Polski film (2012)

Na česki film, docela povedeně dobře posešívané. Na česki film hodně vtipně hravé a veskrze ulítlé aneb Když si páni kluci hrají. PS. Havlát je přísná příšerka! PPS. Jinak dobrý, Lišák, dobře zapropagoval svoji navigačku od Dynavixu! Neboj nic, tohle prodeje zase trochu popožene:-D PPPS. Největší fór "Ty vole, a kam myslíte, že jsem dal prachy za těch 1856 dílů AZ kvízu?"

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Často se v českých filmech přehrabujem sem a tam a hledáme toho, kdo "zahrál dobře". Řekněte mi ale, kdo v téhle fenomenální jízdě z Iránu nezahrál dobrě!! Havlát vedle Havláta:-D Naprosto mě to už před půlkou pohltilo a vyplivlo až na konci zase o něco moudřjšího (troufám si říci). Dětská Termeh dostává první lekci z dospělosti a ztráty nevinnosti, děda se začíná počurávat, pomocná v čádoru s okouzlující holčičkou využívá potrat k řešení tíživé rodinné situace. Tahle iránská filmová laskomina je ale mnohem více než jen moralizující hříčkou o tom, že lhát se nemá. Tíživé a emočně pulzující drama s odzbrojujícím koncem, které ač z dalekého orientu, mohlo by být klidně od nás, z kotliny. Kéž by se česká kinematografie někdy zmohla na něco takového! Ach jo, to jsou jen samá Čtyři slunce, Poupata a tady Iránci s rozpočtem mrzkým ukázali, jak vrstevnatý a suspenzí nabitý příběh se dá vystavět okolo jednoho manželského rozchodu. PS. Vše, co jsem z tamní provenience viděl, vyobrazovalo jen samé v jádru kladné postavy. Buď je irán Utopií - dobrým místem -, nebo to všechno podléhá nějaké duchovní schvalovací komisi nebo 'kýho šlaka...

Tak dlouho tě miluji (2008)

Vlastně tak trochu ve stylu klasické "whodunit", kde ale vrah je znám od počátku, chybějící motiv však chytře uniká až do poslední chvíle. Fantasticky nenápadný, přesto strhující příběh a naprosto uvěřitelné, hypnotizující herecké výkony (čemukoliv dalšímu ve filmu nerozumím!). Celé entreé a hlavní sled filmu nemůžu pochopit, nevím proč by ta křehká bytost měla vraždit své dítě, jak by mohla! Hledám poslední díl mozaiky, bráním se jí ještě mít rád, odpustit jí, otočit se k ní čelem a obejmout tu smutnou duši a přijmout, a až nakonec katarzní dopis vše vysvětlí a ve mně se všechno rve a trhá na kusy, předsudky červenají studem, malost a sračky ze mně tryskají na povrch (jako tady teď, asi), sedím se skloněnou hlavou a tváří plnou slz. Tohle není jen o smrti, to je jeden z nejsilnějším a nejméně nápadných snímku o životě, samotě, vykoupení a tím pádem i o Bohu, jaké jsem měl tu čest.... . Příběh z plátna, který ve mně bude ještě dlouho krystalizovat a hladit svou nenápadnou krásou. Bravo, BRAVOOO!!!!

Prometheus (2012)

Právě proto, že mám Scotta hodně rád, dávám ledabylou 1 hvězdu (a to jen za vizuální hejblátka a blablabla) - právě proto, že ve mně film nezanechal nic hezkého, žádné dojmy ani chuť na reprízu. Po pravdě: název slibný, látka a nosná myšlenka takové, že by mohly zadělat na další 2 neméně fascinující pokračování příběhu a možná i ságu a kultovku ve stylu Hvědných válek, ale výsledek je hodně odfláknutá slátanina, která polopaticky valí balast před sebou a hledí si raději akce, než hloubky. Kultovka z toho bohužel nebude! Přesto, je tu robotický Fassbender skvěle odlidštěný (rozuměj bez emocí ve tváři), Rapace, která nejen díky hereckému výkonu nadchne, ale do hloubky a pod pokličku se nikomu z nich nepodíváte. Je to všechno až zatraceně na efekt a poslepované, ale duši to nemá...a právě na té by mistr Scott neměl slevovat :-( + počáteční, fascinující prolog (snad se dozvíme více v Prométheovi 2) ++ kurevsky drsný soundtrack, který drtí vše, co mu přijde do cesty. Síla!

Agora (2009)

Výprava a kostýmy asi zůstanou nejsilnější stránkou, protože zbytek mě naprosto minul, jakkoliv jsem se snažil a přemáhal, protože Amenabara já můžu. Nedá se nic dělat. Nebudu vám to rozmlouvat, ale tahle "věc" se ve výsledku přes průměr v žádném ohledu dostat nemůže.

Otevři oči (1997)

Naprosto fenomenální počin! Zrodila se hvězda, ale já ji na nebi spatřil až nyní, ač jednou v noci už zazářila mi...

Labyrint lží (2008)

Po dlouhé době u mě a Ridleyho trefa do černého. Ďábelsky svižně sestříhaný snímek, který mě pohltil hned na začátku a po více než dvou hodinách vyplivl zpět do do sedačky v sále. Di Capriův standard (a vůbec ne ve zlém), Strongův okouzlující šarm a nebondovsky zkličující realita blízkovýchodních potíží. "No one's innocent in this shit!" Bravo!

Až na krev (2007)

Mohlo by se zazdát i jinak, ale toto je film o bohu/ďáblu. Velmi rád se podívám znovu a znovu a znovu, abych nacházel, co je skryto. PS. Daniel a Eliah se během 3 velkých filmových scén porádně vyblbli :-)

Okno do dvora (1954)

V jednoduchosti JE krása! Bravo, pane Hitchcocku, tentokrát jste divákovo očekávání jistě nezklamal.

Závrať (1958)

Vertigo, vertigo, já z tebe závrať opravdu nedostal. A kromě kultovního soundtracku to pro mě zachraňuje už jen půvab Kim Novak a docela originální zvrat ve scénáři, i když: v padesátých letech byla originální myšlenka příběhu podstatně snazší než dnes.