Smrtonosná past 3 (1995)

Pre mňa prvé zoznámenie s McClaneom. Akcia a humor na výbornú. Trošku absentuje napätie, ale stále veľmi podarená zábava. Zeus s Johnom vytvárajú výbornú partiu, aj keď sa to obom evidentne nepozdáva.

Smrtonosná past 2 (1990)

Nó, tiež pekný nadštandard. Radosť vidieť "staré" tváre z jednotky, pretože sa im zachovali charaktery. Len ten druhýkrát to už nie je taká pecka, ako ten prvý. Podivný zloduchovia, pri ktorých stále neviem, o čom im išlo a niektoré postavičky ma vyslovene iritujú (hrubý černoch v bielom overale...).

Carrie (2013)

ÁNO: Ak ste čítali o tom, ako táto verzia nemá zmysel, tak tomu neverte. Ak ste čítali knižku tak dupľovane. Nepoznám totiž človeka, ktorý by namietal, ak sa film pridŕža knižky viac (toto je ten prípad). Povedzme, že niektoré veci si tvorcovia z predošlej celuloidovej verzie požičali a vypálilo to dobre. Aj šat modernejšej doby pôsobí príjemne. NIE: Stále tu však ostáva veľa vecí, ktoré by bolo treba vyšperkovať. Aj to konečné peklo. To viac hrôzostrašnej šťavy mala De Palmova verzia. Celkové vyznenie filmu je mdlé. Tipujem, že pre knihou nedotknutých ešte viac. Pravdu majú tí, ktorí hovoria, že hlavná predstaviteľka nie je zvolená vhodne. Veď tá Chloë, to je taká pekná baba! Asi ťažko by bola takto šikanovaná.

Ohnivé oči (1984)

ÁNO: Vidieť sfilmovanú knižku, ktorú ste práve dočítali, je pôsobivé snáď vždy. To čo mal človek len v hlave a na stránkach papiera je zrazu konkrétne, akoby hmatateľné. Malá Drew je v celku chutná, podobne ako v E.T. Prvá polovica filmu je lepšia. Viac naháňačky, viac baví. NIE: Nedobre pretavené do filmu. Predloha stavala na vzťahu lásky (či už otec dcéra, alebo to so strýkom Johnom) a to ostatné sa kedmoducho prihodilo. Naopak adaptácia stavia najmä na zobrazovaní paranormálnych javov a nejaké vzťahy sú len pomimo. A potom veľa drobností. Uvážte len, ako by vyzerala Charlie, keby sa pritom chladne usmievala a nie sústredila...

Ona (2013)

ÁNO: Tešil som sa. A v podstate som dostal, čo som chcel. Citlivé sci-fi, ktoré však s emóciami narábalo o dosť viac, ako som očakával. Akú úlohu v našich životoch zohrávajú elektronické médiá, ako veľmi chce byť človek milovaný, aký citový vzťah máte vy k predmetom, ktoré vám slúžia na zábavu, prácu, kontakty, aký vzťah máte k ľuďom? Citlivo a umne nakrútená radosť zo života. NIE: Podivné oblečenie a fungovanie sveta naokolo. Ak uvážime, aké rôzne obmedzenia a zákazy a príkazy existujú dnes, ťažko možno veriť, že v budúcnosti len tak pominú. Vo sfére e-vzťahov, by som čakal viac rôznych hlasov volajúcich proti ich existencii. SPOILER Takto sa svet vôkol do deja zapája len dvakrát: keď Theodorovi ponúka Samanthu a keď mu ju, svojim spôsobom, berie. SPOILER. Viem, že na to, čo sa autor snaží povedať, to veľmi netreba, ale dejovo mi to tam chýba. Príbeh tak pôsobí od zvyšku sveta príliš izolovane.

Smrtonosná past (1988)

Srdcová záležitosť. Výborné hlášky, klasické typy postáv (natvrdlí agenti, chápavý obchôdzkar) a akcia ako hrom. Dámy a páni, John McClane je v tom úplnou náhodou, ale vďaka nebesám za to. "Keď doletíte, tam kam ste chceli, odložte topánky aj ponožky a choďte po koberci s prstami na nohách zaťatými ako päsť. Lepšie než sprcha a šálka teplej kávy."

Carrie (1976)

ÁNO: Veľa vecí ma prekvapilo. Čítal som aj predlohu, ale už dávno. Ohliadnuc od deja sú to napríklad rozdelenie obrazu, počiatočné minúty v zaparených sprchách (jašenie strieda jačanie), ruka v závere a tiež Travolta. NIE: Čo ma prekvapilo, ale nebol som za to rád, bolo hranie ako také. Horkýže Slíže v jednej pesničke spievajú "nesmejte sa na tom, nesmejte sa na tom, takto zneli bicie v osemdesiatom piatom." Tak som si hovoril, že to bude tým 76. rokom, lenže aj napriek tomu, som sa s tým nevysporiadal.

Jak vycvičit draka (2010)

Pekné, uznávam. Ale priemerné. Nebyť toho, že sa o tom v mojom okolí veľa hovorí, neviem, či by som si to dlho pamätal.

Švestka (2001) (divadelní záznam)

Vskutku výborné! Vtipne o stareckom "hlúpnutí".

Cimrman v říši hudby (2006) (divadelní záznam)

Pánové, nerad bych púsobil negativně, ale uvědomuje si tady někdo, že ta opera se ne přímo zdařila? Každopádne, ako pokus, môže byť.