Láska z nebes (2008)

ÁNO: Ou-jé! Ani raz som si nepovedal, že je to dlhé. Ak som pozrel na časovú os prehrávača, tak len preto, aby som zistil, či sa to stihne vyriešiť. Príbeh je totiž zvratmi popretkávaný umne. Humor je to, čo sa v tomto filme veľmi vydarilo. Pre mňa konečne niečo, kde som sa nesmial iba na hlúpostiach typu vianie vlasov v romantikuš chvíli. Khanovi som žral aj Suriho, aj Raja, lebo som videl v každom niečo z toho druhého. Anushka u mňa tiež bez výhrad a pochybujem, že to u niekoho, kto túto produkciu pozná, bude inak. Nie sú tu výlety do minulosti, ani milión postáv, čiže sa v tom dobre orientuje. NIE: Ono to chce stále isté pochopenie zo strany diváka. Prijať fakt, že indický mainstreamový film typu romantický má isté parametre. Až potom sa môže tešiť. Inak nastáva veľký problém. Sám toho ešte nie som úplne schopný. Akokoľvek, jednoduchosť zámeny a odpustenia je príliš triviálna. A tie tance?? Veď keď sa príbehová línia okolo nich krúti, dám si na nich extra záležať. Tie ma najviac sklamali. .... "Putujeme po cestičkách lásky. Určite sa ešte stretneme."

Next (2007)

ÁNO: Vidieť dve minúty dopredu, než sa to stane. Ale pozor, tvorcovia sa s nami hrajú. Už len odlišná myšlienka môže budúcnosť zmeniť. Z toho pramenia rôzne zaujímavé situácie, ktoré sa vám ako divákovi predostierajú. Obzvlášť sa mi páčilo riešenie, keď v jednom okamihu vidieť všetky možné varianty budúcnosti (napríklad pri hľadaní Jessicy Biel v budove). Akcia skôr priemerná, ale neurazí. NIE: Téma zaujímavá, no nejako to nevyšlo. Nie je nič na tom, občas si pri rozprávaní príbehu pomôcť vnútorným monológom. Pokojne rozprávačom môže byť aj hlavná postava. Len by to potom mohlo byť dávkované decentnejšie. A bez prihlúplej nadnesenosti obsahového "posolstva". A ten záver... To nie je otvorený koniec, to je nedokončené.

Zataženo, občas trakaře (2009)

ÁNO: Po veľmi dlhej dobe konečne animák, ktorý ma dostal. Skvelé postavičky (policajt, kameraman, Brent), ktoré mi neprišli nevyužité. Ohromné sú tie chuťovky v podobe stiahnutej ritky, zloženia brady, očami pod obočím... Akcia, humor a vzťahy otec - syn, dievča - chlapec, jednotlivec - svet. To je Oblačno, miestami fašírky. Určite som to nevidel poslednýkrát. NIE: Trošku chýbalo srdiečko. "Fašírky" sa to snažia zachrániť líniou otec - syn, ale vo výsledku sa to ukazuje ako málo.

Chlupatá odplata (2010)

ÁNO: Odpad to nie je, pár vtipných vecí sa tu dá nájsť. Medzi ne určite patria myšlienkové bublinky, krátke náhľady do minulosti a chlapák v ženskom športovom úbore s dúhovým dáždnikom. Ak je vám Brendan Fraser sympatický, chcete pri niečom naozaj vypnúť a máte pri sebe aj deti, tak aha, niekto nakrútil Chlpatú odplatu. NIE: Brendana mám rád, ale... Keď sa v svojej role trápi, necháva na seba cikať a prdieť zvieratá a v každom druhom zábere padne na zadok, mám ho rád menej. Ako si ešte dnes môže niekto myslieť, že je to vtipné? Nie som veru jeden z tých, čo sa bavia, keď vidia chlapa s mokrým rozkrokom ani keď pozerajú na chlapa, ktorý si na seba kydá paradajkový pretlak (aj keď, táto scénka mohla vyznieť vtipne, ak by sa v nej pracovalo v náznakoch a Dana by sme uvideli až vtedy, keď ho vidia v okne robotníci).

Om Shanti Om (2007)

ÁNO: Cameo roly ma príjemne prekvapili. Aj keď teda nemám taký prehľad o všetkých zúčastnených, takže predpokladám, že mi dosť narážok a humoru v tejto pasáži ušlo. Kto však má pomerne dobrý prehľad v indických hercoch, má šancu sa pekne zabaviť. To, čo považujem za titulnú pieseň je chytľavé, hravé a podarené. Za zmienku stojí iste aj nenásilné zakomponovanie tanečných vystúpení. Tam, kde sú, jednoducho sedia ako riť na šerbeľ. NIE: Kvapku mi nedochádza dôvod tak vysokého hodnotenia. Pasáž sedemdesiatych rokov sa mi zdá dostatočne nevyužitá. Konkrétne mi chýba viac reálií tej doby. Okrem šatstva a nejakých narážok na vtedajšie hviezdy strieborného plátna ich neviem nájsť.

Rukojmí (2005)

ÁNO: Tak neviem ako vy, ale ja nepoznám veľa filmov, kde má Brjús Vilis bradu, ktorú začesáva šikovným hrebenčekom. Ale potešili ma i iné veci. Taký návrat k starým (dobrým) akčňákom. Takéto roly Vilisovi pristanú. Kde len nebehá, nechytá guľky, a kde city a psychika preňho nie sú niečo, na čo si len spomína. NIE: Ale tomu psychickému rozpoloženiu, tomu tlaku, ktorý tak ťaživo cez obrazovku vnímame, by sa patrilo dať viac priestoru.

Donnie Darko (2001)

ÁNO: Mysteriózny a sci-fi, ale taktiež aj filozofický (alebo slovenskejšie hĺbavý). Donnie Darko nie je len komplikovaný a tajomný chlapec, ale aj film. Celý čas neviete, čo od toho čakať (kto je králik, prečo králik). A to sú stále pozitíva. Vytvárajú totiž atmosféru, ponurú a tajomnú a preto chcete vedieť viac. To znamená pozrieť až dokonca. NIE: Pre niektorých, a že sa k ním radím aj ja, je toho hĺbania až tak, že nevieme kam z konopí. Ťažko ulapiť konkrétnu myšlienku/y diela. Chce mi ten režisér niečo povedať, alebo se*ie na mňa?

Špinavé práce (2005) (pořad)

Vybrané práce sú jednak špinavé a "druhak" zaujímavé. Človek sa dokonca s radosťou dozvie o útrapách tých, čo ich bežne robia. No ale v tom prípade je už iba jeden element, ktorý to príjemno môže rušiť. Po zbežnom prečítaní ostatných komentárov sa cítim až divne, že mi ten Majk Rou nie je vždy po chuti. Ale nepomôžem si. Tie jeho zaksichtenia a reakcie vedia byť otravne hrané.

Dannyho parťáci (2001)

Dvakrát som zmenil svoje hodnotenie a aj s komentárom som otáľal. Som totiž zmätený. Nejde o zlý film, v podstate neviem, čo by som mu vytkol, ale zrejme to úplne nebude to kakauko, ktoré som zvykol piť. Nijak zvlášť mi nezachutilo a neviem ani, či je to použitými surovina, hrnčekom, čo tomu dodáva formu alebo mnou.

Květy války (2011)

ÁNO: Emočná sila príbehu tkvie jednak v romantickej linke, v tom, že ide o inšpiráciu skutočnými udalosťami, výslednou polemikou nad utrpením nevinných a taktiež réžiou. Vďaka téme je tu množstvo humanistických posolstiev, či lepšie povedané výjavov. Tie ale držia pokope a nepôsobia len naschvál nacápane na seba, ani príliš sladkasto. Ako plus vidím aj zvládnutie obmedzenia pomerne uzatvoreným prostredím kláštora počas celej dĺžky filmu. NIE: Hladký priebeh deja. Totiž, ako môže toľko ľudí tak dlho prežiť o vrecku múky a dvoch vreciach zemiakov uprostred vojnového besnenia? A to je tam viac vecí, ktorým sa ťažko verí, keďže vyznievajú príliš vykonštruovane (aj vzdorovanie vojaka z úvodu). Pri pár zdĺhavých scénach v druhej polovici sa minutáž neskutočne vlečie (napríklad strihanie, príprava parochne). Pôsobia zbytočne.