Mikulášovy patálie (2009)

Knižní předlohu mám vcelku rád a přijde mi stylem vyprávění zábavná nejen pro děti. Nějvětší problém filmu vidím v tom, že ačkoli knížky byli souborem krátkých povídek, tak film se snaží o celistvé vyprávění, respektive kombinuje v sobě několik povídkových vyprávění dohromady. Výsledek na mě působil dost nesourodě. Chvíli sledujeme Mikulášův problém s tím jestli ho rodiče chtějí, chvíli jak se maminka snaží zapůsobit, chvíli jak má přijet pan ministr, atd. atd., takže ve výsledku se údernost krátkých příběhů vytrácí, protože jednotlivé části jsou rozsekány a vzájemně promíchány. Ke všemu přispívá i rozdílnost francouzského prostředí (Bylo nás pět oceníme teké lépe my, než francouzové). Daleko radši bych viděl seriál a malém Mukulášovi, kde by kouzlo krátkých povídek nemuselo být tak deformováno.

Já, padouch (2010)

Hezký, milý, průměrný animák s občas trochu přehnanou stylizací, technicky hezky zvládnutý a nabízející i něco navíc. Jen ti divní "fazoloví" mužíci byly až moc divní.

Vrahouni (2010)

Ústřední dvojice na mě působila vysloveně nesympsatickým dojmem, takže první polovina filmu nesoucí se v duchu romantické komedie pro mě byla vskutku ubijející. Od poloviny se začíná dít něco alespoň trochu zajímavého, bohužel nelze říct, že to film dokáže zachránit. Myšlenka, že každý v okolí může být tajný agent, otravným sousedem počínaje a doručovatelem konče, soustavné psycho z nejistoty, kdo je zlý a kdo je hodý, je vcelku fajn a plynou z toho mnohé legrační scény. Bohužel akční scény jsou dost nezajímavé a nudné a těch humorných chvílí také není moc. Celkově je to prostě průměrná romanditcká komedie okořeněná podprůměrným akčňákem. Ale sledování se přežít dá.

Sucker Punch (2011)

Vizuální onanie, které chybí příběhová kostra, která by vše ospravedlnila. Ale to by vlastně nemusel být takový problém. Problém je nesmyslná přístupnost. Ono zabijet zombie, skřety a roboty není prostě tak cool. Kdyby Snyder pustil krev proudem, odhalil na hrdinkách vše, co odhaleno být může atd., tak by film měl alespoň nějaký smysl. Dvouúrovňové snění a pokus o útěk by také nemusel být takový průšvih, bohužel je to natočeno tak, že vše je tak spíš trochu random, než aby to mělo nějakou logiku. Jednotlivé levely spolu nekooperují jak by měly, a proto si můžeme jen domýšlet co určitá akce v jedné realitě znemená o level níž. Přepínání mezi realitami by mohlo být velmi zajímavé, dvojí přetváření a zpětné vazba, kdy určitá akce v realitě 3 způsobí reakci o úroveň níž, která se pak projeví v realitě 1 by dalo všemu alespoň nějakou logiku a divák by měl větší zájem na tom, co v které realitě hrdinky provedou. Škoda, no. Celkově vzato je film pouze super obrazové šílenství, které působí spíš jako akční oddechovka, než něco víc.

Lego Star Wars: The Quest for R2-D2 (2009) (TV film)

Občas vtipné, ale většinu času jen infantilní, ale jako reklama na Lego (Star Wars) to asi funguje dobře. Vzhledem k tomu, že se jedná o CGI animaci a nikoliv o animování pomocí Lega, celý filmeček působí dost zbytečně.

Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie (2010)

Animace z intra nějaké hodně staré (kolem r. 1999) roztáhnutá na 70 minut. Naporosto nezajámavá kamera, která jen podtrhuje nudné scény (buď někdo někam jde, nebo stojí a střílí). Příběh tak nehorázně hloupý a předvídatelný. Prostě ubíjející film,u kterého dopředu víte co se bude dít a ono se to pak děje strašlivě nudným způsobem, s vizuální stráknou, kterou dokáže překonat počítačová hra renderovaná v reálném čase (pravděpodobně přeháním, ale na animace v posledních CoD se kouká lépe). Jediné co se dá vyzvyhnout je samotný svět W40, který by za pořádné zfilmování jistě stál, a možná ještě snaha a odvaha vytvořit "komunitní" film (s asi dost omezeným rozpočtem) - proto 2* (jinak 1*) P.S.: asi bych si uměl představit film animovaný pomocí figurek z W40, který by vypadal lépe.

Od soumraku do úsvitu (1996)

O tom jak gangsterka vjela do hororu a zapoměla včas zabrzdit. První část je skvělá a asi bych rád viděl film jen o zločinných bratřích. Setkání s upíry je nečekané a velmi zábavné, ale samotný konec (finální souboj) je už trochu moc za hranicí toho, kdy mi přijde debilita zábavná. Nemůžu se ubránit dojmu, že by se celá záležitost s upíry dala natočit lépe. Ale jaký byl záměr režiséra natuším.

Machete (2010)

Úporná snaha naroubovat celovečerní film na fiktivní trailer u kterého měla machete zůstat. Denny Trejo je starý a odpudivý, takže se mu to jeho klaďáctví nějak hůř věří. Ve filmu je překvapivě málo krvavých zabití, mačetování a vlastně všeho, kvůli čemu byc se na film měl dívat. Jenže tohle není normální film a tak je chyba na něj nahlížet normálními hledisky. Rozlišit mezi tím, co je myšleno vážně, co není myšleno vážně (a je to nechtěně vtipné, nebo nudné, nebo nějaké), co je myšleno vážně tak, aby to bylo nechtěně vtipné ... prostě obecně v čem je záměr (ať už z jakéhokoliv hlediska) je pro mě neřešitelná záležitost... a vlastně i proto mě film velice rychle přestal bavit.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Nevím, jestli je to důstojné zakončení celé série, ale po třetím dílu jsem za něj rád. Z postavy Shreka už se moc vyždímat nedá, proto je dobře že je mu konec. Samotný film je pak nadprůměrný animák (ale ve srovnání s těmi nejlepšími dost zaostává)