Opravdová kuráž (2010)

ÁNO: Ak človek, čo neholduje westernom dá 4 hviezdy, asi pôjde o zaujímavý film. Nuž, poviem vám len, že westernom neholdujem. Hviezdičky si spočítajte sami. Bridges aj Damon sú tu kvalitný, ale človek si všimne aj mladú Steinfeldovú. A veruže dievča to pánom v žiadnom prípade nekazí. Zábavné je sledovať vzájomné doberanie sa drsňáka Cogburna s rendžerom LaBoeufom. NIE: Inak, zápletka, odhalená aj v popise od distribútora, je neuveriteľná. Navyše sa vo filme zobrazuje s prílišnou ľahkosťou. Ako, doparoma, môže decko ísť pre pomstu zabíjať a ešte aj získať dvoch dospelých komplicov?

Nauka o snech (2006)

ÁNO: Forma. Veľmi zaujímavá. NIE: Zaujímavá, ale miestami to pôsobí akosi televízne (inými slovami, niektoré kulisy mi prišli ako lacnejšieho rangu). Ó, áno, a obsah sa v tej forme nejako stráca.

Drsný Harry (1971)

Eastwood je vlastne sťaby otec Willisa a všetkých tých drsných, pravidlá porušujúcich polišov. Jeho Harry s drsnými vtipnými hláškami má charakter. Záporák je šialený až na kosť. Nielen zločinmi, ale aj správaním. Odhliadnuc od toho, oku lahodí aj scéna s prvou vraždou. A potom hudba. Akože, čože? Schifrin to dal ako pán a tak má film tempo aj vďaka soundtracku. Rád by som vypichol pasáže, kde to znie dosť súčasne (rýchle búšenie na bubny robí svoje). Nuž, Fujara777 odporúča.

Hříšný tanec (1987)

ÁNO: "Baby nebude sedět v koutě." Vo svojom žánri kultovka, no ale aj tak som pristupoval s rešpektom a bez prehnaných očakávaní. A oplatilo sa. Príjemná romantická záležitosť s výborným soundtrackom. Patrick Swayze je tu malý boh a ja mu toho sympoša Johna verím. NIE: Mnoho ľudí sa tu nájde, čo dajú hviezdičiek viac. Mám ale pocit, že je to prevažne len z nostalgie. Dnes vznikajú aj lepšie romantické filmy.

Pěna dní (2013)

Forma výrazne prevyšuje obsah. Je taká zaujímavá, že púta na seba veľa pozornosti. To však nie je na škodu, keďže príbeh plynie akosi podivne. Čudný film, ktorý si ale zaslúži pozornosť.

Zamilovaní (2011)

ÁNO: Romantický film môže byť aj bez humoru, ktorý by ho nejako profanoval a zľahčoval. NIE: A tiež môže byť bez nápadu a nudný. Spolužiak povedal, že je to taký film zo života. No, ale takmer nič sa tam nedeje. Spolužiak musí mať nudný život.

Lásky čas (2013)

ÁNO: Ú, veľmi príjemné. Fantastický prvok nepôsobí vôbec rušivo, aj keď sa to odohráva v súčasnosti. Skôr pomáha rozvíjať dej a je pekne využitý pri humorných situáciách. Určite nadpriemerná záležitosť. NIE: Všetko šlo ako nôž po masle. Ale fakt, že všetko. Odkaz filmu je rovnaký, ako na nejednom motivačnom obrázku.

Gravitace (2013)

ÁNO: Úchvatné. Od toho, čo stvára kamera až po atmosféru (o čom to píšem? veď vo vesmíre je vákuum!). Gravitácia napĺňa čašu vizuality až po okraj. Lenže zaujímavým prvkom je aj zvuk. Zvuk vesmíru. Ticho, ktoré vlastne (nikdy) nie je absolútnym tichom. Do toho minimum postáv, čo posilňuje ťaživý pocit samoty. A potom napätie. Keď zadržiavate dych spolu s postavou, znamená to buď to, že ste práve zistili, že prísediaci obľubuje strukoviny, alebo to, že vás film vtiahol do seba. Inak, vrabce štebotali, že Cuarónov film nemá príbeh. To zas nie je tak úplne pravda, milé vrabce. Doktorka v ňom zažíva všeličo a nesúvisí to len s tým, že je kdesi na zemskej orbite. Takže vrabce, frnk, brnk z toho tŕnia. NIE: Aby som si proti sebe nepoštval všetko vtáctvo (Hitchcock hovorí, že sa to nevypláca), máte trošku aj pravdu. Lebo príbeh je výrazne v úzadí. Inak, Kowalsky strieľa jeden heft za druhým. Preto po chvíľke začne byť ako postava ťažko uveriteľný.

Dům snů (2011)

ÁNO: S Danielom Craigom postupne odkrývame tajomstvá, ktoré začínajú byť čoraz nepríjemnejšie. Zvraty v deji spôsobujú, že predpovedať vývin ďalších udalostí je veľmi zložité. S lačným očakávaním rastie aj napätie. NIE: Neskôr nás však zamrzí, že hoci je jedna z postavičiek vnútorne rozbitá a psychicky nestabilná, ostáva jej nebezpečný potenciál nevyužitý. Mozog sa teda začne sústrediť aj na iné veci, a všimne si, že istým nerozumie (ako prosím vás človek, ktorý to nemá v hlavičke úplne upratané, môže len tak vyjsť z liečebne a potulovať sa po svete).

O slavnosti a hostech (1966)

O spoločnosti v systéme, ktorý už, dúfajme, nadobro pominul. Film s výstižným správaním typových figúrok na pozadí absurdných situácií. Pasivita, riťolezectvo, vylúčenie. Podobenstvo v popise je úplne výstižné. Je tu plno symbolov a odkazov, ktoré sa usilujú zakryť pravú podstatu filmu. Ako divák neznalý doby sa musím priznať, že som mnohé veci nepochopil. Raz darmo, kamuflovať sa vtedy muselo. Toľko ešte o tej dobe viem.