo vydělají a budou moct dát vnoučatům na sporožiro. A nenechte se mýlit: Predátor, "První krev" i Univerzální voják byly v letech kolem "Sametu" mými večerníčky, ale tady mi chybělo snad úplně všechno! Zklamání, obrovské zklamání. PS. Jedna usmolená hvězda za to vidět tyhle vykopávky v jedný lajně na jednom plátně.

Ve stínu (2012)

Pod svícnem bývá největší tma...a stejně tak temné je i tohle Ondřičkovo povyražení (si]. Musím se přiznat, že jsem si v průběhu musel neustále opakovat, že je to český film a jako takový ho i musím brát (a nesrovnávat kvality s napřiklad nedávno shlédnutým, fenomenálním Rozchodem Nadira a Simin!), ale ve výsledku mě to docela dobře drželo v napětí až do konce, vytaktované ovšem s velkou (ne)přesností. Kromě snad poloviny ansámblu Dejvickýho, která už sama o sobě je zárukou řekněme ne neuspokojivých hereckých projevů, mi v hlavě utkvěla dobře zvládnutá výprava, která pohltí, a věřte mi nebo ne, já v té Praze l.p. 53 skutečně jakoby byl. "Každá vražda bude dřív nebo později zase jen vraždou." PS. Snad jen ten politický konec chlapce beroucího do ruky klacek byl trochu zbytečný, ale konec konců, doba je zlá a fašounský zlo se zase dere na povrch Tak tedy, klacky připravit...!

Země bez zákona (2012)

Takový milý ("milý"??) lineárně odvyprávěný příběh 3 bratří kdesi v uprostřed ničeho. Téma více než aktuální a dalo by se z něj vytěžit daleko víc. To by ale musela spolupráce producentů, režiséra a scénáristy jinak zapracovat. Takhle je to docela přídvatelné, málo vrstvené a ve výsledku nemastné, neslané. Ten sladkobolný patos na konci sice zahřeje, ale i Pasolini na konci dvou hodin sraček ve "120 dnech" dokázal naději a lásku vyjádřit osobitěji. Škoda převeliká, protože téma i námět jsou opravdu impozantní!

2001: Vesmírná odysea (1968)

Trochu moc rozvleklé, docela dost "jiné" a tím fenomenální, zejména vezmeme-li v potaz, že to natočil v době, kdy tady se točila Homolkovic trilogie! Na druhou stranu, epos o černém šutru by se byl dal sestříhat do košatější podoby. Pozn. Speciální palec nahoru za Straussův valčík, který to krájí hlava nehlava.

Inland Empire (2006) odpad!

Když jsem to v roce 2007 viděl na plátně, měl jsem tu nevýhodu, že jsem si pohodlně sedl doprostřed sálu a taky že jsem slušnej kluk, kterej nerad ostatní obtěžuje odcházením v půlce filmu. Zaplatil sis - tak trp! Takže jsem jen trpěl a trpěl. Pamatuju si jen dvě věci - hnusný "close-up shots" na ksicht spocenýho týpka s pórama jak starověká Thera po výbuchu. Pak už jen růžovýho bunnyho, jak pořád probíhá pokojem... Slíbil jsem si, že je to poslední Lynch mýho mozku....a modlím se, abych to vydržel, až nadejde čas :-P

Sbal prachy a vypadni (1998)

Když jsem v roce 2001 pobýval na anglickém venkově, dělala mi VHS s tímhle snímkem společníka snad 100 večerů. Nemohl jsem se nabažit, vzýval jsem Ritchieho....až po letech jsem zjistil, že jen bohapustě vykradl Casino. Přesto je to pořádná jízda a spousta bohapustý legrace. Prostě jízda!!

Lekce neslušného chování (2008)

Veliká oddychovka. Nejspíš jsem dobře nenačasoval náladu a očekával více, ale to už se tak stane... Dnes tedy ode mne *** (v lepším rozpoložení díky Scott Thomas a Firthovi snad i o jednu, ze sympatie, více) že jsem se docela dobře zasmál a Biel byla vskutku vášnivě hledatelná...