Legenda o sovích strážcích (2010)

Nádherná animace, ale strašně krátké. Není čas na postavy, všechno utíká v jakémsi bezčasí. Kdyby to mělo o hodinu víc a příběh trošku originálnější (roli nacistů si tentokrát švihly sovy pálené), tak je to pecka ..

Hamlet (1996)

Nevím no, mám rád přestylizování Shakespearových her, ale šoupnout to do počátku 19. století? Příliš slabé a fádní ... A vůbec mi nesedlo tohle čtení hry - vždyť na konci nepřichází "posel z Anglie", který je zcela zásadní pro tragiku "kdyby přišel dříve, nestalo by se to, co se stalo" ... Branagh je dobrý Hamlet, ale z vedlejších rolí mi pak už nesedl vůbec nikdo, až na Fortinbrase, ten byl zahrán skvěle.

Titus (1999)

Další kulinářský zážitek od Hopkinse. Koláč to byl opravdu k nakousnutí. ... Nezapomenutelný je především úvodní příjezd do Říma.

Opravdová kuráž (2010)

Tohle mohlo být dobré, kdyby to právě BYLO klasické. Ale není. Nevýrazný hudba a absolutně "newesternový" závěr. Finální souboj s hlavním záporákem nebyl a Bridges se zcela bezdůvodně vrhl na partu (sice zajímavých) desperátů, které jsme poznali čtyři minuty před tím. A k tomu ti hadi ... ?? Tři a půl hvězdy.

Piknik na Hanging Rock (1975)

Pamatuji si vlastně už jen úvodní dusivou atmosféra, kterou vytváří očekávání příběhu, australské počasí, dunivá hudba a děsivá skála ... to bohužel nevydrží po celý film.

Islám po česku (2007) (TV film)

Rozhodně ne nezajímavé. Pár lidiček, kteří konvertovali k Islámu. Je jisté, že právě oni jej vidí z přijímají na svůj západní "background" a pokud jej přijali takto, tedy rozumovou cestou, ve smyslu opaku od toho narodit se do něj a být vychován v tradici, pak spíše než o Islámu je to dokument konkrétních jedinců a jejich interpretace.

Já, muslim (2005) (pořad) odpad!

Zkreslený odpad. Nebezpečné, neboť autoři mají okoukané, jak se dělá aspoň trochu objektivní dokument. Strašné ...

Český lev 2010 (2011) (pořad)

Pěkňoučká manifestace ztracenosti a křečovitosti .. a zrovna tenhle rok by si ty naše filmy zasloužily hodnotnější ceremoniál. Kapky Visine?!

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Po zhlédnutí prodloužené verze jsem si zamiloval především úvodní epizodu v Hobitíně - Dno pytle, představení Hobitů, příjezd Gandalfa, večerní slavnost a především první představení Prstenu. Nádherný kus filmařského řemesla a pravá láska k dílu, k příběhu. Vůbec zajímá je samotná estetika Prstenu, která má dle mého názoru původ v tom, že Prsten není nijak zásadně "funkční", dohromady "nic nedělá" na to, jak je monumentálně významný pro příběh. Schopnost neviditelnostij e jen vedlejší schopnost, která mění aktéra, ale Prsten zůstává neměnný. Jinak je Prsten spíše čistý symbol, tajemství, které neříká a neukazuje, v čem přesně moc spočívá. To muselo nutně vést od snah o vizuální manifestace schopností, něco jako "blesky a energie", jako jsou třeba ve filmových interpretacích hůlek Harryho Pottera, ale ke vznešenější a ''umělecky konzervativnější" hodnotě - estetiku bez nadpřirozené pomůcky "Hele, ono to jiskří". Příkladem je hlavně zvednutí zlatého Prstenu ze sněhu - a to je něco tak jednoduchého a geniálního, že si to pamatuji už z ukázek v Kinoboxu :). A takhle by šlo napsat ještě několik stran.... Film, kterému přály hvězdy - vše, co mohlo dopadnout pouze náhodou, dopadlo náhodou dobře a kde šlo o záměr, tak tam záměr dopadl výtečně.

Chvění (1990)

Parádní jednohubka, která mi sedla přesně v pravý moment. Tři hvězdičky jen kvůli tvrdé konkurenci v žánru komedie/horor, které pevnou rukou vládne Peter Jackson.