• Krátkometrážní

Můj soused Totoro (1988)

Sestra mě už asi rok prosí abych se podívala na tenhle film. Zatím jsem to odkládala, ale pak už jsem se rozhodla udělat základní krok. Kouknout se na to. A musím říct že to byl zážitek. Úplně úžasný příběh, kouzelný řekla bych. Strašně krásný film o dvou dívkách, které se s otcem přestěhují co nového domu, potkávají nové lidi, a zároveň se setkají s kouzelným duchem lesů, s milých, huňatým sousedem Totorem. Strašně se mi na tom líbila ta dětská nevinnost, bláznivost, naivita a všechno to krásné co do toho věku patří. Kdo by si taky nezamiloval takové dvě krásné ukřičené holčičky, které přesto že zažívají relativně těžké časy, se stále veselí a ve svém bezstarostném veselí nacházejí přítele. Bylo mi to něčím strašně blízké. Je to moje první zkušenost s Miyzakim a jeho animovanou tvorbou, ale určitě ne poslední. Čisté a poetické. A taky plné neuvěřitelných, zábavných nápadů. Za mě pět.

Král Ubu (1968) (divadelní záznam)

Opravdu perfektní, strašně drzé, a provokativní divadelní přestavení. Navíc na rozdíl od dnešních divadelních představení, všichni dobře hráli. V čele s Libíčkem který svou roli zvládl lépe než perfektně a s příjemnou Málkovou. Mělo to krásně a velmi nápaditě udělanou scénu, a spousta věcí bylo naznačeno jen metaforou nebo gestem, a přesto bylo naprosto čitelné o co jde. Navíc Jarry to napsal tak, že nejen že to každý pochopí, ale jako by dokázal předvídat situace, které se například v ČR a SK potom (tenkrát) děly. Je to úplně nadčasová hra, napsaná 1896 a přesto tak strašně aktuální. Velmi mě to bavilo. Je tam spoustu nesmrtelných vět, a hlášek k které jsou nejen k zasmání, ale i k zamyšlení. Nakonec mě dostala postava otce, který svojí dceři do života doporučil přečíst Zápisky Starého Prasáka aby byla připravená na manželství. No není to skvělý?

Postižiny (2009) (amatérský film)

Učiněná ubohost. Vtip se vytratil, (jestli tam někdy byl) herecké výkony nulové, totálně bez příběhu, bez zápletky. Jedna hvězdička za snahu o vzbouření se proti všemu. Jinak si myslím že pánové mají i navíc, a ztrácet čas takovými, s prominutím, kravinami je do nebe volající stupidita. Tak snad mě příště něčím pobaví, ale začínám nějak pochybovat.

Absolvent (1967)

Dustin Hoffman, Anne Bancroft a Simon s Garfunkelem. To pro mě vždycky byl film Absolvent. Myslela jsem si že se mi to vůbec nebude líbit, a že tomu dám hodnocení odpad. Mýlila jsem se ovšem, a to jsem poznala hned po prvních třiceti vteřinách filmu. kdy se ozvalo nesmrtelné, a uchvacující Sound Of Silence. Není to úplná filmová dokonalost, ale já jsem se opravdu bavila. Nejistý a zmatený mladík a prohnaná postarší kráska která ví co chce, to je jedna část, ale druhá je příběh o klukovi, který se rozhodne za každou cenu získat dívku svých snů. Některé scény byli vyloženě velmi vtipné, přesto že celý film v sobě nesl určité zhnusení, a nudu z vlastního života určitých jednotlivců vystupujících v tomto příběhu. Navíc každá postava měla v sobě něco hořkého, ale zároveň i bláznivého. Líbilo se mi velmi po režisérské stránce už Nicholsovo provedení Kdo se Bojí Virginie Woolfové, a líbilo se mi i tady. Různé záběry z různých úhlů, a místa kde se jedna scéna prodlévala s druhou mě vyloženě potěšili. Opět ovšem vytknu nahou scénu, která mi opět a velmi vadila. Film který je o mnohem více věcech než jen o slavné Paní Robinsonové. A čtvrtá hvězdička je za tu hudbu...

Lajky - Já (2007) (hudební videoklip)

Haha, mě to náhodou přišlo docela vtipné. Taková celosvětová očista. Náhodou je dobré, že to má nějakou myšlenku, a je to převedené do celkem slušného krátkého filmu. Ze začátku se mi autorova tvorba vůbec nelíbila, ale teď mě začíná docela bavit.

Zrůda (2003)

Silné a bolestivé momenty převyšovali nad slabými. Herecké výkony, a to zejména Charlize -která ani není má oblíbená herečka- tak dobré až mi padla čelist. Byla z ní úplná Aileen a já jsem ji absolutně věřila každý jeden čin. Nevím ani pořádně proč, ale tenhle film se mě něčím dotkl. Uznávám názor že každý má to, co si zaslouží, ale i přes to jsem cítila k Alieen něco jako pochopení, nebo lítost. Četla jsem o tomto případu spoustu článků, a přes to že realita byla ještě trochu jiná, film se ji snažil co nejvíc přiblížit. Výsledkem byl film který vás neskutečně vtáhne do děje, a když ho budete sledovat budete nuceni přemýšlet o tom, co vy by jste dělaly být na Aileeniném místě. Kdo je vlastně zrůda? Ona? Muži? Nebo celá naše společnost? Co mi ale vadilo, byli nahé scény. To se do tohohle snímku, a vůbec do tohohle tématu absolutně nehodilo! Zkazilo mi to dobrý dojem, a určitou pokoru a strach z vystupujících postav. To asi proto, že to režírovala žena, a chtěla do toho dát nějaký ten ženský prvek abychom se lépe s postavami sblížily. Ale bylo to zbytečné, trapné, a zavádějící. Jinak více námitek nemám.

Obchod (2006) (amatérský film)

Za mě ano! Docela slušná provokace. Miloš Kameník se navíc začíná rozhodovat kam jeho filmy směřují, a na filmech to začíná být vidět. Tyhle komické kraťasy o drogách a hnusné české společnosti mě vážně baví. Není to vždy úplně perfektní, ale dá se to. Hoši, jen tak dál.

Ulovit miliardáře (2009) odpad!

Takhle špatné filmy se nevidí ani u amatérských začátečníků s domácí kamerou a eurem padesát v kapse. Vorel přece není úplně špatný režisér, tak nechápu jak mohl natočit tuhle hrůzu. Až na pár výjimek mu tu strašně špatně hráli, a obzvlášť herečky. Janečková a Sedláková byly k nesnesení. Navíc Sedláková se tam ještě předváděla nahá. Příběh to mělo strašně stupidní, nelogický, a téma bylo jak od desetiletého dítěte. Asi se pan režisér snažil rýt do dnešní společnosti, ale vůbec Čechy a jejich problémy nevystihl. Tohle byl film který jsem sotva vydržela sledovat do konce. Vtipné to nebylo, chytré taky ne. Lituji že mu tolik sponzorů na to dalo peníze, protože by bylo na světě o hovadinu míň.

S.M.A.S.H. (2006) (amatérský film)

Už v tom začínám nacházet nějaký smysl, který předchozí díla neměli. Dokonce jsem se docela i pobavila, bylo to takové nadlehčené, a závěrečné "Stop!" bylo docela roztomilé. Některé hlášky docela úsměvné, a kdo někdy natáčel podobné kraviny řekne si "jéé, to znám". Těším se, čím vším mě ještě mí oblíbenci z Jihlavy a Olomouce překvapí.

Zakázaná touha (1998)

Půvab Kennetha Branagha mě přinutil tenhle film nehodit rovnou do odpadu. Opravdu nesnáším když je film založený na tom, že jedna žena je krásná, úžasná, ctnostná a všichni chlapi jí chtějí. A tady ani o nic jiného nešlo. Vlastně od toho se vyvíjel celý příběh a všechny problémy a konflikty v něm. Navíc si film hrál na to že rozumí víře, lásce, a lidské touze. Nejen že námět byl úplně na hlavu postavený, ještě se nás celou dobu snažili přinutit, abychom obdivovali lidi, kteří udělali pro mě naprosto nemorální čin. A měli jsme je považovat za silné a vytrvalé, mezitím co byli jen umanutí a nemorální. Toho mám už opravdu dost. Nedojímá mě to. Pokud filmaři chtěli udělat film který se nějak dotkne lidských citů, nebo snad i duší, tak by příště neměli natáčet snímky, které vypadají jako zfilmovaná červená knihovna mixovaná s příručkou pro správného křesťana. Hloupé a umělé, víc nemám co dodat.